MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na krakowskich uczelniach rusza rekrutacja na rok akademicki 2024/2025

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Andrzej Banas / Polska Press
Psychologia, prawo, informatyka stosowana, weterynaria, dietetyka, finanse i rachunkowość, architektura krajobrazu, marketing cyfrowy, logistyka, filologia angielska... Krakowskie uczelnie wyższe rozpoczynają rekrutację na rok akademicki 2024/2025. Jest w czym wybierać! Zobacz, jaką ofertę przygotowały.

ZOBACZ NASZ SPECJALNY DODATEK EDUKACYJNY!

Uniwersytet Jagielloński pierwszą turę rekrutacji na rok akademicki 2024/2025 rozpocznie 4 czerwca. Potrwa ona do 9 lipca (studia I stopnia oraz studia II stopnia, na których prowadzony jest egzamin wstępny) lub do 17 lipca (pozostałe studia II stopnia). Ogłoszenie wyników zaplanowane jest na 18 lipca (studia I stopnia) i 25 lipca (studia II stopnia).

Jak co roku rekrutacja na UJ prowadzona jest elektronicznie za pośrednictwem systemu IRK, gdzie uczelnia udostępnia szczegółowe informacje o zasadach rekrutacji na poszczególne studia. Rozbudowane opisy studiów są z kolei dostępne na stronie studia.uj.edu.pl.

Ile miejsc przygotowała najstarsza uczelnia w kraju dla swoich przyszłych studentów? Na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych dostępnych będzie dla obywateli polskich nieco ponad 9700 miejsc, natomiast na studiach II stopnia – niemal 7200 miejsc.
Studia I stopnia na UJ będzie można podjąć na 127 kierunkach, a studia II stopnia – na 140 kierunkach. – Spodziewamy się, że największym zainteresowaniem kandydatów będą cieszyć się ubiegłoroczni liderzy rekrutacji – zauważa Adam Koprowski, rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

I precyzuje, że kierunki, na które w ubiegłym roku zgłosiła się największa liczba kandydatów to: psychologia (jednolite magisterskie, profil ogólnoakademicki, 2204 kandydatów), prawo (jednolite magisterskie, 1871 kandydatów), psychologia (jednolite magisterskie, profil praktyczny, 1853 kandydatów), kierunek lekarski (jednolite magisterskie, 1249 kandydatów) oraz filologia angielska (I stopnia, 1201 kandydatów).

Marketing i komunikacja rynkowa faworytem na UEK

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie rekrutacja na rok akademicki 2024/2025 rozpocznie się 3 czerwca. Jeśli chodzi o studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie, to potrwa ona do 11 lipca. Na studia stacjonarne II stopnia będzie można aplikować do 14 lipca, na studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie – do 6 września, zaś na studia niestacjonarne II stopnia – do 15 września.

Obecnie UEK oferuje studia na 55 kierunkach. Jakie są najbardziej oblegane? Faworytem pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce od lat pozostaje kierunek marketing i komunikacja rynkowa – potwierdziła to zeszłoroczna rekrutacja. Zaraz po nim na podium znalazła się informatyka stosowana. Trzecie miejsce w czołówce zajęła logistyka międzynarodowa. Pierwszą piątkę zamykają kierunki prawo oraz finanse i rachunkowość.

Natomiast największą popularnością według liczby zgłoszeń osób, które wybrały dany kierunek na pierwszym miejscu, cieszyły się finanse i rachunkowość, marketing i komunikacja rynkowa oraz prawo. Następne w kolejności (wg tego kryterium) były: informatyka stosowana, ekonomia, zarządzanie oraz logistyka międzynarodowa.

Z kolei według liczby zgłoszeń osób chętnych na dany kierunek drugiego i trzeciego wyboru faworytem na krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym pozostają finanse i rachunkowość. Na drugim miejscu znalazł się kierunek marketing i komunikacja rynkowa, a na trzecim zarządzanie. Chętnie wybierane w tym zestawieniu były również kolejno: ekonomia, prawo, rachunkowość i controlling oraz logistyka międzynarodowa.

URK liczy na duże zainteresowanie swoimi nowościami

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, który oferuje kształcenie na 35 kierunkach studiów prowadzonych w języku polskim oraz na siedmiu kierunkach prowadzonych w języku angielskim, rekrutację na nowy rok akademicki rozpocznie 3 czerwca, a jej pierwszy etap potrwa do 11 lipca.

W aktualnej ofercie tej uczelni – na studiach stacjonarnych I stopnia oraz na jednolitych studiach magisterskich – znajdują się m.in. kierunki takie jak: rolnictwo, leśnictwo, weterynaria, ekonomia, biogospodarka, ochrona środowiska, biologia stosowana, zootechnika, architektura krajobrazu, geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna, inżynieria środowiska, bioinformatyka i analiza danych, inżynieria mechatroniczna, odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami, dietetyka czy technologia żywności i żywienie człowieka.

Nie zabrakło również na URK nowości. Wśród nich są kierunki: agrobiologia, doradztwo i administracja rolnicza, finanse i rachunkowość, ochrona bioróżnorodności oraz geoinformatyka.

Jeśli zaś chodzi o kierunki prowadzone w języku angielskim, to krakowski Uniwersytet Rolniczy oferuje m.in.: Agriculture, Interdisciplinary Bioeconomy Studies, Environmental and Plant Biotechnology, International Master of Horticultural Science, Food Engineering oraz Food Processing Safety and Quality.

Jakie kierunki na URK będą najbardziej oblegane podczas tegorocznej rekrutacji? Najprawdopodobniej, podobnie jak rok temu, będą to m.in.: weterynaria, etologia i psychologia zwierząt, architektura krajobrazu, dietetyka i biotechnologia. – W tym roku bardzo liczymy również na duże zainteresowanie naszymi nowościami – dodaje rzeczniczka URK dr inż. Izabella Majewska.

Atrakcyjne kierunki studiów na UPJPII

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie pierwszą turę rekrutacji na nowy rok akademicki rozpocznie 31 maja. Na studiach I stopnia i jednolitych studiach magisterskich potrwa ona do 22 lipca, a na studiach II stopnia – do 29 lipca. Nieco krótsze terminy internetowej rejestracji kandydatów wyznaczono na takich kierunkach jak psychologia (do 12 lipca) i muzyka kościelna (do 26 czerwca). Natomiast rekrutacja na teologię w Krakowie, jak i Tarnowie potrwa aż do września.

Osoby zainteresowane podjęciem nauki na UPJPII mogą aplikować na 18 kierunków studiów stacjonarnych oraz na trzy kierunki studiów niestacjonarnych. – Możemy spodziewać się, że wzorem poprzedniego roku na naszej uczelni kandydaci najchętniej wybierać będą psychologię (jednolite studia magisterskie), pedagogikę (studia I i II stopnia) oraz digital media – kreatywność, analiza, zarządzanie (studia I st.) – wymienia rzeczniczka UPJPII Marta Mastyło.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyć się będzie zapewne również dziennikarstwo i komunikacja społeczna (studia I st.), dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo (studia II st.), jak również komunikowanie promocyjno-wizerunkowe – reklama, branding, public relations (studia II stopnia).

Kandydaci chcący studiować na UPJPII mogą ubiegać się o indeks na tak atrakcyjne kierunki jak m.in. ochrona dóbr kultury, historia i historia sztuki, turystyka i zarządzanie dziedzictwem, nauki o rodzinie, praca socjalna, filozofia czy muzyka kościelna.

WSZiB: od informatyki aż po przedsiębiorczość cyfrową

W Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie rekrutacja – na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie oraz podyplomowe – trwa już od 13 maja. W ofercie tej uczelni są m.in. takie kierunki jak: informatyka, marketing cyfrowy, logistyka, finanse i rachunkowość, zarządzanie, przedsiębiorczość cyfrowa oraz komunikacja i psychologia w biznesie. Nie zabrakło również nowości, którymi są: przedsiębiorczość cyfrowa oraz komunikacja i psychologia w biznesie na studiach I stopnia oraz informatyka stosowana na studiach II stopnia.

Informatyka stosowana to jeden z najnowszych kierunków na studiach magisterskich o profilu praktycznym w WSZiB. Program studiów na tym kierunku obejmuje dwie specjalizacje: technologie informatyczne w big data oraz software engineering i produkcja oprogramowania.

Najpopularniejszym zakresem kształcenia w WSZiB są finanse w korporacjach międzynarodowych prowadzone z Aon i Jacobs. Kierunek cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ studenci już w trakcie studiów mogą wykorzystać swoją wiedzę w praktyce w dwóch renomowanych krakowskich korporacjach. Studia są bezpłatne, a student otrzymuje stypendium stażowe za pracę w korporacji.

Fizjoterapia najchętniej wybierana w KWSPZ

W Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia rekrutacja na rok akademicki 2024/2025 rozpoczęła się już 8 kwietnia i potrwa do 24 września. Na kandydatów czeka w sumie 1550 miejsc na studiach I i II stopnia, jednolitych magisterskich oraz podyplomowych.

Na wszystkich tych typach studiów do wyboru są m.in. takie kierunki jak: kosmetologia, dietetyka, dietetyka i ekologiczna żywność, fizjoterapia, psychodietetyka, administracja medyczna czy trening medyczny i strategie żywieniowe. KWSPZ spodziewa się, że najbardziej obleganym kierunkiem podczas tegorocznej rekrutacji będzie fizjoterapia (jednolite studia magisterskie).

Z pełną ofertą edukacyjną KWSPZ będzie można zapoznać się już 12 czerwca – podczas dnia otwartego uczelni (szczegóły na www.kwspz.pl).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski