Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ludową nutę

SYP
Zespół powstał w 1968 roku. Po 40 latach występów na scenach i sukcesów na festiwalach działalność zespołu została zawieszona. Przerwa w działalności „Niesułowianek” była spowodowana chorobą i śmiercią Krystyny Dąbek, artystycznej przewodniczki zespołu.

Podczas koncertu zespołu „Niesułowianki”. Fot. arch. UMiG

OLKUSZ. Ciekawym koncertem wznowił działalność zespół „Niesułowianki”.

Od trzech miesięcy panie wznowiły próby pod okiem nowej opiekunki zespołu Neonili Piekarz, dyrygentki Chóru Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Inaugurujący wznowienie działalności koncert odbył się w niesułowickim Wiejskim Domu Kultury. Gości, a wśród nich przedstawicieli kilku innych zespołów folklorystycznych działających pod opieką Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, powitał kierownik WDK, artysta plastyk Wiesław Nadymus.

W programie koncertu znalazły się nie tylko regionalne pieśni, były też akcenty patriotyczne i religijne. Koncert był swego rodzaju przeglądem twórczości „Niesułowianek”. W przeszłości panie prezentowały rodzimy folklor podczas festiwali i przeglądów folklorystycznych w Katowicach, Chorzowie, Suchej Beskidzkiej, Krynicy i Bukowinie Tatrzańskiej. Ale panie z zespołu nie tylko śpiewają. Przedstawiają też zabawne skecze i scenki z życia wiejskiej społeczności, kultywują regionalną kuchnię, a ich potrawy znane są nie tylko w Niesułowicach. Obecnie zespół „Niesułowianki” tworzą: Stanisława Czarnota, Maria Filipowicz, Zofia Flak, Halina Kasprzyk, Zofia Kasprzyk, Maria Kurkowska, Maria Nowakowska, Wanda Rejman, Anna Sass i Bogusława Żak.

Na zakończenie koncertu dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan zachęcała mieszkańców Niesułowic do włączenia się w działalność folklorystycznego zespołu. Tym bardziej, że nowa kierowniczka zespołu Neonila Piekarz chce w Niesułowicach utworzyć dziecięcy zespół folklorystyczny. Jak mówiła dyrektor MOK, dwa inne zespoły folklorystyczne wracają po przerwie do działalności.

Obecnie najbardziej znanym olkuskim zespołem folklorystycznym są „Pomorzany”. Ten działający od prawie 30 lat zespół założyła Daniela Dąbek, a od 1997 r. kierownikiem artystycznym jest akordeonista Lucjan Mrówka. Zespół wielokrotnie odnosił sukcesy w znaczących na scenie muzycznej przeglądach i festiwalach, jak choćby w „Sabałowych Bajaniach”, czyli organizowanym w Bukowinie Tatrzańskiej ogólnopolskim konkursie gawędziarzy, instrumentalistów i śpiewaków ludowych, konkursie kapel, śpiewaków i gawędziarzy ludowych “Wstążka krakowska”, czy też międzynarodowym konkursie pieśni ludowej “Złoty Kłos”.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski