MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Wzgórz Krzesławickich obawiają się intensywnej zabudowy. Namawiają do składania wniosków do planu ogólnego

Marcin Banasik
Mniej więcej cztery lata temu pojawiła się publicznie informacja, że inwestor, który kupił teren byłej kopalni iłów chce tam wybudować kilkadziesiąt bloków
Mniej więcej cztery lata temu pojawiła się publicznie informacja, że inwestor, który kupił teren byłej kopalni iłów chce tam wybudować kilkadziesiąt bloków Marcin Banasik
Mieszkańcu ul. Sandora Petofiego obawiają się, że na sąsiednim terenie pokopalnianym i wielkiej skarpie w przyszłości może powstać duże osiedle mieszkalne. Ci, którzy są przeciwko takiej zabudowie namawiają do złożenia wniosku do Planu Ogólnego Zagospodarowania Przestrzennego na tym terenie. - Jest to sposób na to by przekazać UMK swoje zdanie na ten temat - mówi jedna z mieszkanek ul. Petofiego na Wzgórzach Krzesławickich.

Osiedle na terenie po byłej kopalni?

Mniej więcej cztery lata temu pojawiła się publicznie informacja, że inwestor, który kupił teren byłej kopalni iłów chce tam wybudować kilkadziesiąt bloków. Mimo tego, że cały czas nie zakończono rekultywacji terenu, że jest to obszar osuwiskowy, a przede wszystkim na budowę takiego osiedla nie zezwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Były zgłaszane także problemy dotyczące samego procesu rekultywacji m.in. zakopywania odpadów.

Interpelację w tej sprawie złożył ówczesny poseł PO z Krakowa Aleksander Miszalski (dziś prezydent Krakowa), który pytał m.in. o to, jakie prace przeprowadza inwestor na tej działce i czy są one kontrolowane przez urzędników.

W odpowiedzi usłyszał, że Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie dwukrotnie przeprowadzał czynności kontrolne na działce. Potwierdzono wtedy, że działania rozbiórkowe i karczowanie zieleni były przeprowadzane w ramach uprzątnięcia terenu.

PINB nie doszukał się wtedy podstaw do wszczęcia postępowania.

Teoretycznie tak, ale w praktyce...

Czy budowa tak gigantycznego osiedla jest w ogóle możliwa w tym miejscu? Teoretycznie tak, ale w praktyce o to trudno. Na gruntach objętych rekultywacją obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego. Część z działek zgodnie z tym dokumentem przeznaczona jest na publiczną zieleń urządzoną. Teren pokopalniany, oznaczony jako 1 PG, przewidziany jest do rekultywacji i zabroniona jest tam jakakolwiek zabudowa (poza związaną z działalnością górniczą).

Wnioski do 30 czerwca

Do 30 czerwca mieszkańcy mogą składać wnioski do planu ogólnego. Pierwszy termin składania wniosków był ustalony na 26 kwietnia ogłoszeniem prezydenta. Termin ten został następnie wydłużony do 29 maja, a teraz prezydent dał czas mieszkańcom do 30 czerwca. To najważniejszy dokument planistyczny dla miasta, zastąpi studium gminne i będzie wskazywać m.in. gdzie mają powstać tereny pod zabudowę, które obszary zieleni mają być chronione.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkańcy Wzgórz Krzesławickich obawiają się intensywnej zabudowy. Namawiają do składania wniosków do planu ogólnego - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski