MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma zgody na bloki wśród domów. Mieszkańcy osiedla Bogucice w Wieliczce żądają zmian w planie miejscowym

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Ulica Jaworowa na osiedlu Bogucice w Wieliczce. Bloki powstają w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnych. Brakuje parkingów, odpowiednich dróg i innej infrastruktury, która powinna być wymagana w miejscach prowadzenia tego typu inwestycji
Ulica Jaworowa na osiedlu Bogucice w Wieliczce. Bloki powstają w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnych. Brakuje parkingów, odpowiednich dróg i innej infrastruktury, która powinna być wymagana w miejscach prowadzenia tego typu inwestycji fot. archiwum prywatne
Budowa na osiedlu Bogucice w Wieliczce bloków wysokich na 4-5 pięter, postępuje w zastraszającym tempie. Problem narasta od kilku lat. Mieszkańcy części miasta, gdzie dominują domy jednorodzinne, łączą siły w walce z „szalejącą zabudową”. Żądają wprowadzenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zmian, które zablokują wznoszenie na Bogucicach wysokich budynków wielorodzinnych.

Jaworowa, Długa, Pasternik, Zbożowa, Wygoda, Bogucka - to tylko niektóre ulice wielickiego osiedla Bogucice, gdzie bloki: już powstały lub są w budowie, bądź - na etapie starań deweloperów o pozwolenie na budowę lub przymiarek do tego typu inwestycji.

Problem dotyczy przede wszystkim północnej części Bogucic. Jak podaje Paweł Grochot, dyrektor Wydział u dyrektor Wydziału Geodezji i Urbanistyki Urzędu Miasta w Wieliczce, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dla tego osiedla przewidziano pod wysoką zabudowę (do 18 m) w sumie ok. 23 ha. Natomiast całe Bogucice są obecnie zabudowane w ok. 80 proc. a pozostająca tam jeszcze wolna przestrzeń pod budynki mieszkalne, to właśnie głównie ta „pod bloki”.

Mieszkańcy Bogucic od dobrych kilku lat sprzeciwiają się lokowaniu tam wysokiej zabudowy. Argumentów im nie brakuje.

Na osiedlu brakuje odpowiedniej infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej oraz drogowej. Dominują tam ulice o szerokości 3-3,5 m nieprzystosowane do dużego ruchu, a z czym wiąże się – za sprawą bloków - nagły wzrost mieszkańców i samochodów. Wysoka zabudowa to także zaburzenie ładu architektonicznego, pogorszenia się bezpieczeństwa (już występujący problem z dojazdem służb ratowniczych i przeciwpożarowych) oraz warunków życia lokalnej społeczności.

Przykład z ulicy Jaworowej: dwa bloki już stoją, budowa kolejnych czterech - po pięć kondygnacji – ruszyła niedawno, a następne 3-4 takie budynki mają powstać na sąsiedniej działce. Wysoka zabudowa powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnych, a kolejny problem - jak zgłaszają nam mieszkańcy – jest to, że przy blokach przewidziano bardzo mało miejsc postojowych.

- A gdzie reszta będzie parkować? Wzdłuż wąskiej ul. Długiej, czy przy sklepie? A może tak jak w przypadku inwestycji przy ul. Wygoda - przy wjeździe na teren budynków? Jak można było pozwolić na tak małą ilość miejsc parkingowych w nowym osiedlu na ul. Jaworowej? Ktoś kto wydaje pozwolenia na takie inwestycje zupełnie nie myśli o ludziach już żyjących na tym terenie! - oburzają się mieszkańcy tej części Bogucic.

Burzliwe spotkanie z udziałem ok. 100 mieszkańców, którego głównym tematem było zablokowanie budowy kolejnych wysokich bloków na osiedlu Bogucice, odbyło się w ubiegłym tygodniu w sali Magistrat.

Ludzie zażądali wprowadzenia w trybie pilnym zmian w miejscowym planie dla obszaru A (dla miasta), które zablokują „szaleństwo deweloperów” na Bogucicach. Apelując o to argumentowano, że trwają już takie procedury dla obszaru „B” (MPZP dla 19 sołectw, m.in. dla Czarnochowic i Śledziejowic, gdzie mieszkańcy również protestowali przeciwko „blokowiskom”), więc analogicznie to samo można zrobić również w mieście.

Na spotkaniu obecnych było kilku radnych miejskich Wieliczki, którzy – jak można wnioskować z ich wypowiedzi – poprą w tej sprawie mieszkańców Bogucic.

Radny Piotr Ptak radził jednak, by ze zmianą planu poczekać na przyjęcie nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy Wieliczka, co ma nastąpić w okresie styczeń/luty 2023 roku. Jak mówił - nowe studium da większe i korzystniejsze dla mieszkańców możliwości korekty MPZP, a złożenie takiego wniosku już teraz (na podstawie studium z 2008 roku) może skończyć się tym, że wojewoda odmówi wprowadzenie zmian w planie (jako zbyt daleko idących, w porównaniu do zapisów studium).

Z kolei radny Michał Roehlich twierdził, że wniosek o korekty najlepiej złożyć jak najszybciej, a jeśli wojewoda nie da nań zgody, ponowić go po wejściu w życie nowego studium.

Grażyna Szwed, przewodnicząca Zarządu Osiedla Bogucice zaznacza, że od 2021 zarząd oraz Rada Osiedla skierowały do Urzędu Miasta w Wieliczce trzy pisma z wnioskiem o wprowadzenie oczekiwanych przez mieszkańców zmian w planie miejscowym, ale odpowiedź z magistratu była zawsze taka sama – że „obecnie nie ma uchwały rady miejskiej o przystąpieniu do zmiany MPZP dla obszaru A”.

- Obecnie mieszkańcy zbierają podpisy pod wnioskiem o korektę w planie zagospodarowania dla osiedla Bogucice. Społeczne poparcie dla tego projektu jest ogromne. Pismo od mieszkańców trafi do magistratu oraz Rady Miejskiej na początku tego tygodnia – powiedziała nam Grażyna Szwed.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski