MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minimalistyczna animacja podbija festiwal

Urszula Wolak
Grand Prix OFAFA 2014 – film „Do serca Twego” Ewy Borysewicz
Grand Prix OFAFA 2014 – film „Do serca Twego” Ewy Borysewicz FOT. ANDRZEJ WIŚNIEWSKI
Wydarzenie. Wczoraj zakończyła się 19. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie. Poznaliśmy laureatów trzech konkursów.

Udział w nich wzięli nie tylko profesjonaliści, ale także studenci szkół filmowych oraz amatorzy.

W konkursie filmów zrealizowanych przez twórców profesjonalnych Grand Prix Złota Kreska trafiła do Ewy Bo­rysewicz za film „Do serca Twego”. Reżyserka pokazywała swoje dzieło także podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie w konkursie filmów krótkometrażowych.

Animacja Borysewicz jest określana mianem świeckiej litanii. To niesiona echem po blokowisku historia uczucia, które spotkało gorzkie rozczarowanie. On, przystojny, o kruczoczarnych włosach, zakochuje się w dziewczynie. Sielanka w związ­ku trwa jednak tylko chwilę. Zdrada mężczyzny przekreśla łączące parę uczucie.

Tę animację wyróżnia jednak nie tyle przedstawiona w niej historia miłości, ile forma obrazu. Uwagę zwraca minimalistyczna, wręcz prymitywna kreska. – Forma jest tym, co udało mi się wypracować przez lata podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – mówi artystka.

Dodaje, że inspirację dla powstania przedstawionej w filmie opowieści stanowiły dzieła literackie Doroty Masłowskiej i utwory muzyczne PJ Harvey. W pierwszej kolejności Ewa Borysewicz napisała tekst, później zastanawiała się, jak zwizualizować tę historię. Zależało jej na tym, by obraz nie ilustrował w bezpośredni sposób tekstu, by zdołał wyjść poza niego. To jedno z najtrudniejszych zadań, jakie stoją przed twórcami współczesnych animacji.

Sukces „Do serca Twego” podczas tegorocznego OFAFA to niejedyny triumf Ewy Bory­sewicz. Animacja zdobyła już prestiżowe Wyróżnienie Specjalne w konkursie filmów krótkometrażowych podczas ubiegłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Dzieło ma też na koncie liczne nominacje, m.in. w kategorii najlepszy film krótkometrażowy na festiwalach Nowe Horyzonty i Dwa Brzegi.

Drugą nagrodę, czyli Srebrną Kreskę za szczególne walory artystyczne otrzymał podczas OFAFA Witold Giersz za „Signum”. Srebrną Kreską wyróżniono też dzieło o tematyce dziecięcej. Laur odebrał Wojtek Wawszczyk za „Najlepiej być sobą”.

Brązowa Kreska za osiągnięcie indywidualne trafiła do Wojciecha Wojtkowskiego za „Ex animo”.

W konkursie filmów zrealizowanych przez studentów wyższych szkół filmowych i plastycznych triumfowali: Agnieszka Waszczeniuk za film „Kokieteria, czyli jak kobiety uwodzą” (Nagroda Główna dla najlepszej etiudy studenckiej). Nagrodę Specjalną za szczególne walory artystyczne odebrała natomiast Karolina Specht za „Nieprawdopodobnie elastycznego człowieka”.

Jury wyróżniło także dzieła Anny Przybyłko („Błękitne drzewo”) i Marty Czarneckiej („Trudny przypadek nauki”).

W konkursie filmów zrealizowanych przez twórców nieprofesjonalnych zwyciężył Daniel Zagórski obrazem „Ostatnia wyspa”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski