MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma pieniędzy na gminne osiedla

AGNIESZKA MAJ
Pierwsze krakowskie osiedle komunalne przy ul. Magnolii Fot. Anna Kaczmarz
Pierwsze krakowskie osiedle komunalne przy ul. Magnolii Fot. Anna Kaczmarz
Na lokum od gminy czeka w Krakowie ok. 3 tysięcy osób. Tymczasem od 2008 r. urzędnicy mieli dla nich tylko ok. 400 mieszkań. Brakuje pieniędzy, aby budować nowe osiedla komunalne albo nawet kupować pojedyncze mieszkania.

Pierwsze krakowskie osiedle komunalne przy ul. Magnolii Fot. Anna Kaczmarz

INWESTYCJE. W Krakowie potrzeba około trzech tysięcy mieszkań komunalnych. Do roku 2015 ma ich powstać zaledwie 400.

Dlatego największe nadzieje urzędnicy wiążą z budową mieszkań w partnerstwie publiczno-prywatnym. Te inwestycje mają się stać najważniejszym sposobem rozładowania kolejki po mieszkania komunalne - wynika z projektu wieloletniego programu mieszkaniowego gminy. Dokument radni mają uchwalić na jednej z najbliższych sesji.

Do przetargu zgłosiło się pięć firm

Zgodnie z projektem do 2015 r. ma zostać wybudowanych ok. 400 mieszkań. Większość z nich (350) - w ramach partnerstwa prywatno-publi-cznego, inne to przebudowy pomieszczeń w starych hotelach robotniczych. Magistrat szuka teraz firmy, która będzie chciała je wybudować za własne pieniądze. - Przetarg został ogłoszony w maju. Jego rozstrzygnięcie planujemy na marzec przyszłego roku - zapowiada Natasza Kucharska, wicedyrektor Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta. Do udziału w przetargu zgłosiło się pięć firm. - Wybrana firma zaprojektuje, wybuduje i będzie zarządzała mieszkaniami. Gmina pod budowę daje swój grunt - dodaje Natasza Kucharska.

W ten sposób mają powstać dwa osiedla: przy ul. Jana Kantego Przyzby i ul. Zalesie oraz przy ul. Łazy. Jeśli uda się wyłonić firmę w przetargu, to będą pierwsze osiedla komunalne wybudowane za prywatne pieniądze.

Dotąd w Krakowie powstało tylko jedno osiedle komunalne - przy ul. Magnolii, ale za pieniądze z budżetu miasta. Mieszka tam 290 rodzin.

Miasto da grunt, nie zapłaci za budowę

Przy ulicy Jana Kantego Przyzby i ul. Zalesie planowana jest budowa drugiego osiedla składającego się z 11 kameralnych bloków. Będą w nich 292 mieszkania oraz ok. 2 tys. mkw. powierzchni usługowej. Przy ul. Łazy ma powstać 6 budynków z 54 mieszkaniami.

Po zakończeniu inwestycji firma wynajmie mieszkania miastu, a miasto - lokatorom. Lokale usługowe będzie natomiast mogła wynajmować na zasadach komercyjnych i zarabiać na nich. Z kolei gmina - płacąc czynsz - jednocześnie spłacałaby mieszkania i po określonym czasie firma wycofałaby się z zarządzania nimi.

Do nowych mieszkań wybudowanych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego kierowane będą osoby z listy oczekujących na przydział mieszkania komunalnego, z tzw. trzyletnich wypowiedzeń z kamienic prywatnych oraz z innego, mniejszego mieszkania komunalnego w ramach programu zamian. Trafią tu lokatorzy, którzy nie mają zatargów z policją i z sąsiadami.

Projekt wieloletniego gospodarowania mieszkaniami zakłada także inne sposoby powiększenia liczby tych lokali. Przerabiane będą na nie hotele. W ten sposób gmina planuje w tym roku oddać do użytku 430 mieszkań przy ul. Kantorowickiej. Oprócz tego około 200 mieszkań rocznie zwalnia się z powodu śmierci lokatorów.

Odszkodowania dla kamieniczników

Urzędnicy muszą zapewnić mieszkania nie tylko tym, którzy żyją w nędzy, w zagrzybionych pomieszczeniach.

Coraz większym problemem są eksmisje z lokali w kamienicach prywatnych. Sądy zobowiązują w nich prezydenta Krakowa do przyznania innego mieszkania. Ponieważ jednak gmina nie ma wolnych pomieszczeń, musi płacić właścicielom kamienicy odszkodowania. Ich kwota z roku na rok rośnie. Szacuje się, że w najbliższych latach trzeba na to przeznaczać 4,5 mln zł rocznie z budżetu miasta. W roku 2009 ta kwota wynosiła 3,8 mln zł.

Obecnie gmina płaci odszkodowania za ok. 1,1 tys. mieszkań w prywatnych kamienicach.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski