Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice, Dobczyce. Nowe stawki za wodę i ścieki. Ile zapłacą mieszkańcy?

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
fot. slawomir mielnik / nowa trybuna opolska
Maj to czas zmian taryf za wodę i ścieki. W gminie Myślenice m.in. fakt, że wodociągom przybyło klientów sprawił, że opłata za ścieki spada do 8,90 zł netto. W gminie Dobczyce, gdzie w gospodarkę ściekową zainwestowano ostatnio miliony, rośnie do 8,02 zł netto.

FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?

W gminie Myślenice nowe stawki właśnie weszły w życie. Za kubik wody dla gospodarstwa domowego, jak do tej pory, opłata wynosi 3,20 zł netto. Uwzględnia ona dopłatę z gminnego budżetu (49 gr. do kubika), bowiem stawka kalkulacyjna to 3,69 zł netto.
Obniżyła się natomiast z 9,10 zł do 8,90 zł netto stawka za kubik odprowadzanych ścieków.

- Udało się to m.in. dzięki temu, że gmina obniżyła nam podatek od nieruchomości. Zejście o jeden punkt procentowy, z 2 proc. do 1 pozwoliło mam zaoszczędzić ok. 3,5 mln zł rocznie. Nie bez znaczenia jest też to, że przybywa osób przyłączających się do sieci, zarówno wodociągowej jak i kanalizacyjnej – mówi Katarzyna Burda, prezes Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Myślenicach.

Opłaty abonamentowe pozostają bez zmian i wynoszą: 16,50 zł/gosp./kwartał. - w przypadku wody i 45,75 zł (lub 50,25)/gosp./kwartał. - w przypadku ścieków.

W gminie Dobczyce nowe stawki wejdą w życie za dwa tygodnie. I tak za kubik wody zamiast obecnych 3,98 zł netto gospodarstwa domowe (czyli I grupa taryfowa) zapłacą 4,13 zł netto. W przypadku ścieków cena kubika wzrośnie z 6,90 zł netto do 8,02 zł netto.
Są to stawki uwzględniające dopłaty, o których na ostatniej sesji zdecydowali radni.

Dopłata do wody wyniesie 25 gr. i tym samym będzie niższa niż w obecnie (34 groszy), a do ścieków pozostanie taka sama, czyli 1 zł 26 gr. Bez tych dopłat taryfy wynosiłyby: 4,38 zł netto (woda) i 9,28 zł netto (ścieki).

Te stawki to stawki kalkulacyjne, a ich wzrost, jak tłumaczył Robert Maniecki, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej UGiM Dobczyce, spowodowany jest wieloma czynnikami. Wśród nich wymienił m.in. wzrost cen energii elektrycznej i płacy minimalnej, ale przede wszystkim – co odbiło się na stawce za ścieki – realizowaną przez gminę dużą inwestycję, jaką jest rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków. Jej koszt to 24,5 mln zł .

Jak obliczono, czteroosobowa rodzina płacąca za wodę i ścieki, miesięcznie wyda średnio o 16,44 zł więcej, a więc rocznie rocznie niespełna o ok. 200 zł więcej w porównaniu do tego ile płaci teraz.
Gmina dopłaci również tym mieszkańcom, którzy posiadają przydomowe oczyszczalnie ścieków. Do kubika będzie to 1,56 zł netto. Uzgadniając tę dopłatę stawka wyniesie 7,72 zł netto.

Opłaty abonamentowe pozostają na tym samym poziomie co teraz i wyniosą: w przypadku wody - 4,50 zł netto/mies./gospodarstwo, a w przypadku ścieków 4 zł netto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski