MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Niewielu uchodźców z Ukrainy jest w stanie dokładać się do kosztów utrzymania

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Pierwsi uchodźcy z Ukrainy trafili do Miechowa już kilka dni po rosyjskiej napaści
Pierwsi uchodźcy z Ukrainy trafili do Miechowa już kilka dni po rosyjskiej napaści Krzysztof Capiga
Od 1 marca 2023 roku obowiązują zasady udzielania pomocy uchodźcom z Ukrainy. Od tego dnia są oni zobligowani do partycypacji w kosztach zakwaterowania i wyżywienia. To jednak teoria. W praktyce zdecydowana większość nadal korzysta z pełnej pomocy państwa.

Według raportu Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w powiecie miechowskim przebywa obecnie 228 ukraińskich uchodźców. Najwięcej – 47 - jest zakwaterowanych charsznickiej „Planecie”. W trzech hostelach w Miechowie spółka „Lobbying” gości w sumie 67 osób. W „Zameczku” w Książu Wielkim przebywa 28 osób, a w Zamku „Na Mirowie” 21. Miechowska „Caritas” zabezpiecza kwaterunek i byt 24 uchodźcom, a DPS „Betania” 23. Ponadto 10 Ukraińców rozmieszczonych jest w gminie Kozłów, cztery osoby przebywają w Hotelu w Dosłońcu. W podmiechowskich Strzeżowie II i Falniowie przebywa w sumie czterech uchodźców.

Zgodnie z nowymi przepisami ci, którzy przebywają w Polsce ponad cztery miesiące, powinni pokrywać połowę kosztów swojego zakwaterowania i wyżywienia (nie więcej niż 40 zł dziennie). Jednakże ustawa, określająca zasady pomocy uchodźcom, przewiduje zwolnienia z partycypacji w kosztach utrzymania. Dotyczy to osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, dzieci, osoby w wieku emerytalnym, kobiety w ciąży, osoby wychowujące dziecko do 12. miesiąca życia, samotni opiekunowie co najmniej trojga dzieci, a także osoby w trudnej sytuacji.

W przypadku powiatu miechowskiego na 228 uchodźców ogółem ze zwolnień korzysta aż 190 osób. Najliczniejszą grupę zwolnionych z opłaty stanowią osoby małoletnie, których jest 98. Około 50 znajduje się w trudnej sytuacji życiowej.

Należy zatem domniemywać, że tylko 38 uchodźców znalazło na miejscu pracę i jest w stanie zarabiać na swoje utrzymanie. Od 1 maja wejdzie w życie zapis, zgodnie z którym będą zobligowani do pokrywania 75 procent kosztów pobytu.

Koncert Moja i Twoja Nadzieja w Miechowie

Miechów. Polsko-ukraiński Koncert „Moja i Twoja Nadzieja”

Finlandia członkiem NATO

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski