Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum na szlaku solnym

Redakcja
Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce przygotowało kolejną oryginalną formę prezentacji swojej placówki, promowania Wieliczki oraz przede wszystkim działalności edukacyjnej dotyczącej historii Żup Krakowskich, warzelnictwa, sposobów wydobywania soli, handlowania nią i znaczenia dla Rzeczpospolitej. Jest nią wystawa objazdowa zatytułowana "Z Wieliczki do solniczki". Tym razem muzealna ekspozycja została przygotowana w… autobusie. W poniedziałek wraz z pracownikami muzeum wyruszy on starym piastowskim szlakiem handlowym, którym prasołowie (kupcy zajmujący się handlem solą) wędrowali niegdyś od Krakowa do Lwowa. Wczoraj przez jeden dzień wystawę mogli oglądać wieliczanie.

   - Już wiemy z rezerwacji, że ekspozycję obejrzy co najmniej 12 tysięcy uczniów ze szkół ziemi przemyskiej i sanockiej - mówi autor scenariusza wystawy i jej pomysłodawca Marcin Marynowski z działu Biblioteki i Archiwum MŻK. - Muzea rzadko wychodzą ze swoją ofertą do zwiedzających poza sale wystawowe. Uważam, że dziś trzeba z wiedzą docierać do ludzi, zwłaszcza młodych, także innymi metodami, szukać atrakcyjnych form jej przekazywania i jednocześnie przecież promowania swojej placówki. Idąc więc wzorem naszej poprzedniej objazdowej ekspozycji "Sól dla Rzeczpospolitej" prezentującej dawny szlak wiślany handlu solą, tym razem wyruszamy dawnym traktem handlowym na wschód Rzeczpospolitej. To także dla naszych pracowników sprawdzenie, jakie będzie zainteresowanie naszym objazdowym muzeum i taka formą działalności wystawienniczej - mówi dyrektor MŻK w Wieliczce prof. Antoni Jodłowski. - Oczywiście, ta ekspozycja nie jest przeznaczona dla wieliczan mogących tematykę ekspozycji zgłębiać na naszych wystawach w Zamku Żupnym i na III poziomie kopalni soli. Ale chcieliśmy, by choć przez jeden dzień mogli ją również obejrzeć - dodaje.

   - Wystawa składa się z 3 części tematycznych: geologicznej, archeologicznej i historycznej. Eksponaty są tak dobrane, by wiedzę o najstarszym w Polsce przedsiębiorstwie produkcyjnym, czyli Żupach Krakowskich, przybliżyć jak najwszechstronniej - podkreśla Marcin Marynowski. Prezentacji ekspozycji w autobusie w miejscach, do których wyjeżdżamy, będzie towarzyszyć animacja świetlno-dźwiękowa. Zabrzmi m.in. pieśń "Salve Regina", którą górnicy śpiewali niegdyś, zjeżdżając na linie zakończonej spągiem (siodełkiem) w kopalniane czeluści. Ten sposób zjeżdżania w wyrobiska jest także zaprezentowany na wystawie.
   - Na pewno ciekawostką dla wielu osób, z terenów do których jedziemy, będzie informacja, że również na ziemi przemyskiej i sanockiej istniały obszary solonośne nazywane Żupami Ruskimi. Mniej więcej na linii Łańcut - Krosno istniała umowna granica handlu solą pochodzącą z Żup Krakowskich i Żup Ruskich, bo przecież, jak wszystkim wiadomo, sól w dawnych wiekach była niezwykle cennym towarem - dodaje autor wystawy. Muzeum dla wszystkich szkół na swoim szlaku przygotowała solne upominki, stylizowane dyplomy z pieczęcią wzorowaną na XVII-wiecznej pieczęci Wieliczki, a także materiały edukacyjne i promocyjne zapraszające do Wieliczki i MŻK. Każda ze szkół otrzyma również płytkę CD przedstawiającą ofertę edukacyjną MŻK.
   Zwiedzającym (w szkołach) będą także pokazywane dwa filmy o wielickiej kopalni soli i MZK nakręcone przez TVP Kraków na zamówienie muzeum. W Jarosławiu i Sanoku zwiedzający będą mogli dodatkowo uczestniczyć w przygotowanych przez pracowników MŻK pokazach dawnego pozyskiwania soli metodą warzelniczą (neolit - średniowiecze).
   Ekspozycja ruszy w trasę 5 maja przez następujące miejscowości: Tarnów (5 maja); Machowa, Pilzno (6 maja); Dębica (7 maja); Ropczyce, Sędziszów Małopolski (8 maja); Rzeszów (9 maja); Łańcut, Przeworsk (10 maja); Jarosław (11 maja); Przemyśl (12 maja); Sanok (13 maja); Biecz, Gorlice (14 maja); Grybów, Golkowice, Gaboń (15 maja); Limanowa (16 maja). Patronat medialny nad imprezą objęli; "Dziennik Polski", Radio Kraków i TVP Kraków.
Tekst i fot.: WR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski