Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy fragment S7 pod Miechowem: kierowcom szybciej, przedsiębiorcom trudniej

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Powiatowa Rada Rynku Pracy w Miechowie
Powiatowa Rada Rynku Pracy w Miechowie Krzysztof Capiga
Starosta miechowski Jacek Kobyłka został po raz kolejny wybrany na stanowisko przewodniczącego Powiatowej Rady Rynku Pracy w Miechowie. Taka decyzja zapadła na pierwszym posiedzeniu rady, wybranej na nową, czteroletnią kadencję. Na tym samym spotkaniu członkowie rady zapoznali się z sytuacją na lokalnym rynku pracy. Dowiedzieli się m. in., że negatywny wpływ na lokalny biznes miało otwarcie odcinka drogi ekspresowej S7 w gminie Książ Wielki.

Według danych przedstawionych przez dyrektora Powiatowe Urzędu Pracy w Miechowie Tomasza Muchę, rok 2023 rozpoczął się ze stopą bezrobocia na poziomie 5,1 proc. (przy krajowej 5,5 proc. i wojewódzkiej 4,8 proc.). Na koniec listopada stopa bezrobocia wyniosła 5,2 proc. (przy krajowej 5,0 proc. i wojewódzkiej 4,1 proc.). Liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się co prawda o 38 osób, ale stopa bezrobocia wzrosła o 0,1 proc. Na koniec 2023 roku stopa bezrobocia w Powiecie Miechowskim była wyższa niż małopolska.

W poprzednim roku w sumie zarejestrowano 1390 bezrobotnych (w tym 419 po raz pierwszy), a wyrejestrowano 1360, z czego 723 z powodu podjęcia pracy, 159 – stażu, 195 z uwagi na niepotwierdzenie gotowości do pracy. W związku z trwającym konfliktem zbrojnym w Ukrainie, PUP odnotował zwiększoną ilość rejestracji obywateli z tego kraju, głównie kobiet (70 spośród łącznie 91 osób). Wśród zarejestrowanych bezrobotnych dominują kobiety, mieszkające na wsi, w wieku 25-34 lata, z wykształceniem policealnym lub średnim zawodowym.

W ubiegłym roku pracodawcy zgłosili w PUP 505 ofert pracy, w tym 290 subsydiowane, czyli ze wsparciem urzędu. Najwięcej ofert było w zawodach: technik ekonomista (92), sprzedawca (67), technik handlowiec (31), technik żywienia i usług gastronomicznych (26), kucharz (24) oraz mechanik pojazdów samochodowych (24).

- Dane te niekoniecznie w pełni oddają zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy, bowiem pracodawcy planujący zatrudnienie nie mają obowiązku zgłaszać ofert do PUP. Taka konieczność występuje wówczas, gdy podmiot gospodarczy jest zainteresowany dofinansowaniem kosztów utworzenia nowego stanowiska – informował dyrektor Mucha.

Podczas dyskusji burmistrz Książa Wielkiego i członek PRRP Marek Szopa zwrócił uwagę, iż otwarcie odcinka S7 Moczydło - Miechów odbiło się negatywnie na lokalnym rynku pracy, dotyka to zwłaszcza handlu i restauratorów.

- Słyszymy, że właściciel dwóch delikatesów zamierza wygasić jeden z nich, działający w Rynku. Do zwolnień pracowników przymierzają się lokalni restauratorzy. To efekt tego, że po uruchomieniu nowego odcinka S7 kierowcy omijają Książ Wielki. Dlatego m. in. tworzymy w naszej gminie strefę gospodarczą, aby tym niekorzystnym zjawiskom przeciwdziałać – mówi burmistrz Szopa.

W skład Powiatowej Rady Rynku Pracy w Miechowie - oprócz starosty - weszli: naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa, Leśnictwa, Ochrony Środowiska i Rynku Pracy Starostwa Powiatowego Joanna Struzik (jako wiceprzewodnicząca), Czesław Gamrat (NSZZ „Solidarność”), Jerzy Dróżdż (Forum Związków Zawodowych), Andrzej Kopeć (OPZZ), Jerzy Borowski (Cech Rzemiosł Różnych w Miechowie), Marta Nowakowska (Małopolska Izba Rolnicza), Marek Szopa (burmistrz Książa Wielkiego).

Plastik w wodzie butelkowanej

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski