Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moralne dylematy

Redakcja
- Wykorzystanie macierzystych komórek embrionalnych, jak również macierzystych komórek pobieranych od osób dorosłych dla celów terapeutycznych może stanowić wielki przełom w medycynie - uważa prof. Jerzy Nowak z Zakładu Genetyki PAN w Poznaniu. - Można będzie dzięki nim "produkować" krew zamiast pobierać ją w stacjach krwiodawstwa, czy też wytwarzać tkanki i narządy, takie jak: wątroba, trzustka, śledziona, szpik kostny, a nawet nerka czy serce. Takie narządy można by wykorzystać do ratowania życia i zdrowia ludzkiego, nie uciekając się do pobierania ich z ludzi zdrowych i ze zwłok. Pozwoliłoby to na przykład zapobiec nielegalnemu handlowi narządami.

Naukowcy podzieleni w ocenie decyzji Busha

 Decyzja prezydenta George W. Busha w sprawie przeznaczenia funduszy federalnych na badania nad embrionalnymi komórkami macierzystymi podzieliła naukowców. Jedni uważają, że finansowane będą - niemożliwe do zaakceptowania - eksperymenty na istotach ludzkich. Inni twierdzą, iż łatwiejsze będzie leczenie poważnych schorzeń.
 Prof. Jacek Hołówka z Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, nie sądzi, by dokonywanie eksperymentów na embrionach było moralnym błędem. - Byłoby nim, gdyby ktoś eksperymenty chciał wykorzystać do klonowania ludzi. Eksperymenty te jednak z założenia nie mają się kończyć tworzeniem chimer czy replik istniejących już osobników, a produkowaniem komórek macierzystych - mówi Hołówka.
 Klonowanie jest nie tylko nieetyczne, ale budzi poważne wątpliwości natury medycznej - zauważa z kolei prof. Zbigniew Chłap, kierownik katedry patofizjologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący Stowarzyszenia "Lekarze Świata" i członek Papieskiej Akademii "Pro Vita".
 - Embriony ludzkie, na których wykorzystanie zgodził się prezydent Bush, posiadają już pełny garnitur chromosomów i są ludzkimi istotami - _powiedział prof. Chłap w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.
 Rodzą się także zastrzeżenia z czysto medycznego punktu widzenia. - _Nie wiadomo, czy w trakcie przeszczepiania komórek macierzystych embrionów nie nastąpi zakażenie lub uszkodzenie genomu - _zaznacza naukowiec.
 Prof. Chłap obawia się, że kiedy dojdzie do takich badań i zostaną one skomercjalizowane, wtedy zacznie się poszukiwanie i tworzenie embrionów. - _Można się spodziewać, że dojdzie do praktyk kryminalnych. Już teraz kupuje się ciąże dla celów badawczych, a można przypuszczać, że te problemy będą jeszcze poważniejsze
- obawia się profesor.
 - Jeśli wolno posługiwać się ludzkim embrionem, a więc ludzką istotą, dla dobra jakichś innych ludzkich istot, to znaczy, że zgadzamy się na to, że dobry cel uświęca wszystkie środki, nawet złe i niesprawiedliwe - zaznacza dominikanin Jacek Salij. - Zgadzamy się na to, iż silny ma rację również wtedy, kiedy jej nie ma, i wolno mu ze słabym robić wszystko, co mu przynosi korzyść.
(PAP, KAI)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski