MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura rozszerzona MATEMATYKA 2024 - odpowiedzi, arkusz CKE. Mamy komentarze uczniów. To zadanie zapamiętają na długo!

Natalia Urzędowska
Natalia Urzędowska
Małgorzata Genca/CKE
Zakończyła się matura rozszerzona z matematyki. Jakie zadania pojawiły się na egzaminie? Jak poradzili sobie uczniowie? Tuż po godzinie 14:00 opublikujemy arkusz CKE z zadaniami, które pojawiły się na tegorocznej maturze rozszerzonej z matematyki. Znajdziecie tutaj również proponowane odpowiedzi i rozwiązania zadań.

Zobacz arkusz CKE z zadaniami, które pojawiły się na tegorocznej maturze rozszerzonej z matematyki. Znajdziecie tutaj również proponowane odpowiedzi i rozwiązania zadań od ekspertów "Matematyka Gryzie".

Matura 2024, matematyka rozszerzona. Mamy komentarze uczniów. To zadanie zapamiętają na długo!

Tegoroczna matura z matematyki na poziomie rozszerzonym - jak się okazuje - wymagała od większości uczniów wykorzystania całego dostępnego czasu na napisanie egzaminu (czyli trzy godziny lub nawet trzy i pół w przypadku osób, którym przysługiwało wydłużenie czasu). Młodzi ludzie mierzyli się z trzynastoma zadaniami. Jedno z nich wielu zapamięta na długo - ponieważ po prostu go nie rozwiązali.

- Było bardzo trudno według mnie. Natomiast jak rozmawiam i porównuję odpowiedzi z moimi kolegami, to większość wyszła nam w miarę podobnie. Oprócz jednego zadania, którego - jak się okazuje - nikt nie zrobił. To było zadanie z dowodem w trójkącie - mówił nam po egzaminie Maciej Stachnik z VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Z matury z matematyki na poziomie rozszerzonym wyszedł z sali jako drugi, pięć minut przed końcem czasu.

Młodzi ludzie przekazują nam, że zadania były generalnie podobne do tych, które znali już z próbnych matur.

- Zakres materiału był zbliżony, ale poziom trudności był zdecydowanie wyższych niż z tych arkuszy, które przerabiałem do tej pory – zaznaczał Maciej Stachnik z VI LO. Krakowski maturzysta podsumowywał, że trudno mu ocenić, jak mu poszło. - Z jednej strony czuję, że egzamin był bardzo trudny, a z drugiej strony w większości zadań, które zrobiłem, wyszło mi podobnie jak moim kolegom. Więc szczerze powiedziawszy nie wiem, jak wypadnie ta matura.

Maciek - który w przyszłości chce zostać lekarzem - uważa, że najtrudniejszy egzamin, największe wyzwanie podczas matury ma właśnie za sobą. Spytaliśmy jeszcze, które zadanie na tym egzaminie uznaje za łatwe.

- Najprostsze było chyba zadanie z ciągami. Był podany ciąg geometryczny trzech niewiadomych i kilka jeszcze warunków, razem z ciągiem arytmetycznym, z użyciem właśnie tych samych liczb. No i trzeba było obliczyć te trzy niewiadome. To jest chyba zadanie siódme – odpowiadał krakowski maturzysta.

Zadania na maturze rozszerzonej z matematyki: trygonometria, geometria analityczna, logarytmy, kombinatoryka, prawdopodobieństwo

Inny maturzysta z Krakowa, Leon Pisarik z I Liceum Ogólnokształcącego, jest natomiast przekonany, że egzamin poszedł mu bardzo dobrze. - Na razie, jak porównywałem wyniki, to nie widziałem jakiegoś błędu - powiedział nam 18-latek, który myśli o studiach związanych z matematyką lub informatyką. Napisanie egzaminu zajęło mu prawie trzy godziny

Zdający wymienia, że na tej maturze pojawiły się: trygonometria, geometria analityczna, logarytmy, kombinatoryka, prawdopodobieństwo. Leon zapamiętał m.in. zadanie, w którym trzeba było wykorzystać twierdzenie sinusów i cosinusów. Jak zwrócił uwagę, nie było natomiast zadania, w którym trzeba udowodnić jakąś nierówność.

Najdłużej rozwiązywał zadanie z geometrii. - Trzeba w nim było dwa pola obliczyć. Chodziło o pole trójkąta i czworokąta, które były wyznaczone przez przekątne i jakieś proste w kwadracie - relacjonował maturzysta.

Leon zapamiętał jeszcze zadanie z temperaturą kawy. - Była funkcja zależna od czasu, która pokazywała kawy w stopniach Celsjusza. I trzeba było obliczyć, jaka będzie temperatura po 15 minutach - opowiadał.

Maturzysta z krakowskiego „Nowodworka” ma przed sobą jeszcze dwa egzaminy ustne - z języka polskiego i angielskiego – a także egzamin pisemny z informatyki. Jak się przygotowuje w przeddzień i jak radzi sobie ze stresem? - Wczoraj już po jakiejś godzinie przestałem już powtarzać matematykę, starałem się odstresować. O godzinie 22 już czytałem sobie książkę w łóżku. Ważne jest też, żeby się wyspać. I dzisiaj było naprawdę bez stresu - skwitował Leon Pisarik z I LO.

Co było się na maturze z matematyki rozszerzonej? Mamy komentarze uczniów!

Matura rozszerzona z matematyki 2024: najważniejsze informacje

Tegoroczni abiturienci przystąpili do matury z matematyki na poziomie rozszerzonym w środę 15 maja 2024 roku o godzinie 9:00. Na jej napisanie uczniowie mieli 180 minut, czyli 3 godziny.

Matura z matematyki 2024. Poziom rozszerzony

Egzamin dojrzałości z matematyki na poziomie rozszerzonym jest przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie według podstawy programowej.

To, jak wyglądają arkusze można sprawdzić klikając w link: matura rozszerzona z matematyki. Ponadto w informatorze maturalnym można sprawdzić szczegółowe wymagania, zasady oceniania oraz przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami.

Zawarto w nim także obszary tematyczne, które obowiązują maturzystów:

  • liczby rzeczywiste, wyrażenia algebraiczne, równania i nierówności, układy równań,
  • funkcje, ciągi, trygonometria, optymalizacja i rachunek różniczkowy,
  • planimetria, geometria analityczna, stereometria,
  • kombinatoryka, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka.

Zadania egzaminacyjne na poziomie rozszerzonym. To pojawi się na maturze

Egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym trwa 180 minut. W arkuszu egzaminacyjnym znajdzie się od 10 do 14 zadań otwartych. Łączna liczba punktów, jakie można uzyskać za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań w arkuszu, jest równa 50.

Przykładowe zadania egzaminacyjne:

Rozwiąż algebraicznie nierówność x x + 5 > 3|x-1|. Zapisz obliczenia.

Na trapezie równoramiennym ABCD, w którym trzy boki mają taką samą długość, opisano okrąg o promieniu r. Dłuższa podstawa trapezu ma długość 2r. Udowodnij, że przekątna trapezu ma długość r[pierwiastek] 3.

Dany jest czterowyrazowy ciąg (a, b, c, d), który jest rosnącym ciągiem arytmetycznym o wyrazach dodatnich. Jeżeli do kwadratu sumy pierwszego i trzeciego wyrazu dodamy kwadrat różnicy drugiego i czwartego wyrazu, to otrzymamy kwadrat największego wyrazu ciągu. Ponadto ciąg (3a + 30, 3b, c + 2) jest geometryczny.
Oblicz wszystkie wyrazy ciągu arytmetycznego. Zapisz obliczenia.

Napisz równanie okręgu, który jest styczny do prostej k w punkcie A oraz do prostej l w punkcie B. Zapisz obliczenia.

Ogłoszenie wyników matury już w lipcu

Wyniki matur zostaną ogłoszone we wtorek 9 lipca 2024 roku o godzinie 8:30 w systemie ZIU dostępnym na stronie www.wyniki.edu.pl. W tym samym dniu szkoły wydadzą uczniom świadectwa, aneksy oraz informacje o wynikach.

Harmonogram matur 2024

[/t]
DATAGODZINAEGZAMIN
7 maja 2024 (wtorek)9:00język polski (poziom podstawowy)
8 maja 2024 (środa)9:00matematyka (poziom podstawowy)
8 maja 2024 (środa)14:00język kaszubski, język łemkowski, język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony)
9 maja 2024 (czwartek)9:00język angielski (poziom podstawowy)
9 maja 2024 (czwartek)14:00język francuski, język hiszpański, język rosyjski, język włoski, język niemiecki (poziom podstawowy)
10 maja 2024 (piątek)9:00wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony)
10 maja 2024 (piątek)14:00język niemiecki (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny)
13 maja 2024 (poniedziałek)9:00język angielski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny)
13 maja 2024 (poniedziałek)14:00filozofia (poziom rozszerzony)
14 maja 2024 (wtorek)9:00biologia (poziom rozszerzony)
14 maja 2024 (wtorek)14:00język rosyjski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny)
15 maja 2024 (środa)9:00matematyka (poziom rozszerzony)
15 maja 2024 (środa)14:00język francuski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny)
16 maja 2024 (czwartek)9:00chemia (poziom rozszerzony)
16 maja 2024 (czwartek)14:00historia muzyki (poziom rozszerzony)
17 maja 2024 (piątek)9:00geografia (poziom rozszerzony)
17 maja 2024 (piątek)14:00język mniejszości narodowych (poziom podstawowy)
20 maja 2024 (poniedziałek)9:00język polski (poziom rozszerzony)
20 maja 2024 (poniedziałek)14:00język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony)
21 maja 2024 (wtorek)9:00historia (poziom rozszerzony)
21 maja 2024 (wtorek)14:00język hiszpański (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny)
22 maja 2024 (środa)9:00informatyka (poziom rozszerzony)
22 maja 2024 (środa)14:00historia sztuki (poziom rozszerzony)
23 maja 2024 (czwartek)9:00fizyka (poziom rozszerzony)
23 maja 2024 (czwartek)14:00język włoski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny)
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Żywe szachy na Budzeniu Sienkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski