MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpierw ulica, potem pomnik

SZEL
- Do końca pozostał wierny swoim ideałom i może być wzorem dla kolejnych pokoleń - mówi sekretarz Urzędu Miasta w Gorlicach Maria Kuźniarska Pęczek, uzasadniając budowę pomnika Janusza Korczaka przy ulicy noszącej jego imię.

GORLICE. Oddali hołd Korczakowi

To jeden z wielu argumentów przemawiających za utrwaleniem w kamieniu pamięci o wielkim polskim pedagogu. Z takim pomysłem wystąpił działacz społeczny Tadeusz Kosturski i spotkał się z przychylnością władz miasta. Pomnik odsłonięto na ulicy Korczaka, a ma on być formą wdzięczności gorliczan za działalność na rzecz dzieci. Monument odsłonili burmistrz Kazimierz Sterkowicz, Tadeusz Kosturski oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta.
Przypomnijmy, że Janusz Korczak (prawdziwe nazwisko Henryk Goldszmit) był m.in. twórcą systemu pedagogicznego opierającego się na zaufaniu do dziecka i jego samodzielności. Stworzył w Warszawie Dom Sierot dla dzieci żydowskich, który został przeniesiony do getta. W 1942 r. Niemcy skierowali wszystkich podopiecznych do komory gazowej w obozie zagłady w Treblince. Janusz Korczak towarzyszył dzieciom w ostatniej drodze i zginął z nimi, choć mógł uniknąć śmierci. (SZEL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski