Maszkowice. Watra Archeologiczna na Górze Zyndrama i wspólne...

Maszkowice. Watra Archeologiczna na Górze Zyndrama i wspólne zwiedzanie wykopalisk

Zdjęcie autora materiału
Alicja Fałek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

W sobotę warto wybrać się na Górę Zyndrama, żeby zobaczyć osadę sprzed ponad 3,5 tys. lat i usłyszeć o jej mieszkańcach

W sobotę warto wybrać się na Górę Zyndrama, żeby zobaczyć osadę sprzed ponad 3,5 tys. lat i usłyszeć o jej mieszkańcach ©Damian Radziak

W sobotę (28 lipca) pod okiem dr hab. Marcina Przybyły będzie można zwiedzić stanowiska archeologiczne i posłuchać o pracach prowadzonych na Górze Zyndrama od ośmiu lat. W programie Sądeckiej Watry Archeologicznej jest też konferencja.
W sobotę warto wybrać się na Górę Zyndrama, żeby zobaczyć osadę sprzed ponad 3,5 tys. lat i usłyszeć o jej mieszkańcach

W sobotę warto wybrać się na Górę Zyndrama, żeby zobaczyć osadę sprzed ponad 3,5 tys. lat i usłyszeć o jej mieszkańcach ©Damian Radziak

To będzie gratka dla osób zainteresowanych archeologią Karpat, turystyką kulturową i ciekawych tego, co od ośmiu lat dzieje się latem na Górze Zyndrama w Maszkowicach. Okazją będzie 2. Sądecka Watra Archeologiczna.

Wydarzenie rozpocznie zwiedzanie stanowiska archeologicznego, które odkrywa tajemnice osady z epoki wczesnego brązu, czyli z około 1700 roku p.n.e. Po maszkowickim wzgórzu oprowadzi i opowie o tym co skrywało ono przez tysiące lat dr hab.
Marcin Przybyła, archeolog z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. To on od ośmiu lat kieruje projektem wykopalisk i w każde wakacje przyjeżdża ze studentami odkryć nowe informacje na temat dawnych osadników tego terenu. Chętni muszą stawić się na górze na godz. 12.

Następnie w Szkole Podstawowej w Maszkowicach o godz. 14 rozpocznie się otwarta konferencja, w której nieodpłatnie może uczestniczyć każdy chętny. Jako pierwszy wystąpi dr Przybyła, który zaprezentuje najciekawsze artefakty zdobyte podczas wykopalisk.

Następnie Juliusz Marszałek, prezes Towarzystwa Karpackiego oraz autor książki „Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach”, swoje wystąpienie poświęci stanowiskom archeologicznym na terenie gminy Łącko. Opowie również o wykopaliskach prowadzonych na terenie pobliskiej gminy Podegrodzie, a konkretnie w Naszacowicach. Na koniec wystąpi dr Krzysztof Duda, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie. On z kolei opowie o wpływie jaki dziedzictwo historyczno-kulturowe wywiera na rozwój obszarów wiejskich.

Sądecka Watra Archeologiczna będzie miała też swoją wieczorną odsłonę. Na godz. 18 do Domu Sądeckiego w Zarzeczu koło Łącka zaprasza jej właściciel - Robert Księżopolski, który jest również wiceprezesem Towarzystwa Karpackiego.

- Od czterech lat organizuję spotkania poświęcone wykopaliskom w Maszkowicach z udziałem Marcina Przybyły. Rok temu udało się zorganizować otwarte zwiedzanie stanowiska archeologicznego w celu popularyzacji sensacyjnych, lecz stosunkowo mało znanych odkryć - mówi Robert Księżopolski. - Liczę, że to drugie spotkanie przyczyni się do wzrostu popularności tego miejsca i ożywi turystykę na terenie gminy Łącko.

Tym bardziej, że jest się czym chwalić. Na Górze Zyndrama jest znakomicie zachowany mur kamienny wraz z bramą, pozostałości chat i pieca ceramicznego, chodnik kamienny, wiele artefaktów, w tym m.in. ceramika, wyroby z brązu, bursztynu oraz inne pozostałości po codziennym życiu mieszkańców.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo