Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarsze muzeum diecezjalne

PK
BOCHNIA. Dzisiejsze Czwartkowe Spotkanie Muzealne (godz. 17.30) będzie okazją do prezentacji w bocheńskim muzeum zbiorów tarnowskiego Muzeum Diecezjalnego, a także zaproszeniem do jego wirtualnego zwiedzania.

Dyrektor placówki ksiądz Tadeusz Bukowski wygłosi bowiem wykład "Najstarsze muzeum diecezjalne w Polsce i nowe nośniki informacji".

Zostało ono założone już w 1888 r. Początkowo mieściło się w budynku seminarium, następnie w ratuszu miejskim, zaś obecnie w zabytkowych kamieniczkach z XVI w., w sąsiedztwie katedry. Najważniejszy dział zbiorów stanowią zabytki sztuki cechowej - gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski, reprezentujące tzw. szkołę krakowsko-sądecką. Są to zabytki ważne dla poznania poziomu i dziejów polskiej kultury średniowiecznej. Najcenniejszym eksponatem jest drewniana, XII-wieczna rzeźba przedstawiająca głowę św. Jana Chrzciciela na misie. Drugi dział zbiorów obejmuje tkaniny kościelne (ornaty, kapy itp.) od czasów średniowiecza aż po wiek XIX. Muzeum posiada dział sztuki ludowej, gdzie na szczególną uwagę zasługują obrazy malowane na szkle, pochodzące z różnych kontynentów oraz przykłady współczesnej rzeźby ludowej. Można w nim zobaczyć jednak zobaczyć także dzieła znakomitych malarzy polskich z przełomu XIX i XX wieku: Jacka Malczewskiego, Vlastimila Hofmana, Kazimierza Sichulskiego, Wojciecha Weissa, oraz cenny zbiór porcelany i zegarów.

Ks. Tadeusz Bukowski twierdzi, iż "Kościół potrzebuje sztuki. Muzeum Diecezjalne w Tarnowie jest więc nie tylko żywym świadkiem chrześcijańskiej kultury minionych czasów, ale także człowiekowi dni naszych stara się głosić Ewangelię." - O tym, że warto to robić z użyciem współczesnych środków przekazu świadczy nowa strona internetowa pozwalająca na wirtualne zwiedzanie m.in. galerii sztuki średniowiecza, zobaczenie wybranych eksponatów z bliska. Klimat przebywania w muzealnych salach tworzy muzyka gregoriańska, a bogate menu nawigacyjne daje swobodę poruszania się w każdym kierunku. Dyrektor nie boi się, iż ta forma udostępniania bezcennych dzieł sztuki doprowadzi do spadku ilości odwiedzin realnych. Jest przekonany, iż skutek będzie wręcz przeciwny. - "Mam nadzieję, że dzięki nowej stronie internetowej więcej osób z całego świata będzie chciało przyjechać do Tarnowa. Obcowanie ze sztuką w rzeczywistości, różni się od oglądania dzieł w Internecie".

(PK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski