MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naręcza letnich piękności

Redakcja
Cantedeskia (Zantedeschia) - wywodzi się z południowej Afryki, należy do rodziny Araceae i dlatego czasami nazywana jest Arum lily. Często używana jest też inna nazwa - Calla, spolszczona na kallę. Jednak nazwa łacińska Calla odnosi się do podobnej z wyglądu krewniaczki, czermieni błotnej, dziko rosnącej w Polsce na podmokłych terenach. Ostatecznie roślina została nazwana cantedeskią na cześć włoskiego fizyka i botanika G. Zantedeschi. Występuje w kolorach: białym, żółtym, fioletowym i odcieniach różu. Przez wiele lat dostępna była tylko w białym kolorze i wykorzystywana wyłącznie w kompozycjach pogrzebowych. Dzięki pracom hodowlanym powstały nowe odmiany, o ciekawych kolorach i kształtach, chętnie stosowane w różnych kompozycjach. Cantedeskia długo zachowuje świeży wygląd w wazonie.

Tego lata styliści układają bukiety wykorzystując mocne i duże kwiaty. Wśród roślin najpopularniejszy jest mieczyk, chryzantema, słonecznik, czosnek, cantedeskia i alstremeria.

Mieczyk **(Gladiolus) - mieczyki występują w przeróżnych kolorach i kształtach. Mają małe i duże kwiaty ułożone w kłosowate kwiatostany. Pierwotnie mieczyki rosły nad wodą i na bagnach, dlatego też najwyższy płatek rośnie ponad resztą kwiatu niczym ochronny kaptur. Mieczyk pochodzi z Afryki. W antyku ukwiecały uroczystości, zaś w średniowieczu służyły do dekorowania kościołów. Dzięki szerokiej gamie kolorów i kształtów strzeliste kwiatostany mieczyka pięknie prezentują się w wazonie nawet pojedynczo. Alstremeria **(Alstroemeria) -___nazywana "kwiatem przyszłości", ponieważ jest łatwa w uprawie. W wazonie może przetrwać ponad dwa tygodnie. Alstremerie różnią się kolorem - od różowego i łososiowego po żółty i czerwony. Występuje również w odmianach dwubarwnych. Kwiat pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie rośnie wysoko w górach, w dobrze nasłonecznionych miejscach. Niekiedy myli się alstremerię z lilią - jedna z podstawowych różnic polega na tym, iż pyłek alstremerii nie zostawia trudnych do usunięcia plam.
Słonecznik **
(Helianthus**) - symbol witalności, słońca i życia. Symbolizuje również wdzięczność, zwrócenie się ku Bogu i tęsknotę za duchowością. W Peru czczono słonecznik jako święty kwiat, ludzie widzieli w nim bowiem ziemskie oblicze słońca. Kolumb jako pierwszy przywiózł nasiona tego kwiatu do Europy, gdzie uznano go za roślinę ozdobną. Zależnie od odmiany słonecznik może przetrwać w wazonie od pięciu do dziesięciu dni. Najczęściej spotykanym kolorem jest żółty, choć występują również pomarańczowe, rdzawe, a także dwubarwne odmiany, zarówno o pojedynczym, jak i pełnym kwiatostanie.
Chryzantema **
(Chrysanthemum)**- uważa się, że chryzantema - z greckiego "złoty kwiat" - pochodzi z Chin lub Japonii. Istnieją piękne legendy dotyczące złotej odmiany tego kwiatu. Przez ponad dziesięć wieków kwiat, teraz uprawiany w niezliczonej ilości odmian i kolorów, był symbolem japońskiego cesarstwa. W Japonii chryzantema jest symbolem długowieczności. Biała odmiana odgrywa ważną rolę w religii chrześcijańskiej. W niemieckich domach podczas świąt Bożego Narodzenia jest ona symbolem schronienia dla Dzieciątka Jezus. Dzień Wszystkich Świętych to szczytowy okres sprzedaży chryzantem. Pomimo że roślina ta była uprawiana przez wieki, wygląda fantastycznie we współczesnej kompozycji.
Czosnek **
(Allium)_ - kojarzy się przede wszystkim z białą cebulką stosowaną jako przyprawa o charakterystycznym smaku i zapachu. Jest także wiele gatunków uprawianych w ogrodach oraz na kwiat cięty. Ich długie łodygi, pokaźnych rozmiarów kuliste kwiatostany i niepowtarzalny zapach powodują, że czosnki są zachwycające. Nazwa Allium pochodzi od celtyckiego słowa "all" oznaczającego "gorący", co jest odniesieniem do jego części podziemnej - cebuli o piekącym smaku. W Holandii czosnki rozpowszechniły się dopiero w szesnastym wieku. Wcześniej uprawiano je w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, w krajach graniczących z Morzem Śródziemnym oraz w niektórych krajach azjatyckich. Roślina ma dobrą trwałość po ścięciu - od 15 do 20 dni. W kompozycjach używanych jest wiele odmian o różnej wysokości i wielkości kwiatostanu, najczęściej w kolorze fioletowym, białym i różowym. Czosnki nie wymagają szczególnej opieki. (DD) Zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski