Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na rondzie Mogilskim powstanie wreszcie miejska toaleta

Anna Agaciak
Toaleta na rondzie Mogilskim ma spełniać kilka funkcji i pasować wyglądem do otoczenia
Toaleta na rondzie Mogilskim ma spełniać kilka funkcji i pasować wyglądem do otoczenia WIZUALIZACJA PROJEKTANTÓW Z RZESZOWA
Grzegórzki. Będzie to nie tylko WC. W tym miejscu pasażerowie kupią również bilet na tramwaj i autobus, gazetę lub przekąskę.

We wrześniu Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosi przetarg na budowę toalety miejskiej przy rondzie Mogilskim. Obiekt będzie połączeniem wiaty przystankowej, toalety oraz kiosku z przekąskami. Prace prawdopodobnie rozpoczną się już w październiku.

Zdziwieni pasażerowie

Brak toalet na przebudowanym za ogromne pieniądze rondzie Mogilskim był szeroko komentowany przez pasażerów MPK. – To przecież jeden z największych punktów przesiadkowych w mieście, a tu nie ma ani kiosków ani toalet – złościli się na forach in­ternetowych.

Raczej trudno się więc dziwić, że za toaletę przez ostatnie lata niektórym służyły tutaj mury fortu Lubicz. Miasto obiecywało, że naprawi swój błąd. Lata mijały, a na rondzie Mogilskim nic się jednak nie zmieniało.

Najpierw był konkurs

Tegoroczna inwestycja to konsekwencja konkursu ogłoszonego dwa lata temu przez firmę Sanitec Koło. Patronem przedsięwzięcia była gmina Kraków, reprezentowana przez ZIKiT.

Najlepszą koncepcję toalety miejskiej przedstawili wtedy projektanci z Rzeszowa: Jakub Pszeniczny, Katarzyna Pszeniczna i Urszula Gacek. O wygranej zespołu z Rzeszowa zadecydowała wielofunkcyjność, elegancja i odpowiednie proporcje. Autorzy koncepcji zaplanowali w pawilonie toaletę damską, męską oraz dla niepełnosprawnych, a także miejsce z przewijakiem dla małych dzieci.

Projektanci położyli również nacisk na walory ekologiczne inwestycji. Obiekt powinien zostać wyposażony w instalację odzyskiwania wody deszczowej, która będzie wykorzystywana do spłukiwania toalet. Do oświetlenia pawilonu powinny być użyte wyłącznie diody LED.

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych. Na realizację swojej pracy musieli jednak trochę poczekać. Miastu ciągle brakowało bowiem pieniędzy na inwestycję.

Przypomnijmy: konkursy firmy Sanitec Koło na projekty toalet publicznych organizowane były w ostatnich latach w miejscach o szczególnym potencjale turystycznym lub krajobrazowym, m.in. w Kazimierzu Dolnym, w Tatrzańskim Parku Narodowym, w Warszawie (koło Stadionu Narodowego i na Dworcu Centralnym) oraz w Łodzi – przy ul. Piotr­kowskiej.

Powstaje projekt

Toaleta w jednym z największym punktów przesiadkowych w Krakowie ma być połączona z wiatą przystankową i kioskiem z przekąskami. Kształt i kolorystyka obiektu ma harmonizować z sąsiadującymi pozostałościami fortu Lubicz.

Czy będzie to wierna realizacja rzeszowskiej koncepcji? Tego jeszcze nie wiadomo. Piotr Hamarnik z biura prasowego ZIKiT wyjaśnia, że w oparciu o konkursową koncepcję tworzony jest właśnie projekt budowlany. – Chcielibyśmy, żeby wszystkie założenia autorów zwycięskiej pracy zostały uwzględnione – zapewnia Hamarnik.

Dodaje, że obiekt zostanie wyposażony w armaturę łazienkową dostarczona przez Sanitec Koło. Po rozstrzygnięciu przetargu prace prawdopodobnie rozpoczną się już w październiku.

Budynek ma się mieścić w południowo-wschodniej części ronda. Wejścia do łazienki i kiosku będą zlokalizowane od strony północnej i wschodniej, gdzie znajduje się ogólnodostępny plac.

Napisz do autora:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski