Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania i biura też powinny być z konkursu

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Anna Kaczmarz
Architektura. - W Krakowie buduje się więcej i generalnie lepiej. Jednak miasto mogłoby być piękniejsze i wygodniejsze do życia - mówi Janusz Sepioł, członek kapituły naszego plebiscytu.

Jeszcze do poniedziałku (2 maja) można zgłaszać kandydatury w plebiscycie „Kraków - mój dom”. Konkurs służy docenieniu i promocji dobrej najnowszej architektury. Szukamy obiektów, które można postawić za wzór.

Co przyniósł Krakowowi miniony rok w architekturze? - W Krakowie buduje się więcej i generalnie lepiej - uważa Janusz Sepioł, architekt, członek kapituły naszego plebiscytu. - Jednak miasto mogłoby być piękniejsze i wygodniejsze do życia - kwituje zarazem.

Według Janusza Sepioła, najpewniejszą drogą do sukcesu w architekturze jest poszukiwanie najlepszych rozwiązań na drodze konkursowej. - Częściej powinno się z niej korzystać. Wszystkie obiekty architektury współczesnej, którymi Kraków się chlubi i które zgarnęły międzynarodowe nagrody (np. Małopolski Ogród Sztuki), powstały w wyniku otwartych, porządnie zorganizowanych konkursów - mówi. Zdaniem architekta konkursy powinny być urządzane także na mieszkania i biurowce - zwłaszcza te planowane w newralgicznych lokalizacjach.

Jednocześnie gdy chodzi o same biurowce, zdaniem Janusza Sepioła w krajobrazie Krakowa pojawiły się ostatnio ambitniejsze obiekty. - W dziedzinie, w której zawsze dominowała Warszawa, Kraków zaczyna mieć coś do powiedzenia. Powstały biurowce interesujące i dobrej jakości - mówi architekt, wskazując np. na budynki za centrum handlowym Bonarka czy przy ul. Życzkowskiego.

A nowe mieszkania? Janusz Sepioł podsumowuje, że niestety w wielu lokalizacjach realizowane są za duże inwestycje, a ich kosztem jest obniżenie jakości życia. - Bardzo brakuje potem terenów zielonych, rekreacyjnych, wygodnego wyjazdu, możliwości parkowania. Kraków powinien prowadzić bardziej odpowiedzialną politykę przestrzenną - podsumowuje.

Z najnowszych inwestycji mieszkaniowych nasz juror docenia zespół przy ul. Koletek i Sukienniczej - efekt rewitalizacji istniejącego obiektu. - Bardzo dobra architektura. A kultura i staranność, z jaką urządzono teren wokół obiektu, to nowa jakość w budownictwie mieszkaniowym - uważa Janusz Sepioł.

Architekta cieszy też przemiana ulicy Krupniczej. - Prywatni właściciele odnawiają budynek po budynku. Kamienice przekształcają się w apartamentowce, a ich partery i piwnice, gdzie powstały lokale i nowe sklepy, otwarły się na studencką klientelę - mówi.

Jak zgłosić kandydata?

Zachęcamy Czytelników do zgłaszania kandydatur w plebiscycie. Poszukujemy w nim najlepszych obiektów na terenie Krakowa, oddanych do użytku w okresie od 1 marca 2015 r. do 31 marca 2016 roku.

Można je zgłaszać w kategoriach: architektura mieszkaniowa, architektura użyteczności publicznej, architektura przestrzeni publicznej, rewaloryzacja i budynki komercyjne. Zgłoszeń można dokonywać do 2 maja do godz. 17 mailem na adres: [email protected].

">
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski