MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcą pożyczek

Redakcja
Limit środków finansowych Funduszu Pracy na bieżący rok wynosi 1 314 700 złotych i jest, niestety, mniejszy o 43,9 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. W ramach tego limitu wydzielono kwotę 25 tysięcy złotych na realizację programów specjalnych, do tej pory nie ma jednak partnerów gotowych współdziałać. Brzeski PUP nie ma zbyt wielu środków na pomoc w tworzeniu nowych miejsc pracy, toteż cały czas trwają działania mające na celu pozyskanie dodatkowych funduszy na utworzenie subsydiowanych miejsc pracy. Opracowano program obejmujący bezrobotnych z grup ryzyka - kobiety, ludzi młodych, osoby długotrwale bezrobotne i mieszkańców wsi. Z analizy struktury bezrobocia wynika, że kobiety stanowią 59,3 procent ogółu bezrobotnych (3304 osoby), ludzie młodzi - 37 procent (2051 osób), długotrwale bezrobotni - 46,1 procent (2568 osób) zamieszkali na wsi - 80,3 procent (4473 osoby). Na realizację tego programu uzyskano i przeznaczono 887 300 złotych, dzięki temu zostaną utworzone 342 miejsca pracy w ramach umów i staży absolwenckich, prac interwencyjnych i pożyczek na uruchomienie działalności gospodarczej oraz stworzenie dodatkowych miejsc pracy.

W ramach prac interwencyjnych od stycznia do maja utworzono 93 miejsca pracy, w ten sposób zatrudnienie uzyskało 59 osób

 Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku, tak jak wszędzie, stara się aktywnie przeciwdziałać bezrobociu. Z Funduszu Pracy finansowane są: prace interwencyjne, aktywizacja zawodowa absolwentów, szkolenia i przekwalifikowania, roboty publiczne, pożyczki dla osób bezrobotnych na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej oraz pożyczki dla zakładów pracy na tworzenie dodatkowych miejsc pracy.
 W ramach prac interwencyjnych, od stycznia do maja utworzono 93 miejsca pracy, w ten sposób zatrudnienie uzyskało 59 osób. Największą grupę osób, które uzyskały pracę stanowią kobiety (25-26,89 procent) i osoby z wykształceniem średnim zawodowym (24-25,8 procent). Realizując program aktywizacji zawodowej absolwentów, zawarto 20 umów z zakładami pracy w gminie i mieście Brzesku.
 W ten sposób utworzono 27 miejsc pracy, z czego skorzystały 24 osoby, najwięcej ze średnim wykształceniem zawodowym. Jedną z form aktywizacji zawodowej jest tak zwany staż absolwencki. W okresie odbywania stażu, absolwent otrzymuje stypendium stażowe, równe wysokości zasiłku dla bezrobotnych, wypłacane przez PUP. W tym roku zawarto w tym celu 21 umów z zakładami pracy. Spory wpływ na znalezienie zatrudnienia powinny mieć prowadzone przez PUP szkolenia. W tym roku, szkoleniem objęto 88 osób, prowadzone są kursy w zawodach: dmuchacz szkła, glazurnik-posadzkarz, kadry i księgowość z obsługą komputera, operator koparko-ładowarki, operator sprzętu ciężkiego, kierowca kat. C, E, operator wózków widłowych, BHP dla służb, zarządca nieruchomości oraz samodzielny księgowy. Plany i kierunki szkoleń zostały opracowane na podstawie analizy zapotrzebowania lokalnego rynku pracy.
 Jeśli chodzi o roboty publiczne, to w tym zakresie w bieżącym roku nie zorganizowano jeszcze ani jednego miejsca pracy. Nie ma także zainteresowania pożyczkami z Funduszu Pracy. W tym roku z tej formy skorzystała tylko jedna osoba. Zasadnicze przyczyny takiego stanu rzeczy to coraz mniejsza atrakcyjność pożyczek Funduszu Pracy wobec innych form kredytów pojawiających się na rynku oraz trudności w zabezpieczeniu spłat pożyczek przez osoby zainteresowane kredytami.

(ZS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski