Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miękusz szafranowy

Grzegorz Tabasz
Przyroda. Wygląda nader niepozornie, rzekłbym - pospolicie. Ot, zwyczajna huba żółtej barwy, jakiej pełno na martwych pniakach. Gdzie tam. Miękusz szafranowy jest oczkiem w głowie mykologów i leśników.

Należy do najrzadszych grzybów kontynentu, i do tego na wyginięciu. U nas znany z jednego, góra trzech stanowisk. Huba atakuje wiekowe drzewa, najchętniej stare dęby, liczące przynajmniej dwieście lat. Kiedyś takich drzew było sporo w każdym lesie.

Dzisiaj stuletnie dęby trafiają do tartaku, zaś nieliczne staruszki egzystują na skrawkach Puszczy Białowieskiej. Dla ratowania miękusza szafranowego leśnicy pobrali fragmenty przerośniętego grzybem próchna i wszczepili w powalone dęby w Puszczy Piskiej. Kto wie, może arcyrzadka huba zechce skorzystać z posiłku.

Jeśli ktoś zapyta, po co tyle zachodu z ratowaniem jakiegoś tam grzybka, to tylko wspomnę o antybiotykach i odpornych na nie bakteriach. Tych pierwszych ubywa w przeraźliwe szybkim tempie, a drugich coraz więcej. Kto wie, co kryją komórki miękusza szafranowego. Nowy antybiotyk byłby mile widziany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski