Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejsce w Krakowie, gdzie ciche opactwo graniczy głośnym stadionem. Mogiła w Nowej Hucie

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Mogiła w Krakowie – dawna wieś, obecnie część miasta Krakowa, osiedle wchodzące w skład Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Wieś duchowna, własność Opactwa Cystersów w Mogile położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie proszowskim województwa krakowskiego. Na dole opactwo Cystersów, a "za płotem" stadion Hutnika Kraków.
Mogiła w Krakowie – dawna wieś, obecnie część miasta Krakowa, osiedle wchodzące w skład Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Wieś duchowna, własność Opactwa Cystersów w Mogile położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie proszowskim województwa krakowskiego. Na dole opactwo Cystersów, a "za płotem" stadion Hutnika Kraków. Szymon Korta
Wcześniej opisywaliśmy miejsce w Nowej Hucie, które jest idealne pod spacery i rekreację, w rejonie ulicy Bulwarowej. Ale dalej na południe mamy podobną oazę spokoju w Krakowie. Wiejska zabudowa wzdłuż ulicy Klasztornej, którą docieramy do opactwa w Mogile wraz z jego starym drewnianym kościółkiem i terenami zielonymi, błoniami mogilskimi. A dalej most Wandy, Wisła, klub jachtowy. Są też i głośniejsze miejsca - stadion Hutnika Kraków i wyznaczająca granice tego rejonu Krakowa trasa S7 ze stosunkowo nowym mostem na Wiśle im. kardynała Franciszka Macharskiego.

Opactwo w Mogile

Sanktuarium Krzyża Świętego w Opactwie Cystersów w Krakowie Mogile powstało 800 lat temu. Jest w nim czczony gotycki krucyfiks Pana Jezusa Mogilskiego.

W 1222 roku do podkrakowskiej wsi Mogiła biskup krakowski Iwo Odrowąż sprowadził Cystersów z Lubiąża na Dolnym Śląsku. Wkrótce zbudowano tu kamienno-ceglane opactwo z wczesnogotyckim kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Wacława męczennika. W XIII wieku klasztor spustoszyły napady Tatarów, a w XVII wieku najazd Szwedów.

Kościół zbudowano na planie krzyża łacińskiego w cysterskim stylu romańsko-gotyckim, z głównym ołtarzem skierowanym na wschód. Konsekrowano go w 1266 roku. W latach 1536–1538 ściany prezbiterium i zakrystii pokrył freskami brat Stanisław Samostrzelnik. Polichromie w kaplicy Krzyża Świętego pochodzą z XVIII wieku. W ołtarzu głównym widać poliptyk z 1514 roku ze statuą Matki Bożej z Dzieciątkiem. Boczne ołtarze wykonano w XV wieku, stalle w XVIII wieku, a współczesne witraże w 1947 roku. Sklepienie nawy głównej po pożarze w 1708 roku odbudowano w stylu barokowym. W 1780 roku przebudowano fasadę i kruchtę kościelną. W krypcie, przy wejściu do kaplicy Cudownego Pana Jezusa, pochowani są dobrodzieje klasztoru, zakonnicy i opaci. W kaplicy znajduje się gotycki, słynący z łask krucyfiks Pana Jezusa Mogilskiego, czczony od XIV wieku. O długiej tradycji jego kultu świadczy widoczna na ścianach ogromna ilość darów wotywnych oraz bruzdy wyżłobione w posadzce przez podchodzących na kolanach pielgrzymów. Wierni przybywają do Sanktuarium w Opactwie Cystersów także ze względu na relikwie Krzyża Świętego.

W opactwie koniecznie trzeba zwiedzić: bazylikę, kaplicę Pana Jezusa Mogilskiego, krużganki klasztorne, kapitularz, dawnego kalefaktorium, fraternię, kaplicę opacką oraz klasztorne ogrody i dawny kościół świętego Bartłomieja Apostoła.

Główne uroczystości w sanktuarium przypadają na dzień 14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

[źródło: Visitmałopolska]

Stadion Miejski Hutnik Kraków

Kompleks sportowy wraz ze stadionem piłkarskim w Krakowie (w dzielnicy XVIII Nowa Huta, na osiedlu Mogiła) przy ul. Tadeusza Ptaszyckiego 4, stanowiący własność miasta Kraków i administrowany przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Domowy obiekt Hutnika Kraków. Zwyczajowo nazywany Stadionem Suche Stawy lub Stadionem na Suchych Stawach. 30 maja 2012 Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę w sprawie nadania kompleksowi sportowemu i stadionowi nazwy Stadion Miejski Hutnik Kraków.

Pierwsze boisko sportowe w tym miejscu wybudowano w 1953 r., na nieruchomościach należących do PGR Lubocza, a jego wykonawcami byli zawodnicy Stali Nowa Huta oraz pracownicy huty. Oficjalnie otwarto je 1 maja 1953

Most Wandy

Most w Krakowie nad Wisłą, wybudowany w latach 2001–2002. Most, położony w ciągu ulic Klasztornej i Półłanki, łączy Nową Hutę z Podgórzem.

Symboliczne otwarcie prac nad budową mostu odbyło się 1 września 2001. Prace rozpoczęto w marcu 2002. W czerwcu budowę mostu trzeba było przerwać ze względu na przejście fali powodziowej przez miasto. W okresie od lipca do września 2002 wykonano żelbetową płytę mostu, a od sierpnia do października prowadzono prace wykończeniowe. Ostatecznie oficjalne otwarcie mostu odbyło się 26 października 2002.

Most składa się z 8 przęseł. Jego całkowita długość z przyczółkami wynosi 352,47 m, a szerokość – 15,20 m.

Czy Polacy boją się Legionelli? - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Miejsce w Krakowie, gdzie ciche opactwo graniczy głośnym stadionem. Mogiła w Nowej Hucie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski