MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet gminy rósł, a jeszcze szybciej nakłady na inwestycje. Wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza Myślenic

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Sesja Rady Miejskiej w Myślenicach, na której udzielono burmistrzowi wotum zaufania i absolutorium
Sesja Rady Miejskiej w Myślenicach, na której udzielono burmistrzowi wotum zaufania i absolutorium Gmina Myślenice
O jedną trzecią, czyli ponad 100 mln zł zwiększył się budżet Myślenic w ciągu ostatnich pięciu lat. Natomiast nakłady na inwestycje w minionej kadencji zwiększały się jeszcze szybciej i w ciągu pięciu lat wzrosły o dwie trzecie z 21 mln do 63 mln zł, bo tyle wydano w minionym roku. To ten ostatni rok radni oceniali podczas ostatniej sesji, dyskutowano nad raportem o stanie gminy. Na koniec burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka uzyskał wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu.

Sesja zaczęła się od przedstawienia przez burmistrza Jarosława Szlachetkę najważniejszych punktów z przygotowanego raportu o stanie gminy Myślenice za rok 2023 r. Radni w dyskusji podkreślali kompleksowe działania samorządu na wielu płaszczyznach, bo inwestowano w każdej z gminnych miejscowości i każda miała szanse się rozwijać.

Poprawiają jakość życia

Burmistrz wskazywał, że gmina stara się przyciągać nowych mieszkańców, co uznano za działania strategiczne i świadczące o poprawie jakości życia w tej gminie. Burmistrz wskazywał przy tym na inwestycje w infrastrukturę drogową, edukacyjną, sportową, bezpieczeństwo, komunikację, rozwój miejsc pracy, a także dbałość o środowisko naturalne.

- Wzrost liczby mieszkańców, realizacja ważnych społecznie inwestycji oraz projektów to wyraźny sygnał, że gmina Myślenice rozwija się w dobrym kierunku i że jest w dobrych rękach. Pomimo ogólnokrajowych trendów demograficznych, które wykazują ujemny przyrost naturalny, nasze miasto zyskuje na popularności. Świadczy to o skuteczności zarządzania i realizacji strategii rozwoju społeczno-gospodarczego, która przynosi wymierne korzyści zarówno mieszkańcom, przedsiębiorcom oraz całej wspólnocie samorządowej - mówił burmistrz Jarosław Szlachetka, przedstawiając raport o stanie gminy Myślenice.

Sesja absolutoryjna to także czas na zapoznanie się ze sprawozdaniem finansowym za 2023 r., które szef gminy przedstawił wraz z Anitą Kurdziel, skarbniczka gminy Myślenice. Po tym sprawozdaniu radni udzielili wotum zaufania, a następnie absolutorium burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce. Za co szef gminy dziękował także w imieniu wszystkich osób pracujących na rzecz rozwoju samorządu.

Inwestycje edukacyjne, rekreacyjne, sieciowe

- Miniony rok to był dobry czas dla Gminy Myślenice. Do użytku oddaliśmy nowe przedszkole w Jaworniku, salę gimnastyczną przy szkole w Drogini, wykonaliśmy prace termomodernizacyjne budynków szkolnych – SP nr 3 w Myślenicach, Drogini, Porębie, Zasani oraz Bęczarce. Wykonaliśmy odbudowę zniszczonego mostu w Krzyszkowicach oraz modernizację dróg gminnych w Myślenicach, Głogoczowie, Krzyszkowicach, Zawadzie. Zrealizowaliśmy oświetlenie ścieżki pieszo rowerowej. Podpisaliśmy umowę na realizację kolejnych 14 zadań inwestycyjnych przy naszych jednostkach edukacyjnych - Jarosław Szlachetka wymieniał nie tylko inwestycje oświatowe.

Wskazał również na kontynuowanie prac przy rozbudowie Centrum Wodnego Aquarius, budowę nowego skateparku i pumptrucku, ale także ważne inwestycje w rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej.

W ubiegłym roku na inwestycje wydano ponad 63 mln zł. A gmina pozyskała - jak wskazują samorządowcy rekordowe fundusze zewnętrzne w wysokości ponad 180 mln zł przede wszystkim na inwestycje strategiczne m.in. na modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków.

XXI Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Wojskowych i Dętych w Skale

Widowiskowy festiwal orkiestr w Skale. Tańce wojskowych muzy...

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski