Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Miał być sprzedany, a zostanie wyremontowany. Rewitalizacja Fortu 31 "św. Benedykt" ruszy już na wiosnę

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Rewitalizacja Fortu 31 "św. Benedykta" rozpocznie się już na wiosnę. Operatorem obiektu będzie Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie
Rewitalizacja Fortu 31 "św. Benedykta" rozpocznie się już na wiosnę. Operatorem obiektu będzie Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie Aneta Zurek / Polska Press
Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie poinformował, że na wiosnę 2024 roku zaplanowano rozpoczęcie prac dotyczących rewitalizacji Fortu 31 "św. Benedykt". Pod koniec stycznia br. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie konserwatorskie na prace dotyczące remontu elewacji wspomnianego fortu. Obecnie prowadzone jest postępowanie dotyczące wydania pozwolenia na budowę dla tego zadania. To dopiero pierwszy etap w procesie remontu i adaptacji fortu do nowych funkcji.

Już na wiosnę 2024 roku zaplanowano rozpoczęcie rozpoczęcie prac dotyczących remontu konserwatorskiego elewacji Fortu 31 „św. Benedykt”.

- Pomysł adaptacji Fortu 31 "św. Benedykt" na funkcję edukacyjną dotyczącą upowszechniania wiedzy z zakresu nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży, jest pochodną przeprowadzonych pod koniec 2021 r. konsultacji społecznych, w trakcie których mieszkańcy zgłosili wiele pomysłów na zagospodarowanie Fortu, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Podgórza - informuje Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie.

Planowanym przyszłym operatorem obiektu jest Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.

Jak również wyjaśnia ZBK, projekt adaptacji obiektu pn. „Rewitalizacja i modernizacja unikatowego wieżowego Fortu nr 31 „św. Benedykt” wraz z otaczającym terenem w celu przystosowania do funkcji centrum edukacji dzieci i młodzieży z zakresu nauk ścisłych” został wybrany przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa jako jeden z projektów kluczowych planowanych do wsparcia w latach 2023-2025, w łącznej wysokości dotacji wynoszącej ponad 6,8 mln zł.

Aktualnie jest opracowywana dokumentacja projektowa dla całego zadania.

Projekt został podzielony na dwie części:

  • I część obejmuje remont elewacji (prace budowlane w tym zakresie planowane są do rozpoczęcia na wiosnę 2024 r.),
  • II część obejmuje pozostałe prace adaptacyjne mające na celu przystosowanie Fortu do nowych funkcji (a więc budowę wszystkich instalacji, posadzek, wykończenia wnętrz, montaż stolarki otworowej, budowa windy, itp) - ta część znajduje się na etapie projektowania i uzgadniania poszczególnych kwestii z odpowiednimi służbami i podmiotami.

Przypominamy, że Miasto miało w planach sprzedać wspomniany fort, jednak odstąpiło od pomysłu zbycia jednego z najcenniejszych elementów Twierdzy Kraków. Jak podkreślali już kilka lat temu specjaliści, to nie tylko dzieło fortyfikacji, ale również jeden z najbardziej eksponowanych elementów Podgórza. Do pomysłu oddania zabytku w prywatne ręce sprzeciw zgłosili miejscy aktywiści oraz radni dzielnicy Podgórze. Po protestach gmina zdecydowała, że Zarząd Budynków Komunalnych będzie szukał dla obiektu dzierżawcy.

Fort 31 "św. Benedykt" to jeden z pierwszych fortów po stronie podgórskiej. Wraz z nieistniejącymi już dzisiaj fortami „Krzemionki”, „Krakus” miał bronić traktów: wiedeńskiego (obecnej ul. Kalwaryjskiej i Wadowickiej) i lwowskiego (obecnych ul. Bolesława Limanowskiego i Wielickiej). Fort nawiązywał do tzw. wież maksymiliańskich z austriackiej Twierdzy Linz, która jako pierwsza na świecie miała być otoczona nie murami czy wałami, ale szeregiem osobnych fortów, mających wspierać się nawzajem ogniem. Zostały one zbudowane na planie regularnych szesnastoboków z okrągłym dziedzińcem wewnętrznym.

Fort „Św. Benedykt”, którego nazwa pochodzi od pobliskiego kościółka, choć okazał się doskonalszy i większy od fortów z Linzu, to w momencie oddania go do użytku był już przestarzały. Mimo prób modernizacji, w 1905 r. został ostatecznie rozbrojony i przeznaczony na cele koszarowe.

Po odzyskaniu niepodległości pełnił funkcje mieszkalne. Po wojnie, do 1984 r. znowu zapewniał dach nad głową wielu mieszkańcom Krakowa.

Przełomowe odkrycie w recyklingu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski