Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Samochód na wodę zatankują w klasie. Szkoła ma ekopracownię

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Nauczyciel chemii Mateusz Sobecki podczas wykonywania doświadczenia chemicznego
Nauczyciel chemii Mateusz Sobecki podczas wykonywania doświadczenia chemicznego UGiM w Miechowie
Samochód napędzany wodorem, miniogniwa fotowoltaiczne, mikroskop wyposażony w kamerę. To tylko niektóre przedmioty, z których od kilku dni mogą korzystać uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Miechowie. W tym tygodniu została tu oddana do użytku pierwsza na terenie miasta i całej gminy ekopracownia. Dzięki niej zajęcia z biologii, chemii, czy fizyki powinny stać się o wiele ciekawsze.

Ekopracownia powstała w efekcie remontu i zakupu wyposażenia do dotychczasowej szkolnej pracowni biologicznej. Jest miejscem, gdzie młodzież może zgłębiać tajniki nauk przyrodniczych i rozwijać świadomość ekologiczną. Została wyposażona jest w pomoce dydaktyczne, które umożliwią naukę poprzez obserwację i doświadczenie: mikroskopy cyfrowe, maszyny słoneczne, preparaty biologiczne. Na szczególną uwagę zasługuje magabox do nauki o odnawialnych źródłach energii, zawierający m. in. miniogniwa fotowoltaiczne. Jest tam również marzenie każdego kierowcy, czyli samochód na wodę. Co prawda w rozmiarach zabawkowych, ale zawsze…

- Do samochodu rzeczywiście wlewa się wodę, ale on sam zamienia ją w paliwo wodorowe, na którym jest w stanie jeździć od trzech do pięciu minut – precyzuje opiekująca się pracownią nauczycielka biologii Beata Zaczyńska.

Dzięki wykonanemu remontowi samochód można „tankować” w pracowni, która zyskała przyłącze bieżącej wody. Dzięki nowym żaluzjom prezentowane uczniom filmy i pokazy są lepiej widoczne. Z odmienionej i doposażonej pracowni mogą korzystać uczniowie i nauczyciele nie tylko biologii i chemii, ale też fizyki i geografii. Oprócz standardowych lekcji swoje zajęcia mają tutaj też członkowie dwunastoosobowego kółka biologicznego.

Na utworzenie pracowni gmina pozyskała dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 50 tysięcy złotych zł w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Przedsięwzięcie pod nazwą "Ekojedynka szkoła dla środowiska. Utworzenie ekopracowni w Szkole Podstawowej nr 1 w Miechowie" koordynowali nauczyciele Beata Zaczyńska i Mateusz Sobecki.

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski