Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice bez węgla od 2030 roku? Ruszają konsultacje społeczne

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Projekt lokalnej uchwały antysmogowej dla gminy Myślenice trafił właśnie do konsultacji społecznych
Projekt lokalnej uchwały antysmogowej dla gminy Myślenice trafił właśnie do konsultacji społecznych Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Wczesną jesienią ubiegłego roku Rada Miejska Myślenic skierowała do marszałka województwa małopolskiego rezolucję w sprawie przyjęcia lokalnej uchwały antysmogowej dla miasta Myślenice (z wyjątkiem sołectwa Chełm), która wprowadziłaby zakaz palenia węglem od 2030 roku. Zarząd województwa przygotował projekt takiej uchwały i zachęca mieszkańców do zabrania głosu.

FLESZ - PKN Orlen wyda 7,4 mld zł do 2030 roku na realizację strategii wodorowej

od 16 lat

Konsultacje właśnie ruszają. Opinie i uwagi do projektu uchwały można zgłaszać do 28 lutego br. Można to zrobić:

  • za pomocą formularza internetowego lub
  • pisemnie na adres: Departament Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków.

Projekt uchwały jest dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (w dziale Konsultacje Społeczne) oraz pod adresem:

https://powietrze.malopolska.pl/konsultacje/.

Jest też do wglądu w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie przy ul. Królewskiej 56.

Najważniejsze założenie lokalnej uchwały antysmogowej to zakaz instalowania nowych kotłów, urządzeń węglowych m.in. na „ekogroszek” od 1 lipca 2022 roku i całkowity zakaz eksploatacji wszystkich urządzeń na paliwa węglowe od 1 stycznia 2030 roku.

Dodatkowo lokalna uchwała wprowadza podwyższone kryteria względem nowo instalowanych urządzeń spalających biomasę - drewno, pellet. Od 1 stycznia 2023 ich emisyjność nie może przekraczać 20 mg/m³ zamiast obecnych 40. Trzeba dodać, że nasze wymagania są i tak są dużo bardziej łagodne od zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia

- mówi Dariusz Zborowski, ekodoradca LIFE gminy Myślenice.

Jesienią ubiegłego roku, przy głosowaniu nad rezolucją do marszałka dotyczącą wprowadzenia zakazu montażu i eksploatacji pieców węglowych, radni Rady Miejskiej w Myślenicach nie byli jednomyślni.
Jedni jak radny Wacław Szczotkowski uznali to za konieczność, inni jak Tomasz Wójtowicz sugerowali, aby wstrzymać się z tym krokiem, szczególnie, że żadna z gmin w powiecie myślenickim takiego nie uczyniła. Ostatecznie w głosowaniu nad tą rezolucją dwanaścioro radnych było za, sześciu przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Myślenicki Alarm Smogowy nazwał tę decyzję „dobrym krokiem i drogą, którą powinny pójść pozostałe gminy z powiatu myślenickiego” i dodał, że szkoda iż nie dotyczy ona całej gminy Myślenice.

Ale nie brakuje też głosów sceptycznych. Bogdan Sztabkowski, mieszkaniec Myślenic zapoznał się z projektem uchwały i mówi:

Jestem za ekologią, ale tak samo ważne jest bezpieczeństwo energetyczne. Dlatego, szczególnie w obecnej sytuacji, uważam, że zasadnym byłoby pozostawienie możliwości palenia węglem przy użyciu urządzeń gwarantujących spalanie ich w sposób ekologiczny, np. w kotle z podajnikiem na ekogroszek, które są obecnie eksploatowane w wielu domach, moim także, z zastosowaniem elektrofiltru. Korzystanie z paliw najbardziej dostępnych to według mnie powinien być priorytet. Podobnie jak ocieplenie budynków, które jest niemniej ważne od samej wymiany kotłów.

Niezależnie od podjęcia lokalnej uchwały antysmogowej dla Myślenic, gminę Myślenice nadal obowiązują i będą obowiązywać przepisy uchwały antysmogowej dla Małopolski i zawarte w niej terminy wymiany źródeł ciepła.
Wśród tych jest zaś zapis o tym, że na wymianę kopciuchów (kotłów nie spełniających klasy 3) pozostał jeszcze czas tylko do końca bieżącego roku. Następna ważna data z tej uchwały to koniec 2026 roku, do wtedy bowiem muszą zniknąć kotły 3 i 4 klasy.

Zainteresowanie mieszkańców budzi m.in. to, czy nadal będzie można palić drewnem. Zapytaliśmy o to ekodoradcę.

Drewnem kawałkowym czy pelletem w aktualnie użytkowanym urządzeniu nadal będzie można palić, trzeba tylko spełnić wymagania małopolskiej uchwały antysmogowej. Jeżeli ktoś ma piec poniżej 3 klasy musi go wymienić do końca tego roku, jeśli ma piec 3 lub 4 klasy musi go wymienić do końca 2026 roku, ale już piece 5 klasy można używać do „śmierci technicznej”

- mówi ekodoradca LIFE Dariusz Zborowski.

Kto jeszcze nie wymienił "kopciucha" na piec ekologiczny może skorzystać z pomocy finansowej. Oferuje ją gmina oraz rząd.
Myślenicki Program Wymiany Pieców został zainaugurowany w ubiegłym roku, a w tym ma być kontynuowany.
Program rządowy "Czyste Powietrze" od niedawna oferuje zaś trzeci najwyższy poziom dofinansowania na poziomie nawet 90 proc. kosztów inwestycji.

Innym sposobem na walkę o czyste powietrze jest inwestycja w odnawialne źródła energii. Żeby je budować gmina zainicjowała stworzenie klastra energii „Eko Energia – Klaster Energii Ziemi Myślenickiej”. Przyłączyły się do niego wszystkie gminy z powiatu myślenickiego, a Myślenice są jego liderem.
Celem jest budowa farm fotowoltaicznych i magazynów energii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski