MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nawet dla Amerykanów ważna jest sprawa TK [WIDEO]

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Piotr Smolinski
Kryzys konstytucyjny. Rozpoczynający się tydzień w polskiej polityce będzie stał pod znakiem Trybunału Konstytucyjnego. Najpierw sam TK orzeknie, czy dotyczące go przepisy są konstytucyjne, potem oficjalne stanowisko zajmie Komisja Wenecka. O jej uwzględnienie naciskają nawet Stany Zjednoczone.

O naciskach amerykańskich dyplomatów informuje prestiżowy dziennik ekonomiczny „Wall Street Journal”. Jak donosi gazeta, „amerykańscy dyplomaci goszczący ostatnio w Polsce zasugerowali przedstawicielom polskiego rządu, że USA oczekuje od nich wprowadzenia rekomendacji Komisji Weneckiej”. Jak twierdzą autorzy artykułu, naciski te spotkały się z irytacją przedstawicieli władz naszego kraju.

Większość polityków Prawa i Sprawiedliwości bagatelizuje publikację. Zwłaszcza że rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner odrzuca sugestię dziennikarzy, że kryzys konstytucyjny może utrudnić wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Ale np. europoseł PiS, Kazimierz Ujazdowski napisał na Twitterze: - Trzeba porzucić zawziętość i zastopować konflikt, który przynosi same szkody. Konieczne są ustępstwa wszystkich stron i szybkie działania.

WIDEO: "Komisja dolała oliwy do ognia". Politycy o zamieszaniu wokół opinii Komisji Weneckiej

Źródło: TVN24/x-news

Teoretycznie ten tydzień może przynieść rozwiązanie kryzysu konstytucyjnego. Jutro i pojutrze na wokandzie TK staje ustawa uchwalona przez PiS, którą tak krytykuje Komisja Wenecka. Ta ostatnia swoje stanowisko potwierdzi w sobotę. Można się spodziewać, że zarówno wyrok trybunału, jak i opinia Komisji Weneckiej będą krytyczne dla rządu i PiS.

To dlatego minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zwrócił się do komisji, by ta odroczyła wydanie swojej opinii. A gdy to okazało się nieskuteczne, premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński oznajmili zgodnie, że wydana przez nią opinia jest niewiążąca dla Polski.

Można się też spodziewać próby odroczenia rozpoczynającej się jutro rozprawy w TK. Miesiąc temu prokurator generalny wysłał swoje stanowisko, w którym za sprzeczne z konstytucją uznaje 16 zapisów ustawy uchwalonej przez PiS. Pismo podpisał wtedy Andrzej Seremet, a dziś prokuratorem generalnym jest Zbigniew Ziobro, który może chcieć przedstawić nową opinię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski