Myślenice. Kapliczce Matki Bożej Śnieżnej Na Studzience przywrócono dawny blask. To znane miejsce kultu

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
fot. Urząd Gminy i Miasta
W środę 5 sierpnia o godz. 18 przy kapliczce Matki Bożej Śnieżnej Na Studzience zostanie odprawiona coroczna msza odpustowa. A odrestaurowana kapliczka zostanie poświęcona [galeria].

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Kapliczka zbudowana w 18. wieku na wschodnim zboczu Plebańskiej Góry jest obiektem religijnego kultu. Także ze względu na wiarę, że woda ze źródła znajdującego się pod nią, miała uzdrawiającą moc.

Woda z tego źródła zasilała też miasto. W 1892 roku popłynęła pierwszym miejskim wodociągiem (drewnianymi rurami) do studni Tereska w myślenickim Rynku.

Wiele osób wierzyło, że w źródle woda ma moc uzdrawiająca i zwłaszcza w maju po nią przychodzono. Tu corocznie 5 sierpnia odprawiane były odpustowe msze.

Z czasem kapliczka, należąca do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, traciła świetność sprzed wieku i wymagała remontu.

Ks. Zdzisław Balon, proboszcz parafii NNMP, mówi o zawilgoconej posadzce oraz murach i malowidłach. Pod posadzką znajduje się ogromny zbiornik wody, która powodowała zawilgocenia. Także przyczynił się to tego muł, którego wydobyto aż trzy tony.

Parafia pozyskała z unijnych programów Małopolski prawie 100 tys. zł dofinansowania na odnowienie tej małej świątyni.

Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka przyznał 100 tys. zł nagrody na prace konserwatorskie, które niedawno się zakończyły i kapliczka dziś świeci dawnym blaskiem.

Wewnątrz odnowiono polichromie, wykonane na początku 19. wieku przez Sebastiana Stolarskiego, autora malowideł w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej.

W kapliczce Na Studzience przedstawiają one portrety mieszczan i jej fundatorów. Jest tu też polichromia przedstawiająca przeniesienie cudownego obrazu Matki Bożej Myślenickiej z domu Zofii i Marcina Grabyszów do kościoła. To akt podziękowania za uleczenie w tym źródle.

Kult Matki Bożej Śnieżnej ma wielowiekową tradycję. Według przekazów właśnie 5 sierpnia 352 roku, gdy panował upał, na rzymskie wzgórze Eskwilin spadł śnieg. Ten dzień poprzedziły objawienia. Np. patrycjuszowi Janowi Najświętsza Maryja ukazała się objawiając, że niebawem doczeka się oczekiwanego potomka. W zamian ma ufundować świątynię w miejscu ze śniegiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie