MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Misterium Męki Pańskiej w Rusocicach. Aktorzy teatru Credo zachwycili publiczność

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Misterium Męki Pańskiej na ulicach i placach w Rusocicach
Misterium Męki Pańskiej na ulicach i placach w Rusocicach zbiory Grupy Teatralnej CREDO
Ulice i plac przykościelny w Rusocicach w gminie Czernichów na jedno popołudnie zamienił się w Jerozolimę i drogę na Golgotę. W wiacie była ostatnie wieczerza, na trawniku ogród oliwny. Balkon przy kościelnej wieży służył jako twierdza, w której urzędował Piłat. To wszystko w tej podkrakowskiej wiosce stworzyła Grupa Teatralna Credo. Odegrała tu Misterium Męki Pańskiej. Co roku pod koniec Wielkiego Postu wystawia tę sztukę, bo to refleksja na Wielki Tydzień.

Rusocicki teatr prowadzi Stowarzyszenie Grupa Teatralna CREDO. Ma w swoim repertuarze wiele sztuk. Wielki Post to czas, w którym od 10 lat wystawia Misterium Męki Pańskiej.

- Co roku modyfikuję tę sztukę i jej scenariusz, dostosowuję go do sytuacji. Zmieniam, bo zmieniają się aktorzy. A w tym widowisku gra 60 osób. To amatorzy, mieszkańcy Rusocic, sąsiednich wiosek oraz z Krakowa. Chętnych do zagrania jest naprawdę dużo. Dopasowuję im role, a oni ćwiczą gesty ruchu, uczą się tekstów, w tym przypadku opartych na Piśmie Świętym - mówi Janina Kapusta, reżyserka sztuki i prezes Stowarzyszenia Grupa Teatralna CREDO, emerytowana pielęgniarka.

Jerozolima w Rusocicach

Widowisko zaczęło się od ostatniej wieczerzy, która zorganizowano w altance przy kościele. Natomiast za miejsce modlitwy Jezusa w Ogrójcu posłużył trawnik w ogrodzie, przy którym powstała dekoracja imitująca skały. Na placu przy kościele było miejsce skazań i biczowania, a twierdza Piłata została zaaranżowana na balkonie przy wieży kościelnej. Natomiast ścieżki, chodniki i trawniki pełniły rolę drogi krzyżowej. W ten sposób Rusocice na jedno popołudnie stały się Jerozolimą.

Grupa Teatralna CREDO ma na swoim koncie wiele innych widowisk, nie tylko religijnych. Do tych sztuk członkowie grupy sami przygotowują i szyją stroje. To także gównie praca Janiny Kapusty, która ma pomoc w szyciu strojów, ale czapki, hełmy żołnierzy i bardziej skomplikowane elementy wykonuje sama.

CREDO, to nie pierwszy teatr

Reżyserka i prezeska Janina Kapusta przyznaje, że zawodowo nie była związana z kulturą, teatrem. Pracowała jako pielęgniarka. Jednak wspomina, że teatr nie był jej obcy, bo taką grupę teatralną w Rusocicach przed laty założył jaj tata.

- Gdy sprowadził się do Rusocic było mu szkoda ludzi, którzy nigdy w życiu nie byli w teatrze, dlatego stworzył im lokalny teatr amatorski i dał szanse brać udział w tworzeniu go. Grupa Teatralna CREDO założona przeze mnie także daje miejscowej społeczności zagrać w widowisku - mówi Janina Kapusta.

Rusocicka grupa teatralna wystawia swoje sztuki głównie w plenerze. Publiczność za każdym razem jest zachwycona. Widzowie przychodzą gratulują, wspominają poprzednie sztuki tego teatru.

Konkurs palm wielkanocnych w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonkach

Konkurs palm w Zielonkach. Najpiękniejsze, największe, najba...

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski