Ewa Wacławowicz
od 16 lat
W sobotę, 18 listopada, na ścianach Centrum Wspinaczkowego BRONX Bouldering w krakowskich Bronowicach (ul. Ojcowska 166A), rozegrane zostały zawody wspinaczkowe, których stawką są tytuły mistrzów Polski seniorów w boulderingu (jednej z trzech subdyscyplin wspinania sportowego). Wśród kobiet złoto wywalczyła Barbara Wójcik, srebrny medal przypadł Mai Oleksy a brąz dla Bianki Janeckiej. Wśród mężczyzn złoto zdobył Kamil Ferenc, srebro dla Piotra Niźnika, a brązowy medal wywalczył Jakub Ziętek.

Ścianki do boulderingu nie przekraczają 5. metrów wysokości, a zawodnicy mają do pokonania niezwykle trudne drogi wspinaczkowe składające się dosłownie z kilku ruchów. Punktowane jest dotarcie na szczyt problemu (TOP) oraz zaliczenie pośredniego chwytu (ZONA). Zwycięża ten kto zgromadzi najwięcej TOPów w danej rundzie. W dalszej kolejności sędziowie biorą pod uwagę liczbę zaliczonych ZON. A kolejne elementy brane pod uwagę w ustalaniu kolejności to liczba prób potrzebnych do osiągnięcia TOPów i ZON.

W czasie krakowskich eliminacji 67 zawodników (48 mężczyzn i 28 kobiet) zostało podzielonych na dwie grupy A i B. Mieli do pokonania 6 boulderów w dwóch rozdzielonych turach. Eliminacje odbyły się na 12 boulderach jednocześnie, 6 dla panów i 6 dla pań.

Licznie zgromadzona publiczność była świadkiem niezwykłych wspinaczkowych popisów. Niewielu zawodników zaliczyło zadane drogi wspinaczkowe, a o ich trudności niech świadczy fakt że zeszłoroczny mistrz polski, krakowianin Andrzej Mecherzyński Wiktor, nie ukończył żadnej drogi.

Mistrzami Polski w boulderingu zostali ostatecznie kielczanka Barbara Wójcik (Speleoklub Kielce) oraz krakowianin Kamil Ferenc (KS Korona 1919 Kraków).

Dla obojga były to pierwsze tytuły w tej konkurencji, choć trzeba podkreślić, że oboje nowych mistrzów dzieli różnica pokoleniowa.

Basia Wójcik ma 17 lat i wciąż rywalizuje w zawodach juniorskich. Co ciekawe na mistrzostwach Polski juniorów w tym roku zajęła drugie miejsce, uznając wtedy wyższość, teraz czwartej w seniorskim finale Hani Koziny. W kobiecym boulderingu ewidentnie dokonuje się zresztą zmiana pokoleniowa, gdyż srebrną medalistką została 16. letnia tarnowianka Maja Oleksy, a najstarsza w stawce finalistek, ostatecznie brązowa medalistka Bianka Janecka ma raptem 20 lat.

Wśród panów wciąż zwycięskie okazało się doświadczone pokolenie wspinaczy. Złotym medalistą został 32. letni Kamil Ferenc, dodajmy aktualny Mistrz Polski w konkurencji prowadzenia, a liderem po eliminacjach był 39. letni, ubiegłoroczny mistrz Polski w boulderingu Andrzej Mecherzyński-Wiktor. Andrzej zakończył start w finale ostatecznie na piątym miejscu. Pozostałe miejsca na podium zajęli Piotr Niźnik (KS Korona 1919 Kraków) i Jakub Ziętek (KW Bielsko-Biała).

Wyniki XXVII Mistrzostw Polski 2023 w boulderingu - Kraków:

Kobiety
1. Barbara Wójcik (Speleoklub Świętokrzyski Kielce)
2. Maja Oleksy (AZS ANS Tarnów)
3. Bianka Janecka (KW Częstochowa)
4. Hanna Kozina (Avatar Kraków)
5. Martyna Stokowiec (Speleoklub Świętokrzyski Kielce)
6. Melania Smoczyńska (Avatar Kraków)

Mężczyźni
1. Kamil Ferenc (KS Korona 1919 Kraków)
2. Piotr Niźnik (KS Korona 1919 Kraków)
3. Jakub Ziętek (KW Bielsko-Biała)
4. Timur Diatłow (KS Korona 1919 Kraków)
5. Andrzej Mecherzyński-Wiktor ( Kraków)
6. Piotr Oleszczuk (UKA Warszawa)

Pierwsze mistrzostwa Polski w boulderingu rozegrano w 1997 roku w Krakowie (na ścianie RENi Sport) i w ciągu dwudziestu siedmiu lat, Kraków był areną mistrzostw Polski jeszcze kilkukrotnie. Przed rokiem mistrzostwa gościły w Lublinie, gdzie tytuły wywalczyli wrocławianka Małgorzata Kurek i krakowianin Andrzej Mecherzyński-Wiktor.

Historia zawodów wspinaczkowych sięga początku lat 90. XX wieku. Początkowo wspinacze rywalizowali w dwóch konkurencjach wspinając się na czas i na trudność. W połowie lat 90. ubiegłego stulecia popularność zyskała rywalizacja na trudność rozgrywana na niskich ściankach, co pozwoliło na rezygnację z liny do asekuracji. Tak narodziły się zawody boulderowe (od angielskiego boulder czyli głaz). Obecnie bouldering to jedna z najpopularniejszych form aktywności wspinaczkowej, a rywalizacja zawodnicza w tej konkurencji jest niezwykle widowiskowa.

Organizatorem zawodów był: Polski Związek Alpinizmu i KS Korona 1919 Kraków. Partnerem Głównym wydarzenia było Miasto Kraków. Partnerem wydarzenia był "Kraków w Formie" i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Patronat medialny objęły: Dziennik Polski oraz Gazeta Krakowska oraz Wspinanie.pl