Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma pieniędzy na sportowe obiekty i hotele przy al. 3 Maja. Dawne baseny są w ruinie.

TYM
Tak wyglądają dawne baseny Cracovii Fot. Michał Klag
Tak wyglądają dawne baseny Cracovii Fot. Michał Klag
Dżungla chaszczy i krzewów znajduje się przy al. 3 Maja w rejonie Cichego Kącika. Kto z ciekawości zajrzy w tamten rejon, w którym przed laty funkcjonował basen Cracovii, zobaczy widok, jakiego w centrum dużego miasta na początku XXI wieku w życiu by się nie spodziewał.

Tak wyglądają dawne baseny Cracovii Fot. Michał Klag

INWESTYCJE. Jedne z najpiękniej położonych terenów w Krakowie zarastają chaszcze.

Dawne baseny Cracovii są w ruinie. Teren wokół nich zarośnięty jest dzikimi chaszczami. Opanowały one również znajdujące się w sąsiedztwie dawne treningowe boiska piłkarskie. Bramki jak i ławki dla rezerwowych są zniszczone. Gęste zarośla znajdują się także na terenach Wisły Kraków SA wzdłuż ogrodzenia od strony al. 3 Maja. Idąc jedną z wydeptanych ścieżek, można tam natrafić na pozostałości dawnego amfiteatru. Obok znajduje się dawny stadion lekkoatletyczny, który został uporządkowany (wyburzono tam m.in. rozpadającą się trybunę) i trenują na nim piłkarskie grupy młodzieżowe Wisły. Obok trwa budowa stadionu Wisły. Wokół niego do 2012 roku miał powstać kompleks obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz hotele. Wszystko miało być zbudowane z myślą o Euro 2012 w Krakowie. Już wiadomo, że nasze miasto nie będzie gospodarzem piłkarskich mistrzostw za trzy lata. Teraz trudno powiedzieć, kiedy w sąsiedztwie Błoń znikną chaszcze.
W przypadku blisko 4-hektarowej działki przy Cichym Kąciku należącej do MKS Cracovia pod koniec zeszłego roku rozstrzygnięto konkurs na koncepcję budowy na tym terenie Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego, mającego łączyć funkcje hotelową, rehabilitacyjną i sportową. W skład Centrum mają wchodzić m.in. pięciogwiazdkowy hotel ze 150 pokojami, kompleks Aqua z 25 metrowym basenem pływackim i licznymi atrakcjami wodnymi, kompleks medyczno-rehabilitacyjny z gabinetami lekarskimi, pomieszczeniami zabiegowymi i do odnowy biologicznej oraz kompleks rozrywkowy, gastronomiczny, sala konferencyjna i korty tenisowe. Koszt budowy centrum oszacowano na ok. 80 mln zł. W zeszłym roku informowano, że inwestycja będzie realizowana przez Cracovię w ramach partnerstwa prywatno-publicznego pomiędzy miastem i Comarchem.
- Na razie brakuje środków na inwestycje. W pierwszej kolejności ma powstać nowy stadion Cracovii, którego budowa się właśnie rozpoczęła. W przypadku terenów 3 Maja chcemy jednak, aby pierwsze prace rozpoczęły się w przyszłym roku - informuje Jakub Tabisz, wiceprezes MKS Cracovia.
Podkreśla, że klub cały czas szuka inwestora, który mógłby wesprzeć projekt. W pierwszej kolejności powstałoby boisko piłkarskie.
Nie ma również na razie pieniędzy na zagospodarowanie pozostałego obszaru w rejonie al. 3 Maja i ul. Reymonta oraz Chodowieckiego należącego do Wisły Kraków SA i TS Wisła. Na terenach Wisły SA od strony al. 3 Maja w planach znajduje się budowa pięciogwiazdkowego hotelu sieci Hilton na około 700 osób. Budynek miałby 5 kondygnacji i pełne zaplecze gastronomiczne, konferencyjne i rekreacyjne. Dwa inne hotele, o niższym standardzie, zaplanowano natomiast od strony ul. Reymonta na terenach TS Wisła. Jeden z nich byłby przedłużeniem obecnego gmachu TS Wisła (byłby tej samej wysokości) i zająłby część terenu obecnego basenu. Drugi z hoteli stanowiłby nowoczesną obudowę istniejącej hali treningowej. Obydwa obiekty miałyby być w pełni powiązane z funkcją sportową. Dodatkowo zaplanowano budowę nowej hali dla TS Wisła na ok. 4,5 tys. widzów. Do jej budowy miał dopłacić inwestor hoteli. W sumie koszt wszystkich inwestycji oszacowano na ok. 150 mln euro. Przedsięwzięciem zainteresowana była grupa arabskich inwestorów. Mówiono o funduszu rodziny panującej w Kuwejcie. Ze względu na ogólnoświatowy kryzys na początku tego roku zawieszono jednak plany.
- Wierzę, że kiedyś zostaną one zrealizowane i w centrum miasta powstanie jeden z najpiękniejszych kompleksów sportowych w Europie. Na razie jednak spada liczba turystów przyjeżdżających do Krakowa. Taką tendencję obserwuje się na całym kontynencie. To powoduje, że nie ma chętnych na budowę hoteli nawet w tak atrakcyjnych miejscach, jak rejon stadionu Wisły - mówi Marek Dunikowski, który zaprojektował sportowy kompleks na terenach Wisły. Przyznaje, że jeszcze pod koniec 2007 r. ze znalezieniem inwestora nie byłoby problemu.
(TYM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski