Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Auschwitz lepiej strzeżone

Piotr Subik
Według ekspertów Żydów Muzeum Auschwitz-Birkenau mogą się interesować terroryści
Według ekspertów Żydów Muzeum Auschwitz-Birkenau mogą się interesować terroryści FOT. PIOTR SUBIK
Bezpieczeństwo. Budując nowy system zabezpieczeń, oświęcimskie muzeum wzoruje się na rozwiązaniach z Waszyngtonu i Paryża.

Od przyszłego roku każda osoba wchodząca na teren Państwowego Muzeum Auschwitz-Birke­nau będzie musiała przejść bardziej szczegółową niż obecnie kontrolę bezpieczeństwa. Podobne odbywają się np. na lotniskach i w budynkach sądów.

– Przy wejściu na teren Miejsca Pamięci pojawią się bramki kontrolne. Powiększona zostanie przechowalnia bagażu. Jednak szczegółów dotyczących obecnego systemu zabezpieczeń i jego rozbudowy z przyczyn oczywistych nie możemy ujawniać – mówi rzecznik muzeum Bar-tosz Bartyzel.

Wiadomo tylko, że system wzorowany będzie na rozwiązaniach stosowanych m.in. w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie i Muzeum Pamięci Shoah w Paryżu. To jedne z lepiej chronionych muzeów na świecie.

Państwowe Muzeum Ausch­witz-Birkenau planuje też opracowanie kompleksowego projektu innych systemów służących zapewnieniu bezpieczeństwa turystów i Miejsca Pamięci, m.in. monitoringu i systemu antywła­maniowego. Te właśnie zawiodły w grudniu 2009 r., gdy doszło do kradzieży napisu „Arbeit macht frei” z bramy wejściowej do byłego obozu Auschwitz.

Po co jednak zaostrzać zasady bezpieczeństwa, skoro nie było prób wniesienia na teren muzeum broni czy materiałów wybuchowych? Były dowódca GROM, ekspert ds. terroryzmu gen. Roman Polko nie dziwi się decyzji dyrekcji muzeum: – Często bywają w nim wysokiej rangi urzędnicy. I w każdej chwili mogą się stać celem ataku. Ale przede wszystkim przyjeżdżają Żydzi, a nie od dzisiaj wiadomo, że Izraelem szczególnie interesują się organizacje terrorystyczne.

Z tych powodów policja już od dawna pracuje nad planem zabezpieczenia przewidzianych na styczeń 2015 r. uroczystości w 70. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Bir­kenau, połączonych z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jakie siły zostaną zaangażowane?

Rzecznik małopolskiej policji podinspektor Mariusz Ciarka twierdzi, że jest za wcześnie, by o tym mówić. Podczas tegorocznych obchodów Dnia Pamięci wizytę gości, m.in. kilkudziesięciu reprezentantów Kne­setu, parlamentu Izraela, zabezpieczało 800 policjantów, a także funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Biura Ochrony Rządu. Byli też agenci izraelskich spec­służb: Mossadu i Szin-Betu.

Zaangażowanie służb w roku przyszłym zależeć będzie od listy gości, którzy przyjadą do Auschwitz. Kilka miesięcy temu burza wybuchła wokół potencjalnej tam obecności prezydenta Rosji Władi­mira Putina. Ale składy delegacji nie są jeszcze znane. – Jesteśmy w kontakcie z kilkudziesięcioma przedstawicielstwami dyplomatycznymi w Polsce – mówi Bartosz Bartyzel.

W ubiegłym roku Państwowe Muzeum Auschwitz-Birke­nau odwiedziło 1,337 mln osób. Najwięcej – Polaków, Brytyjczyków i Amerykanów.

PANORAMY OBOZU W SIECI
Ponad 200 wysokiej jakości fotograficznych panoram byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Ausch­witz-Birkenau oglądać można w internecie.

Fotografie zostały wzbogacone o historyczne opisy, dziesiątki relacji świadków, archiwalne dokumenty, prace artystyczne wykonane przez więźniów oraz przedmioty związane z historią obozu.

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M.A. Cywiński podkreśla, że projekt zrealizowano m.in. z myślą o osobach, które nigdy nie będą miały możliwości zwiedzenia byłego obozu . Panoramy z opisami w języku polskim i angielskim znaleźć można na stronie panorama.auschwitz.org. (SUB)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski