Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tramwaj do Górki Narodowej. Mieszkańcy chcą zagospodarowania zdewastowanych przez inwestycje terenów

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Anna Kaczmarz / Polska Press
Mieszkańcy skarżą się, że tereny zielone zniszczone w trakcie budowy linii KST do Górki Narodowej do tej pory nie zostały zagospodarowane. Wskazują, że grunty na których miały być robione nasadzenia są w fatalnym stanie, brak jest też urządzeń małej architektury. ZIM uspokaja i obiecuje, że koncepcja zagospodarowania tych terenów będzie opracowana po konsultacjach z mieszkańcami, które odbędą się po zakończeniu wszystkich prac. Tymczasem dokonano już nasadzeń na pasie zieleni na odcinku od ul. Bratysławskiej do pętli Krowodrza Górka.

Pomimo wielokrotnych zapewnień ze strony władz miasta Krakowa, tereny zielone zniszczone w trakcie budowy linii KST do Górki Narodowej do tej pory nie zostały w całości zagospodarowane. Mieszkańcy wskazują na zły stan gruntów, na których miały być zakładane nowe zieleńce, brak urządzeń małej architektury i przede wszystkim brak dialogu z lokalną społecznością.

"Rada Miasta Krakowa apeluje o jak najszybsze zorganizowanie spotkań konsultacyjnych w temacie zagospodarowania terenów zdewastowanych w trakcie realizacji inwestycji tramwajowej, jak również o jak najszybszą realizację poczynionych ustaleń, szczególnie w zakresie nasadzeń drzew i montażu małej architektury (kosze na śmieci, ławki)" - czytamy w projekcie uchwały przygotowanym przez klub radnych Kraków dla Mieszkańców.

Co na to wszystko Zarząd Inwestycji Miejskich? Jak informuje nas Dyrektor ZIM Łukasz Szewczyk, prace w zakresie zieleni, prowadzone w ramach inwestycji nie zostały jeszcze finalnie zakończone ze względu na warunki pogodowe. Tłumaczy on też, że wykonawca zgodnie z umową zobligowany jest do prowadzenia przez okres 3 lat od zakończenia inwestycji, pielęgnacji nasadzeń (drzew, krzewów), w tym również w zakresie dot. założonych trawników.

-Stąd w uzasadnionych przypadkach (nie będących np. oczywistymi aktami wandalizmu) rośliny, które się nie przyjęły będą musiały być uzupełnione przez wykonawcę wraz z realizacją robót towarzyszących - mówi Łukasz Szewczyk

Jednocześnie, w ramach zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego "Zazieleniamy trasę tramwajową na terenie Prądnika Białego" Zarząd Zieleni Miejskiej w porozumieniu z ZIM w Krakowie zaplanuje realizację dodatkowych nasadzeń.

- Projekt zakłada przeznaczenie środków w wysokości 400 tys. złotych na nasadzenie drzew oraz krzewów wzdłuż nowo budowanej linii tramwajowej, na odcinku od ul. Bratysławskiej do pętli Krowodrza Górka, a następnie aż do pętli Górka Narodowa. W tym zakresie po zakończeniu wszystkich prac w ramach tej inwestycji, zlecimy opracowanie koncepcji zagospodarowania tych terenów, która będzie przedmiotem konsultacji z mieszkańcami - tłumaczy dyrektor ZIM

W zakresie aktualnie procedowanego projektu uchwały Klubu Kraków dla Mieszkańców, dyrektor jednostki tłumaczy, że w przypadku podjęcia uchwały przez Radę Miasta Krakowa, m.in. Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Zarząd Inwestycji Miejskich będą uczestniczyć w konsultacjach społecznych.

-Z uwagi na fakt, że jest to kolejna inicjatywa w zakresie wykonania dodatkowych nasadzeń, wydaje się że działania te powinny zostać skoordynowane z zakresem podstawowym inwestycji oraz zadaniem z budżetu obywatelskiego- kwituje Łukasz Szewczyk.

Internetowi oszuści w natarciu!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski