Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mediacja prowadzi do postępowania, które jest wolą stron

Janusz Michalczak
Prof. dr hab. Andrzej Szumański podczas konferencji CAM
Prof. dr hab. Andrzej Szumański podczas konferencji CAM Fot. Janusz Michalczak
Konferencja w MCK. Mediacja dla wielu podmiotów gospodarczych, które są ze sobą w sporze, może okazać się najkorzystniejszym rozwiązaniem. Mówiono o tym podczas niedawnej konferencji „Mediacja i arbitraż w biznesie”.

Mediacja jest pozasądowym sposobem zakończenia zaistniałego między przedsiębiorcami sporu. – Jej odformalizowany charakter daje uczestnikom mediacji idealne warunki do __wypracowania satysfakcjonujących obie strony postanowień ugody – podkreślał podczas konferencji w Międzynarodowym Centrum Kultury prof. dr hab. Andrzej Szumański z Zakładu Prawa Handlowego Katedry Prawa Gospodarczego Prywatnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mediacja ma wiele zalet; należą do nich między innymi szybkość zakończenia konfliktu, oszczędność kosztów (zawarcie ugody w toku postępowania sądowego powoduje zwrot 3/4 opłaty sądowej od pozwu), elastyczność w wyznaczaniu miejsca i terminu oraz brak zbędnego formalizmu i poufność postępowania.

Małopolskie Centrum Arbitrażu i Mediacji funkcjonuje przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Warto wiedzieć, że powstało ono z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki, które w ubiegłym roku zainicjowało projekt pilotażowy „Centra Arbitrażu i Mediacji”, w ramach którego powołano w Polsce sześć regionalnych, działających według jednolitych zasad, Centrów Arbitrażu i Mediacji (CAM) – w Krakowie, Białymstoku, Katowicach, Lublinie, Poznaniu i Warszawie.

Wśród partnerów projektu realizowanego przez ministerstwo są organizacje przedsiębiorców, izby gospodarcze oraz uczelnie wyższe. Projekt jest finansowany z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007–2013. Koncepcja tworzenia ośrodków CAM zakłada podniesienie poziomu wiedzy oraz wzrost świadomości na temat alternatywnych metod rozwiązywania sporów (tzw. ADR), w szczególności gospodarczych, poprzez podejmowanie działań edukacyjno-szkoleniowych oraz promocyjnych.

W ramach projektu CAM przewidziane jest ułatwienie dostępu do alternatywnych metod rozwiązywania sporów, w szczególności do mediacji, poprzez uruchomienie sieci centrów CAM. Centra te skupiają się na prowadzeniu mediacji pozasądowej, z zachowaniem możliwości mediacji sądowej między podmiotami gos-podarczymi.

Celem działalności centrów jest obniżenie kosztów rozwiązywania konfliktów ponoszonych przez przedsiębiorców, w szczególności poprzez zmniejszenie finansowych obciążeń związanych z postępowaniem sądowym oraz skrócenie czasu rozstrzygania sporów.

Podczas konferencji otwartej przez Andrzeja Zdebskiego, prezydenta IP-H, o mechanizmie mediacji mówili adw. dr Karol Zawiślak oraz adw. dr Magdalena Makieła, zaś związane z nią zagadnienia w postępowaniu sądowym oraz w praktyce prezentowali Zbigniew Zgud oraz Grzegorz Frączek, dyrektor Ośrodka Mediacji Fundacji Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego Facultas Iuridica.

Prof. Andrzej Szumański mówił na tym forum również o znaczeniu arbitrażu. – Mediacja różni się od __arbitrażu tym, że mediator wydaje rozstrzygnięcie, które nie wiąże strony – stwierdza. – W praktyce oznacza to, że wykonanie tego rozstrzygnięcia oparte jest na dobrej woli stron. Arbitraż handlowy natomiast gwarantuje wiążące rozstrzygnięcie dla stron, które korzysta później z ochrony państwa i po spełnieniu pewnej procedury jest tak samo egzekwowane przez komornika jak wyrok sądu państwowego.
Mamy tu do
czynienia z tzw. adiudykacyjnym charakterem rozstrzygnięcia sporu, czyli takim, który wiąże strony postępowania. Różnica w stosunku do sądownictwa państwowego polega na tym, że postępowanie arbitrażowe jest znacznie bardziej uproszczone, choćby z __tego względu, że jest właśnie jednoinstancyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski