MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mózg i krążenie krwi

(DD)
Światowy Tydzień Mózgu stanowi pretekst do zgłębienia wiedzy na temat mózgu i jego możliwych zaburzeń. Wiemy, że mózg, tak jak i inne części ciała, nie działa prawidłowo bez dopływu krwi.

Dlaczego krew jest tak bardzo potrzebna i co się dzieje, gdy jej brakuje? Na pytania dotyczące tzw. krążenia mózgowego odpowiada neurolog dr n. med. Beata Tarnacka, ekspert programu "Zdrowa ONA".

Krew dostarcza glukozę i tlen, zaspokajając potrzeby energetyczne mózgu. Co ciekawe zasoby, które gromadzi, są małe i zużywane w ciągu 2-3 minut, stąd w przypadku oddechu podkreśla się ten czas jako kluczowy na jego odzyskanie. Za unaczynienie, czyli obrazowo mówiąc "karmienie" mózgu, odpowiadają cztery tętnice: dwie szyjne, które znajdują się w przednim odcinku szyi i dwie tętnice kręgowe umieszczone w otworach szyjnego odcinka kręgosłupa. Tętnica szyjna na wysokości połowy szyi dzieli się na dwie mniejsze, które dostarczają krew do poszczególnych części twarzy i szyi.

Krążenie mózgowe utrzymywane i regulowane jest przez ciśnienie krwi. Dlatego nadciśnienie tętnicze jest największym czynnikiem ryzyka udaru mózgu, ponieważ rozregulowuje przepływ krwi przez naczynia krwionośne i prowadzi do miażdżycy. W przebiegu choroby osadza się na ścianach tętnic cholesterol, co zmniejsza ich światło i utrudnia przepływ krwi. W rezultacie krążenie zaopatrywanego obszaru mózgu zaburza się. Możemy wówczas mówić o niewydolności, która skutkuje powstaniem skrzepliny lub zatoru (a następnie udarem niedokrwiennym), bądź pęknięciem naczyń i krwotokiem (udarem krwotocznym).

Organizm jest tak zaprogramowany, że kryzysowe sytuacje uruchamiają alternatywne rozwiązania. Gdy dochodzi do niedrożności tętnicy szyjnej doprowadzającej krew do mózgu, uruchamia się krążenie oboczne, co oznacza, że z okolicznych tętnic krew dopływa do niedokrwionych komórek mózgu. To od krążenia obocznego zależy rozległość uszkodzenia mózgu - u niektórych pacjentów mogą nie występować żadne symptomy, u innych może dojść do poważnych komplikacji, np. z chodzeniem, mową, słuchem.

Jeśli dopływ krwi do mózgu zostanie całkowicie odcięty, po ok. 12 sekundach dochodzi do utraty przytomności. Nieodwracalne zmiany martwicze występują w komórkach mózgu po 3-4 minutach. Do śmierci dochodzi po 9 minutach.

Profilaktyka to walka z nadciśnieniem, miażdżycą, cukrzycą i otyłością. Ważna jest aktywność fizyczna, która polepsza krążenie, a tym samym - ukrwienie mózgu. Wystarczy pół godziny ćwiczeń trzy razy w tygodniu, aby wzmocnić układ krwionośny i mięśniowy. Dieta bogata w warzywa i owoce z jak najmniejszą ilością tłuszczów zwierzęcych też poprawia funkcjonowanie układu krążenia, zmniejszenie ilości soli powoduje spadek ciśnienia. Ograniczenie mięsa pozwala na zmniejszenie poziomu homocysteiny, która też jest czynnikiem ryzyka chorób naczyniowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski