Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. O wielkich bohaterach z małego miasta i jego okolic [ZDJĘCIA]

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Katarzyna Hołuj
W Muzeum Niepodległości oraz w parku Jordana możemy oglądać wyjątkową wystawę, bo poświęconą lokalnym bohaterom – legionistom z Myślenic i okolic.

FLESZ - Świat tonie w długach

Ich nazwiska myśleniczanie znają, albo przynajmniej kojarzą, ich imionami nazwano bowiem myślenickie ulice. To Stanisław Pardyak, ppłk Jan Dunin-Brzeziński, Rajmund Bergel, Tadeusz Rykała. Postać pochodzącego z Sułkowic kpt. Rudolfa Galusa przypomina dąb pamięci posadzony pięć lat temu przy Szkole Podstawowej. Ale jest wielu takich, którzy swoich ulic ani dębów nie mają, a nie można im w żaden sposób odmówić odwagi i patriotyzmu.

Jak mówił podczas wernisażu wystawy dr Łukasz Malinowski, dyrektor myślenickiego Muzeum Niepodległości, idąc na wojnę byli równi, anonimowy góral spod Żywca i Józef Piłsudski, twórca Legionów ryzykowali dokładnie to samo, swoje życie.
Wystawa „Myśleniccy legioniści. Małe miasto wobec wielkiej wojny”, wydany jako jej uzupełnienie katalog oraz nagrany film mają przybliżyć ich historię i sylwetki.

Tych, którzy zgłosili się na ochotnika do Legionów było co najmniej trzystu. Różniło ich pochodzenie, status społeczny, często poglądy polityczne, ale cel mieli jeden – niepodległa Polska.
Byli wśród nich harcerze i uczniowie gimnazjum. Dyrektor gimnazjum Stanisław Pardyak został komisarzem wojskowym Legionów Polskich na ziemi myślenickiej. Powiat, którego siedzibą były Myślenice był wtedy czwartym co do wielkości powiatem w Galicji.

Jak pisze w publikacji towarzyszącej wystawie dr Andrzej Małysa, ochotnicy zaczęli przybywać do Myślenic już w sierpniu, a we wrześniu (11 lub 12) wyruszył stąd do Krakowa pierwszy ok. 160-osobowy oddział. „Z ochotników pochodzący z powiatu myślenickiego i z Podhalan utworzono 14 kompanię. W Krakowie pododdział ten zasilił szeregi II bataliony 2 pułku piechoty Legionów” - czytamy w katalogu. Pułk ten już wkrótce, bo jesienią i zimą wziął udział w krwawych walkach na froncie karpackim.
Druga grupa wyruszyła kilka dni później 20 sierpnia. I właśnie 20 sierpnia przy Szkole Podstawowej w Drogini, która nosi im. ppłk. Jana Dunin-Brzezińskiego odbędzie się piknik dla dzieci i młodzieży (ze względu na pandemię będzie to wydarzenie zamknięte) oraz zostanie otwarta wystawa "Myśleniccy Legioniści - Jan Dunin Brzeziński".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski