Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliony na budowę nowych tężni solankowych w Małopolsce. Gminy i powiaty mają jeszcze kilka dni, by złożyć wnioski

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Tężnia solankowa - Kraków - Bagry
Tężnia solankowa - Kraków - Bagry Andrzej Banas
Małopolskie gminy i powiaty znów mają szansę powalczyć o dodatkowe środki na budowę tężni solankowych. W ramach zadania pn. "Małopolskie tężnie solankowe" w bieżącym roku przeznaczono na ten cel 3 mln zł. Nabór wniosków trwa do piątku, 23 lutego 2024r. Gminy i powiaty województwa małopolskiego mogą otrzymać dofinansowanie na budowę ogólnodostępnych tężni solankowych, jednak pod warunkiem, że ich realizacja zakończy się nie później niż 31 grudnia br. W ubiegłym roku z dofinansowania skorzystało 13 samorządów lokalnych.

"Małopolskie tężnie solankowe"

Przede wszystkim celem zadania pn. "Małopolskie tężnie solankowe" jest poprawa zdrowia mieszkańców województwa małopolskiego poprzez profilaktykę zdrowotną układu oddechowe dzięki wykorzystaniu właściwości leczniczych tężni solankowych pozytywnie wpływających na kondycję górnych dróg oddechowych oraz tworzenie nowych miejsc integracji społecznej i rekreacji.

- Samorząd Województwa Małopolskiego od lat dba o dobro i zdrowie mieszkańców regionu. Przykładem tego jest inicjatywa zapoczątkowana w 2021 roku pn. „Małopolskie tężnie solankowe”, ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem. Mikroklimat powstały wokół tężni pozwala na oczyszczenie dróg oddechowych, zwiększenie odporności oraz pozytywnie wpływa na poprawę ogólnego samopoczucia. Zachęcamy gminy oraz powiaty do składania wniosków - mówi marszałek Witold Kozłowski.

Jak z kolei podkreśla wicemarszałek Łukasz Smółka, w ramach realizacji zadania w 2021-2023 na terenie Małopolski powstało 39 nowych ogólnodostępnych tężni solankowych. Łączna wartość dotacji przekazanych gminom wyniosła ponad 7,2 mln zł.

- Tężnie solankowe to nie tylko walory zdrowotne, ale także atrakcja turystyczna przyjazna dla środowiska. Realizacja inwestycji zdecydowanie pozwala wzbogacić ofertę wypoczynkową naszego województwa o nowe strefy relaksu, tak chętnie odwiedzane nie tylko przez lokalną społeczność, ale także turystów - tłumaczy Łukasz Smółka.

Do naboru mogą być składane wnioski, których realizacja zakończy się nie później niż 31 grudnia 2024 roku. Dofinansowanie uzyskane przez gminę lub powiaty może być przeznaczone na wydatki inwestycyjne takie jak: instalacje, przyłącza, roboty budowlane oraz koszty niezbędne do wykonania przedmiotu dotacji, w tym koszty zakupu materiałów, urządzeń, ich dostawy i montażu, a także elementy małej architektury dotyczące wyłącznie obiektu tężni oraz prace związane z uporządkowaniem i zagospodarowaniem terenu wyłącznie wokół tężni.

Maksymalna wysokość dotacji dla jednego wniosku może wynieść do 300 tys. zł i nie więcej niż 70proc. całkowitej wartości inwestycji. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest złożenie wniosku o przyznanie pomocy finansowej w nieprzekraczalnym terminie do 23 lutego 2024 roku.

W ubiegłym roku dofinansowanie budowy tężni zostało przyznane 13 samorządom lokalnym. Na liście znalazły się gminy: Chrzanów, Kamionka Wielka, Koszyce, Krzeszowice, Łącko, Maków Podhalański, Niedźwiedź, Pleśna, Skała, Szaflary, Szczucin, Tymbark i Żegocina. Z kolei w latach 2021-2022 wsparcie finansowe z budżetu województwa pozwoliło na wybudowanie 27 tężni solankowych.

Jedną z pierwszych wybudowanych tężni, a także pierwszą, która powstała w powiecie wadowickim z dofinansowaniem z programu była tężnia solankowa w Wadowicach. Obiekt, a także otaczająca go mała infrastruktura otrzymała dotację w wysokości 250 tys. zł. Całkowity koszt tej inwestycji wyniósł ok. 800 tys. zł.

- To piękne miejsce, w którym mieszkańcy i turyści odwiedzający Wadowice będą mogli zadbać o swoje zdrowie, korzystając z właściwości leczniczych inhalacji solankowych i przyjemnie spędzić czas wolny z rodziną czy przyjaciółmi - mówiła podczas otwarcia tężni Iwona Gibas, członek zarządu województwa małopolskiego.

Lecznicze właściwości

Przebywanie w otoczeniu tężni solankowych pomaga w oczyszczaniu płuc z gromadzących się w nich pyłów zawartych we wdychanym powietrzu. Ponadto wspiera leczenie wybranych, nawracających i przewlekłych chorób dróg oddechowych. Tężnie mają także działanie profilaktyczne.

Tężnie to konstrukcje wykonane z drewna i tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w trakcie produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze – powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli, ulega naturalnemu odparowaniu.

Swoje działanie zawdzięczają solankom (naturalne wody mineralne z dużą ilością jonów sodowych). Solanka doprowadzona do tężni spływa z góry po gęsto ułożonych gałązkach tarniny, wielokrotnie rozbijając się na mikroskopijne kropelki. Te unoszą się w powietrzu, tworząc naturalny, leczniczy aerozol solny. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem.

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Miliony na budowę nowych tężni solankowych w Małopolsce. Gminy i powiaty mają jeszcze kilka dni, by złożyć wnioski - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski