Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na pasach

Zofia Gołubiew
Drobiazgi kultury. Szanowni Państwo, wracam dzisiaj do naszych codziennych drobiazgów, które nieraz mocno uprzykrzają nam życie.

Ostatnio coraz częściej truchleję ze strachu obserwując jak młodzi ludzie zachowują się na jezdni. Chodzi mi o pieszych, którzy przechodzą na drugą stronę ulicy, także na pasach.

Raz po raz są o krok od potrącenia, gdyż wchodzą na jezdnię w ogóle nie patrząc czy coś nie jedzie. Robią wrażenie jakby nie rozumieli, że pieszy, nawet na pasach, jest „gościem” na jezdni, która przecież jest domeną pojazdów.

Nieraz widzę jak kierowcy w ostatniej chwili hamują, gdy taki delikwent wychynie nagle z pomiędzy aut czy zza autobusu.

Wielokrotnie też obserwowałam jak zapełniony pasażerami tramwaj zatrzymuje się, aby przepuścić jedną czy dwie osoby, przy okazji powodując korek, w którym niecierpliwi się wielu ludzi.

I w pewnym sensie jest obojętne czy ktoś ma prawo do takiego traktowania ruchu ulicznego, czy nie. Co takiemu chłopakowi lub dziewczynie przyjdzie z prawa, gdy zostaną okaleczeni? Czy zatem naprawdę nasze dzieci i wnuki nie mają wyobraźni i nie czują niebezpieczeństwa?

Jeden z taksówkarzy, zmuszony do takiego gwałtownego hamowania, gdy na jezdnię nagle wkroczyła dziewczyna z głową spuszczoną, wpatrzona w swój smartfon, przerażony zaklął i skomentował: „…tak się odbywa selekcja naturalna”. Powiedzenie paskudne, ale obrazujące faktyczną bezmyślność niektórych ludzi.

Z jednej strony jest to więc brak wyobraźni i narażanie siebie, ale z drugiej brak kultury - kultury współżycia z innymi. Objawia się on zupełnym niezauważaniem praw osób drugich: pasażerów tramwaju czy autobusu, oraz lekceważeniem narastania korków i utkwionych w nich ludzi.

Nota bene, zauważcie Państwo, że często starsze osoby zatrzymują się na chodniku i pozwalają przejechać samochodowi, a gdy ten się zatrzymuje, by je przepuścić, dziękują skinieniem głowy.

Czy widzieliście taki gest u kogokolwiek z młodych? Ja - ogromnie rzadko.

Pamiętajmy jednak, że to nasze pokolenia tę młodzież wychowały. Kto więc jest za nich i za ich zachowania odpowiedzialny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski