MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mniej blichtru, więcej szkoleń

WOJ
Z sali padły dwie kandydatury przewodniczącego RP: Ewy Danioł z gminy Kozłów i Marka Boligłowy z gminy Książ Wielki. Kandydaci otrzymali po 7 głosów. Ordynacja przewiduje w takich przypadkach losowanie - i los okazał się szczęśliwy dla Marka Boligłowy, zamieszkałego w Boczkowicach. Tym samym rozpoczęła się dla niego druga kadencja na stanowisku przewodniczącego.

Wczoraj w Miechowie odbyło się pierwsze posiedzenie wyłonionej 4 lutego 14-osobowej Izby Rolniczej. Na przewodniczącego Rady Powiatowej Małopolskiej Izby Rolniczej wybrano ponownie Marka Boligłowę. Delegatem do Wojewódzkiej Rady IR w Krakowie został Bogusław Zięba.

O mandat delegata do WR IR ubiegały się trzy osoby: Grzegorz Dąbrowski (z gminy Kozłów), Bogusław Zięba (gmina Miechów) i Ryszard Jędruch (gmina Racławice). Zwycięzcą wyborów został Bogusław Zięba z Biskupic (8 głosów).
_- Równa ilość głosów wyborczych wskazuje, że popiera mnie połowa delegatów. Będę próbował wzbudzić w oponentach zaufanie do mnie, będę się starał przekonać ich do siebie. Chcę jednoczyć a nie dzielić, zwiększyć aktywność wszystkich, bez wyjątku. Szczególnie w zakresie pozyskiwania funduszy na rozwój wciąż niedoinwestowanych obszarów wiejskich - _powiedział Marek Boligłowa.
Biorąc aktywny udział we wcześniejszej dyskusji, przewodniczący RP MIR apelował, aby unikać zbędnych wydatków i blichtru, jeśli chodzi o urządzanie biur IR. Te pieniądze przydadzą się na coś innego. - _Nasze biuro, mieszczące się w budynku Urzędu Gminy i Miasta, obsługuje pani Zofia Krzysztoforska. Jest tam gdzie usiąść, jest gdzie przyjąć interesantów, jest komputer, materiały piśmiennicze i wszystko, co niezbędne. W nowej kadencji działalność IR powinna być skierowana nie na pomnażanie majątku, tylko na szkolenia - aby rolnicy mogli skorzystać z funduszy, które są przeznaczone dla wsi. Musimy zadbać o to, aby w maksymalnie szybkim terminie pieniądze te znalazły się na wsi, gdyż sytuacja wsi staje się z dnia na dzień coraz trudniejsza. Nie jest tak, jak to niektórzy postrzegają i przedstawiają - _mówił przewodniczący, który na rzecz rolników z gminy Książ Wielki pracuje od reaktywowania Izby, czyli od 1996 r.
W tym roku realizowane będą projekty Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich", priorytet - wspieranie zmian i dostosowań w sektorze rolno-żywnościowym. Realizowane w latach 2007-2008 granty to: "Zasady ekologicznego prowadzenia upraw i chowu zwierząt", "Szkolenie małopolskich rolników w zakresie nowoczesnego chowu bydła mięsnego oraz trzody chlewnej, bydła mlecznego i owiec", "Wykorzystanie komputerów w zarządzaniu gospodarstwem rolnym", "Spełnienie standardów w dziedzinie ochrony środowiska, zwierząt i konsumenta a uzyskanie dopłat bezpośrednich" oraz "Ubezpieczenia majątkowe w rolnictwie".
Szkolenie na ostatni temat przeprowadzili wczoraj: dyrektor MIR w Krakowie Henryk Dankowiakowski oraz szef MIR w Tarnowie Paweł Augustyn. Obradom pierwszego po wyborach posiedzenia przysłuchiwał się członek Zarządu Krajowej Izby Rolniczej w Warszawie Roman Kotowicz.
Tekst i fot. (WOJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski