MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na srebrnych łamach

PIT
Po oddechu można rozpoznać, czy ktoś ma raka, cierpi na chorobę wrzodową, ma gruźlicę lub zapalenie płuc - czytamy w artykule pt. "Diagnoza z powietrza". Wystarczy użyć analizatora oddechu, pisze w tygodniku "Wprost" Ewa Nieckuła, który umożliwia rozpoznanie wielu chorób.

***

W Unii Europejskiej jest już dostępny test wykrywający nowotwór płuc, opracowany przez dr. Michaela Phillipsa z Menssana Research w USA. Urządzenie to jest milion razy bardziej precyzyjne niż policyjny balonik, sprawdzający zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Dr Phillips pracuje obecnie nad testem oddechowym, który pozwoli wykryć odrzut przeszczepu serca.
Jakie inne choroby można już zdemaskować przy użyciu analizatora oddechu? Czy kiedyś urządzenie to, będące tanim, nieinwazyjnym uzupełnieniem klasycznej diagnostyki, jak pisze Ewa Nieckuła w 32. nr. "Wprost", znajdzie się na biurku każdego, także polskiego lekarza?
Kto lubi się śmiać i żartować, jest bystry i kreatywny. Poczucie humoru poprawia - zdaniem psychologów - poziom inteligencji i podnosi samoocenę. Ma też fundamentalne znaczenie w kontaktach z ludźmi, ułatwia radzenie sobie ze stresem, pomaga w wyrażaniu emocji.
"Poczucie humoru to nie tylko zdolność do opowiadania dowcipów, ale także oswajanie świata" - mówi psychoterapeuta prof. Czesław Czabała z Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Umiejętnie wzbudzony i dawkowany humor pomaga rozładować napięcie zarówno w sytuacji kryzysu życiowego jak i w przypadku terapii zaburzeń nerwicowych, jak lęki czy fobie.
Co nas śmieszy? Skąd biorą się różnice w poczuciu humoru mężczyzn i kobiet? Czy brak poczucia humoru to kalectwo? "Terapia śmiechem to dziś uznana gałąź medycyny alternatywnej, efektywnie wspomagająca konwencjonalne leczenie - pisze Katarzyna Burda w artykule pt. "Śmiechu warte" w 32. nr. "Newsweeka".
"Gorzej zarabiają, mają kłopoty z awansem w pracy, przeżywają traumę ciąż i męki porodów, zarywają noce przy płaczących dzieciach. Dlaczego mimo to żyją i znacznie zdrowiej, i znacznie dłużej?". W 186 spośród 191 krajów świata mężczyźni umierają wcześniej niż kobiety. W trzech krajach statystyczna długość życia jest wyrównana, a tylko w Zimbabwe, Republice Środkowej Afryki i na wyspach Tonga mężczyźni żyją przeciętnie dłużej. W Niemczech kobiety żyją prawie sześć lat dłużej niż mężczyźni, w Szwecji panowie odchodzą z tego świata o cztery lata wcześniej niż kobiety, a w Rosji różnica ta wynosi aż 13 lat.
Dlaczego kobiety żyją dłużej, a mężczyźni wcześniej umierają? Na pytanie to szukają od lat odpowiedzi naukowcy różnych dyscyplin. W 34. nr. "Forum" znajdziemy interesujące materiały (przedruki z Die Zeit i Süddeutsche Seitung) i rozmowy przybliżające nam temat "Biologia przeciw mężczyznom". (PIT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski