Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naszych gór konterfekt najdawniejszy

Redakcja
Współautorzy albumu: Erika Cintulova i Henryk Rączka Fot. Anna Szopińska
Współautorzy albumu: Erika Cintulova i Henryk Rączka Fot. Anna Szopińska
NOWY TARG. Album to kolejna perełka z serii euroregionalnych wydawnictw.

Współautorzy albumu: Erika Cintulova i Henryk Rączka Fot. Anna Szopińska

GÓRY!!! Odkąd człowiek je ujrzał - stale wywoływały w nim wiele sprzecznych, a jednocześnie skrajnych odczuć. Od przeraźliwego strachu po niebiański zachwyt. Nikogo nigdy nie pozostawiały obojętnym. Ludzie najpierw się ich bali, tak, jak bali się każdej nieznanej rzeczy. Później zaczęli się zastanawiać nad taką możliwością: przecież Stwórca nie stworzył gór zupełnie bez celu... Tak napisał - także o swojej pasji i swoim zachwyceniu Henryk Rączka, antykwariusz z Kielc, którego zbiory przysłużyły się najpierw imponującej wystawie, a potem wydaniu albumu “Najstarsze wizerunki Tatr".

Jest to kolejna perełka z serii euroregionalnych wydawnictw współfinansowanych przez Unię Europejską oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. I wystawa “Najstarsze wizerunki Tatr na rycinach, litografiach i mapach", organizowana w 2009 r. w nowotarskiej siedzibie Euroregionu “Tatry", a potem w Kieżmarku; i wydanie albumu - doszły do skutku w ramach projektu Spotkanie siedmiu kultur pogranicza polsko-słowackiego "Od Ladislava Mednyanszkeho do Jana Kantego Pawluśkiewicza". Od kilku lat realizują go wspólnie Związek Euroregion “Tatry" w Nowym Targu oraz Powiatowe Centrum Kultury i ich słowaccy partnerzy: Zdrużenie Region “Tatry" i Muzeum w Kieżmarku. Jan Kanty oczywiście był honorowym gościem nowotarskiej promocji albumu.

Kieżmark natomiast okazał się skarbnicą ikonograficznych materiałów. Z powodu, o którym podczas promocji mówił Antoni Nowak - dyrektor biura ET w Nowym Targu i autor wprowadzenia do albumu:

- Kiedy Nowy Targ nie istniał, o Zakopanem nikomu się nie śniło, w Kieżmarku już wiele się działo.

Autorzy interesujących tekstów w albumie to także wspomniany Antoni Rączka i Erika Cintulova - pani dyrektor Muzeum w Kieżmarku.

Album z założenia nie mieści reprodukcji dzieł malarskich. Jest bowiem pierwszą próbą ogarnięcia najstarszej ikonografii Tatr; historycznie, artystycznie i mentalnie bezcennym spojrzeniem na góry zarówno od południowej, jak i od północnej strony. Pokazuje też, jak ewoluowały graficzne ich przedstawienia: od skupiska zielonych lesistych kopek na XVI- wiecznych mapach po imponujące panoramy z dokładnym oznaczeniem szczytów.

Anna Szopińska

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski