Młodzi ludzie z całego świata odbierają już pakiety pielgrzyma [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Mimo że najliczniejszą grupę wśród pielgrzymów stanowią Polacy, to najbardziej kolorowi są młodzi z innych części świata
Mimo że najliczniejszą grupę wśród pielgrzymów stanowią Polacy, to najbardziej kolorowi są młodzi z innych części świata fot. Anna Kaczmarz
ŚDM. Kraków zrobił na nich wielkie wrażenie. Chwalą gościnność mieszkańców, z niecierpliwością czekają na spotkanie z Ojcem Świętym.

Zobacz także: Na ulicach Krakowa rządzą już pielgrzymi [ZDJĘCIA]

Kolorowe grupy pielgrzymów z krajów całego świata najłatwiej spotkać na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego. W dawnym budynku dworca kolejowego działa jeden z ośmiu punktów, gdzie wydawane są dedykowane pielgrzymom pakiety. Po ich odbiór w kolejce odczekać trzeba nawet kilka godzin.

WIDEO: Pielgrzymi przyjeżdżają do Krakowa

Autor: Iwona Krzywda

Autor: Piotr Tymczak

Autor: Piotr Tymczak

- Chcieliśmy jeszcze dzisiaj zwiedzić Wawel, ale pewnie już nie zdążymy - przyznała Gabriela, która razem z 10-osobową grupą na Światowe Dni Młodzieży przyjechała z brazylijskiego Sao Paulo.

Dla Gabrieli będzie to drugie spotkanie z papieżem Franciszkiem. Trzy lata temu uczestniczyła w uroczystościach, które odbywały się w Rio de Janeiro. Żeby móc sobie pozwolić na podróż do Polski, razem z całą grupą ciężko pracowała. Przez trzy lata młodzi pielgrzymi upiekli łącznie 5 tys. sztuk pizzy, którą potem sprzedawali na ulicy. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczyli na opłacenie kosztów pobytu pod Wawelem.

- Sprzedawaliśmy też cukierki, ciasta, nawet wodę. Kosztowało nas to sporo wysiłku, ale było warto. Takie spotkania są demonstracją wiary i radości, tego, co powinno być cechą charakterystyczną każdego katolika. Jestem w Krakowie dopiero kilka godzin, a spotkałam już wielu bardzo miłych ludzi - mówi Gabriela.

Otwartością krakowian zachwycone są również Adriana i Carina z australijskiego Sydney. Podróż do stolicy Małopolski zajęła im prawie całą dobę. W ŚDM uczestniczyć będą po raz pierwszy. Wybrały uroczystości organizowane w Polsce, bo - jak tłumaczą - słyszały bardzo dużo dobrego o naszym kraju i chciały o polskiej gościnności przekonać się na własnej skórze. - Nie zawiodłyśmy się. Miasto jest piękne, a wszyscy, których do tej pory spotkaliśmy, byli bardzo mili. Nie znamy wprawdzie waszego języka, ale z każdym jesteśmy w stanie swobodnie porozumieć się po angielsku - opowiadają.

Poruszanie się po mieście i dotarcie do miejsca zakwaterowania ułatwiają pielgrzymom wolontariusze, którzy w Krakowie są już od ubiegłego tygodnia. W najbardziej strategicznych miejscach ustawiono specjalne punkty informacyjne.

- W pierwszej kolejności chcą wiedzieć, jak dotrzeć do miejsc noclegowych. Pytają również o to, co warto zjeść i zwiedzić. Duża część dopytuje o wycieczki do Auschwitz. Widać, że jest to miejsce, o którym już wcześniej słyszeli - opowiada Paweł, wolontariusz z punktu informacyjnego przy Bazylice Mariackiej.

W kolejce po pakiet pielgrzyma

Na chwilę przed oficjalnym rozpoczęciem ŚDM pielgrzymi opanowali również inne części miasta. Do budynku obok kościoła Najświętszej Maryi Panny z Lourdes przy ul. Misjonarskiej kolejki tworzyły się od poranka. Tutaj również wydawane są pakiety pielgrzyma. Salka katechetyczna na piętrze po sufit wypełniona jest kartonami z kolorowymi plecakami. Trafiają do nich m.in. przewodniki po ŚDM, modlitewniki oraz karty wstępu na wydarzenia z udziałem papieża Franciszka.

- Po raz trzeci biorę udział w spotkaniu młodych z Ojcem Świętym. Jednak tym razem postanowiłem sprawdzić, jak jest po „drugiej stronie”. Dlatego zgłosiłem się do pracy wolontariusza - mówi nam Leonardo da Silva, który do Krakowa przyjechał aż z Republiki Południowej Afryki.

- Po prostu trzeba tutaj być, ponieważ każda edycja ŚDM to ważny moment dla naszej religii - uważa z kolei Hermann Campos z Brazylii. Gdy rozmawialiśmy, chłopak wraz z przyjaciółmi cierpliwie czekał w długiej kolejce po odbiór swojego plecaka.

- Język polski jest bardzo trudny, dlatego ciężko nam się dogadać z miejscowymi - przyznaje Hermann. W rodzinnej Brazylii mieszka zaledwie 40 km od Rio de Janeiro. - Trzy lata temu byłem wolontariuszem, ale przez to właściwie na nic nie miałem czasu. Teraz w Krakowie chcę cieszyć się chwilą spotkania z papieżem i młodymi z całego świata - mówi Hermann.

Wspólny taniec, śpiew i modlitwa

Pielgrzymi nie tylko meldują się w domach gościnnych krakowian. Część z nich wybrała miasteczka namiotowe. Jedno z nich znajduje się na terenie Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej. Jeszcze przed rozpoczęciem ŚDM kompleks sportowy zamienił się w Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji. - Nocuje tutaj 1,5 tys. młodych ludzi z ponad 30 krajów - wylicza Robert Kołodziejczyk, rzecznik tej inicjatywy. Ewangelizatorzy tańczą, śpiewają, opowiadają o własnych świadectwach, przekonując innych do wybrania w swoim życiu zmartwychwstałego Chrystusa.

- Przyjechałam tutaj, ponieważ chcę jeszcze raz przeżyć emocje, które towarzyszyły mi podczas ostatnich ŚDM w Rio - podkreśla Cathrine Melhis z Singapuru. Dziewczyna spaceruje po krakowskich ulicach z ręcznie pisanym transparentem „Szukając miłości, zanurz się w Ojcu”. - Polacy są bardzo przyjaźni, a transport jest znacznie lepiej zorganizowany niż w mojej ojczyźnie - opowiada Joseline Diosisaypn z Malezji, która pomaga Cathrine ewangelizować krakowian i turystów.

Dziewczyny zapraszają ich do wielkiego namiotu, który stanowi centralny punkt Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji. W jednym momencie zmieści się w nim 5 tysięcy osób, które mogą wziąć udział we wspólnej eucharystii czy pomodlić się w polowej kaplicy.

Na przyjęcie pielgrzymów gotowa jest już także krakowska Tauron Arena. Od dzisiaj w hali działać będzie Centrum Miłosierdzia zorganizowane przez Rycerzy Kolumba - największą wspólnotę katolicką liczącą blisko dwa miliony członków z całego świata. - Zaplanowaliśmy nabożeństwa i katechezy dla pielgrzymów anglojęzycznych. Spodziewamy się, że w czasie całego tygodnia pojawi się tutaj około 8o tysięcy osób - mówi Przemysław Bednarz, jeden z Rycerzy Kolumba.

W Centrum Miłosierdzia - oprócz mszy świętych i adoracji - zaplanowano również koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Młodzi ludzie w Tauron Arenie będą mogli także odpocząć w specjalnie wyznaczonym miejscu i przy okazji wspólnego posiłku porozmawiać o swoim powołaniu do życia w świętości.

[email protected]

[

](http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/swiatowednimlodziezy2016/ "<centre></centre>")

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Młodzi ludzie z całego świata odbierają już pakiety pielgrzyma [ZDJĘCIA, WIDEO] - Plus Dziennik Polski

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Libertyn
Młodzież to młodzież, komunistyczna, lewacka i ateistyczna nie miała zakazu używania srodków antykoncepcyjnych, które ograniczają płodność.
Natomiast młodzież katolicka ma zakaz używnia środków antykoncepcyjnych pod groźbą ekskomuniki! Jak informują polskojęzyczna Brytyjska prasa, Polki tam mają drugie miejsce w rodzeniu dzieci po Muzułmankach.
h
hhhh
bo po komentarzach na tym forum to już zadngo Polak by nie przyjęli z radością u siebie. I tego Wam zycze "gościnni " krakowianie by z taka "radościa" Was przyjmowali jak Wy ICH.
j
jjjjj
Wisly a promocja miasta jest. Stadion zas gnije
k
krakauer
Wówczas - w 1955 roku - była to młodzież komunistyczna , lewacka i ateistyczna ! Podobieństwa niewielkie !
o
olin
Głupie KODziarstwo już w akcji !!!!!!
S
Senior/plus
Kolorowa Warszawa lipiec 1955. Międzynarodowy Zlot Studentów.
Ps. Mojej sąsiadce urodził się synek "mocno opalony". Usiłowano wmówić nowożeńcowi, że żonka musiała się zapatrzyć na kominiarza... Po 9-miesiącach urodziło się PRL-u dużo niechcianych dzieci kakaowej karnacji. No cóż, mamy przecież w Polsce niż demograficzy. Jednak, radzę uważać na egzotyczne choroby, w Polsce nieuleczalne! Do refleksji!
K
Krakus
Impreza katolicka ŚDM-Kraków nie jest religijna, jest komercyjno/rozrywkowa. Mieszkańcy Krakowa długo będą pokrywać straty finansowe UMK-RMK po zakończeniu katolickiej imprezy. No cóż fanaberia kardynała Stanisława Dziwisz i samorządu Krakowa kosztuje! Kto jest za, powinien pokrywać kosztowną imprezę ze swoich pieniędzy!
r
rhm
Plątają się z tobołami , nie wiedzą gdzie iść po co to komu ,taka przygoda dla tej młodzieży .Zobaczymy z 9 miesięcy ile chrztów z tego będzie tak jak kiedyś za czasów komuny był w Warszawie światowy zlot młodzieży .
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie