Najnowsza sztuka polska w Muzeum Narodowym w Krakowie. Nowa wystawa stała "XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej"

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Nowa ekspozycja stała Muzeum Narodowego w Krakowie eksponuje sztukę polską XX i XXI wieku
Nowa ekspozycja stała Muzeum Narodowego w Krakowie eksponuje sztukę polską XX i XXI wieku Joanna Urbaniec / Polska Press
Udostępnij:
Ponad pięćset prac złożyło się na nową stałą wystawę Muzeum Narodowego w Krakowie „XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej”, prezentującą zjawiska i tendencje artystyczne obecne w polskiej sztuce na przestrzeni ostatnich 120 lat. - Udało nam się z bardzo różnych tendencji historycznych ułożyć jedną całość, pokazać wspólną myśl, która łączy się z przemianami sztuki i historii Polski - mówi prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawę można zobaczyć od 15 października w Gmachu Głównym MNK.

FLESZ - Pijani wciąż prowadzą - jest raport NIK!

Plejada najważniejszych artystów i artystek historii sztuki polskiej XX i XXI wieku, od Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, poprzez Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Alinę Szapocznikow, po Wilhelma Sasnala, Monikę Sosnowską, Wojciecha Fangora, Jana Pamułę.

W 12 salach, na powierzchni 3000 metrów kwadratowych Galerii, znalazło się ponad 500 dzieł sztuki. Układ „XX + XXI…” nie jest w całości chronologiczny, miejscami ma charakter tematyczny. Galerię zapowiada pokaz rzeźb w holu, obejmujący prace stworzone w 1. połowie XX wieku, takich artystów jak Xawery Dunikowski, Ludomir Ślendziński, Wojciech Weiss czy Włodzimierz Konieczny.

- Mówimy nie tylko o uznanych nazwiskach, ale przede wszystkim o bardzo ważnych dziełach. Warto podkreślić, że w Krakowie mamy nie tylko najważniejsze dzieła młodopolskie, ale mamy także słynne prace „Rozstrzelania” czy „Matka z synem” Andrzeja Wróblewskiego, Jerzego Nowosielskiego, pokazujemy największy portret pastelowy Witkacego, „Zielnik” Aliny Szapocznikow - najbardziej przejmującą pracę tej artystki – wylicza Andrzej Szczerski. - W sali sztuki najnowszej pokazujemy wspaniałe prace Zofii Kulik, obrazy Jakuba Ziółkowskiego - polskie muzea nie pokazują tego artysty, nam udało się pozyskać jego nowa prace - dodaje dyrektor MNK.

W pierwszej sali Galerii znalazło miejsce malarstwo początku XX wieku. Z okresu międzywojennego w kolejnej przestrzeni pokazane są dzieła ekspresjonistów, formistów, kolorystów, artystów awangardowych. Kolejna przestrzeń to przegląd sztuki powojennej do 1989 roku. Pojawiają się tu socrealizm, taszyzm, malarstwo materii, surrealizm, ekspresjonizm abstrakcyjny, nowa figuracja, sztuka zaangażowana. W osobnej sali zgromadzone zostały prace reprezentujące abstrakcję geometryczną i konceptualizm. Sztuka po roku 1989 zebrana jest pod tytułem „Transformacja”. To szeroki wybór prac znakomitych artystów ostatniego trzydziestolecia.

Po raz pierwszy w przestrzeni stałej galerii sztuki współczesnej znalazła się grafika artystyczna, a także obiekty artystyczne ze szkła i ceramika artystyczna.

- Mówimy o historii sztuki polskiej, ale tak, jak ją widzimy z naszej krakowskiej perspektywy. Kraków jest na tyle silnym ośrodkiem intelektualno-artystycznym, że posiada swoją wizję sztuki i widać to też z perspektywy kolekcji tego muzeum, która powstawała w bardzo konkretnych okolicznościach, tworzona przez krakowskich historyków sztuki, stąd ten punkt widzenia – wyjaśnia Andrzej Szczerski. - O ile Młoda Polska jest bardzo krakowska z definicji, o tyle warto zwrócić uwagę też na kolejne części, np. awangarda to przede wszystkim formiści związani z Krakowem i Zakopanem, Andrzej Wróblewski pokazywany jest jako twórca obrazu o Nowej Hucie, mamy bardzo piękną prezentację I i II Grupy Krakowskiej.

Wystawie towarzyszy pokaz filmów animowanych i eksperymentalnych takich twórców jak Julian Józef Antoniszczak, Jan Lenica, Andrzej Pawłowski czy Jerzy Kucia.

Ciekawym elementem wystawy jest ścieżka edukacyjna. W wyznaczonych przestrzeniach nazwanych „Teksty i konteksty” można znaleźć archiwalne fotografie, portrety artystów, informacje o ich twórczości, epoce do której należą i kulturze danego czasu. Jest też miejsce dla dzieci: zaprojektowano dla nich stanowiska edukacyjne pod hasłem „Odkrywaj, patrz, doświadczaj”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Najnowsza sztuka polska w Muzeum Narodowym w Krakowie. Nowa wystawa stała "XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej" - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie