MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma pieniędzy na trasę narciarską [WIDEO]

Piotr Tymczak
Ilona Małysz biegała wczoraj nad Wisłą. Żałowała, że brak wytyczonego śladu dla nart
Ilona Małysz biegała wczoraj nad Wisłą. Żałowała, że brak wytyczonego śladu dla nart FOT. WOJCIECH MATUSIK
Kontrowersje. Autorka pomysłu ścieżki biegowej nad Wisłą uważa, że budżet obywatelski bez realizacji projektu, który zgłosiła, to farsa.

Ilona Małysz, mieszkanka Krakowa, zgłosiła do zeszłorocznego budżetu obywatelskiego projekt ścieżki narciarstwa biegowego i nordic walking wzdłuż bulwarów wiślanych. Propozycja została zaakceptowana i w głosowaniu mieszkańców znalazła się wśród zwycięskich przedsięwzięć do realizacji. Teraz okazuje się, że urzędnicy nie mają na to zadanie pieniędzy.

– Co to za budżet obywatelski, skoro nie jest realizowany projekt, który wygrał – komentuje Ilona Małysz.

Jej propozycja dotyczyła wytyczenia zimą na bulwarach (między Dąbiem a Salwatorem) śladu na śniegu dla biegaczy narciarskich.

Oprócz tego koncepcja przewiduje też ustawienie dwóch tablic informujących o rozpoczęciu i zakończeniu trasy. W miesiącach bez śniegu oznaczałaby ona ścieżkę dla nordic walking, czyli formy rekreacji polegającej na marszach z wykorzystaniem specjalnych kijów.

Ilona Małysz swój pomysł zgłosiła do projektów ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego, w ramach którego mieszkańcy wybierają, na co podzielić część miejskich pieniędzy. Jej propozycja, oszacowana na 80 tys. zł, zajęła ósme miejsce wśród projektów ogólnomiejskich i została zaakceptowana do realizacji.

Projektodawczyni liczyła na to, że ratrak po pierwszych opadach śniegu wytyczy trasę dla narciarzy. Pod koniec stycznia mocno sypnęło śniegiem, ostatnio w lutym też były jego opady, a ścieżki dla narciarzy jak nie było, tak nie ma.

Za realizację zadania odpowiedzialny jest Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Ilona Małysz usłyszała tam, że urzędnicy są przygotowani do wykonania zadania, ale nie mają na nie pieniędzy.

Jak to możliwe? – Środki na ten cel znajdują się w rezerwie celowej. Nie można było jej jednak uruchomić do czasu uchwalenia przez Radę Miasta budżetu na ten rok – wyjaśnia Piotr Hamarnik z ZIKiT.

Budżet został uchwalony przez radnych w minioną środę 28 stycznia.

– Teraz już można skorzystać z funduszy. Potrzebne jest do tego zarządzenie prezydenta. To jest procedowane – dodaje Piotr Hamarnik.

Ilona Małysz jest zniesmaczona sytuacją. Zaznacza, że gdy zgłaszała projekt, nikt z urzędników nie zwracał uwagi, że mogą być problemy z jego realizacją w grudniu i styczniu ze względu na zasady dotyczące finansowania zadań realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego.

– Ktoś projekt dopuścił. Gdybym wiedziała, że będą takie komplikacje, to nie zgłaszałabym go w takiej formie – podkreśla Ilona Małysz.

Liczy na to, że trasę dla narciarskich biegaczy uda się wytyczyć chociaż od połowy lutego, kiedy zaczynają się ferie zimowe.

W ZIKiT zapowiadają, że postarają się o to. – Musi być śnieg. Trudno będzie wytyczyć trasę, gdy nie spadnie – mówi Piotr Hamarnik.

Ilona Małysz wczoraj była jednak na bulwarach i biegała na nartach. Obawia się, że nawet jeśli podczas ferii dosypie śniegu, nadal nie będzie pieniędzy z powodu wlekących się procedur. Liczy na to, że może chociaż fundusze, jakie zostaną, uda się wykorzystać pod koniec roku, jeżeli będzie do tego odpowiednia aura.

– Brak szybkiej realizacji zadań to istotnie jest najsłabszy element ostatniego budżetu obywatelskiego. To trzeba poprawić – komentuje radny Dominik Jaśkowiec (PO), przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego Rady Miasta Krakowa.

Przypomina, że ubiegłoroczny bud­żet obywatelski ogólnomiejski był pilotażowy. Głosowanie przeprowadzono na przełomie września i października, aby był czas na przygotowanie przedsięwzięcia. Niektóre zadania (m.in. sekundniki na sygnalizacjach świetlnych wybranych skrzyżowań) udało się zrealizować w grudniu 2014 roku. Inne projekty mają być wykonane w tym roku.

Głosowanie w tegorocznym budżecie obywatelskim ma zostać przeprowadzone w czerwcu. Będzie więc pół roku na realizację zadań ogólnomiejskich. W dzielnicach za jednym razem mieszkańcy będą głosować na projekty do realizacji w tym oraz przyszłym roku. Natomiast w roku 2016 dzielnicowe głosowanie będzie już dotyczyć 2017.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski