Myślenice. Nominacja profesorska i stanowisko redaktor naczelnej branżowego czasopisma dla myśleniczanki Agnieszki Sobczak-Kupiec

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Prof. Agnieszka Sobczak-Kupiec
Prof. Agnieszka Sobczak-Kupiec Fot. Archiwum prywatne
Udostępnij:
Myśleniczanka Agnieszka Sobczak-Kupiec otrzymała tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych, a ponadto została redaktorem naczelnym czasopisma „Inżynieria Materiałowa”. Jej sylwetkę przybliżyliśmy naszym czytelnikom trzy lata temu, kiedy mając 36 lat zdobyła nie tylko tytuł profesora nadzwyczajnego Politechniki Krakowskiej, ale też tytuł „Wynalazczyni Roku 2017” i odznakę honorową „Za Zasługi dla Wynalazczości”.

FLESZ - Polacy łatwiej i szybciej będą mogli się zaszczepić

Już wtedy miała na swoim koncie grubo ponad sto publikacji, w tym także w najbardziej liczących się w naukowym świecie czasopismach oraz liczne tytuły i nagrody za działalność wynalazczą.

Jej kariera naukowa od początku rozwijała się w imponującym tempie, a nadany teraz przez prezydenta RP tytuł profesorski stanowi jej ukoronowanie.

Zapytana o receptę na sukces mówiła:

Za tym stoi ciężka praca. Nic się samo nie dzieje, trzeba do tego przyłożyć palec. Nie czekać aż zmieni się rzeczywistość, ale trzeba ją kreować i przede wszystkim nie bać się zmian.

Jest absolwentką myślenickich szkół. Tutaj kończyła I LO im. Tadeusza Kościuszki, a jej wychowawca i zarazem chemik Zbigniew Murzyn zapamiętał ją jako uczennicę wyróżniającą się inwencją, wyobraźnią i wysoką kulturą osobistą.

Miała „duszę chemika”. Kiedy przeprowadziliśmy doświadczenia była wszystkiego ciekawa, o wszystko dopytywała: co będzie, kiedy zrobi się to tak, a co jeśli inaczej, czy w ogóle da się inaczej, a jeśli tak to jak. Tak właśnie zachowuje się chemik

– wspominał w rozmowie z nami.

Po liceum zaczęła studia na Politechnice Krakowskiej, a obecnie na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki zajmuje się pracą na pograniczu inżynierii materiałowej, technologii chemicznej i nanotechnologii.

Jak informuje Politechnika Krakowska, jej zainteresowania naukowe „są związane z biomateriałami, w tym kompozytami do rekonstrukcji tkanki kostnej, chrzęstnej i zastosowań stomatologicznych oraz nanomateriałami, m.in. do zastosowań medycznych i farmaceutycznych.”

Kilka tygodni temu została redaktor naczelną „Inżynieria Materiałowa”, ogólnopolskiego dwumiesięcznika wydawanego od 1980 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
prez ążej kupa !

Litości !

Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie