MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niedoskonałe prawo

(PFRN)
Legislacja. Nowa ustawa jest źle oceniana przez deweloperów.

Klauzule abuzywne prowadzące nawet do przestępczych zachowań, niewykorzystany program Mieszkanie dla Młodych i kuriozalne zapisy ustawy deweloperskiej to błędy ustawodawcy, na które zwraca uwagę Polski Związek Firm Deweloperskich – informuje Krakowski Rynek Nieruchomości.

Nie uwzględniono specyfiki branży
Ustawa zmusza branżę do przeorganizowania wielu zachodzących w niej procesów. Nowe przepisy szczególnie mocno dotykają pośredników w obrocie nieruchomościami, co ściśle wiąże się ze specyfiką tego zawodu. Pośrednicy często zawierają umowy poza lokalem przedsiębiorstwa, na przykład w mieszkaniu klienta. Po 25 grudnia, z automatu, do takich umów stosuje się nowe przepisy, choć tworzone z myślą o umowach zawieranych przez telefon .

_– Ustawodawca nie uwzględnił specyfiki branży nieruchomości, zarówno jeśli chodzi o pośredników, jak i dewelo-perów. Tu także jest mnóstwo wątpliwości _– stwierdza Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich

Środowisko deweloperskie domagało się nowelizacji już od momentu uchwalenia projektu, a więc jeszcze zanim ustawa weszła w życie. Problemem okazał się jednak szybki i zbyt pobieżny proces uchwalania przepisów. Ustawa zawiera wewnętrzne rozbieżności, których nie da się ze sobą pogodzić. Przykładem legislacyjnego kuriozum, stwierdza Konrad Płochocki, jest m.in. prospekt informacyjny, który powinien zawierać podstawowe informacje o deweloperze, inwestycji, lokalu etc.

To miał być czytelny dla nabywcy dwu-, trzystronicowy dokument. Jednak ustawa została napisana w taki sposób, że prospekty mają od 30 do 70 stron. Przygotowanie prospektu wiąże się także z dużymi kosztami, które przekładają się na ceny mieszkań, zmniejszając obrót na rynku nieruchomości. Prace nad nowelizacją trwają. Niestety, proponowane obecnie przez UOKiK zmiany w większości zmierzają w przeciwnym kierunku niż postulaty zgłaszane przez różne organizacje branżowe. Propozycje UOKiK mogą doprowadzić do osłabienia kondycji całej branży.

Przykręcone limity cenowe
W połowie ubiegłego roku PZFD opublikowało raport, którego wnioski potwierdziły również szacunki Banku Gospodarstwa Krajowego, a który mówi, że około połowa środków z programu „Mieszkanie dla Młodych” nie zostanie wykorzystana. – Naszym zdaniem, znaczenie tego programu będzie malało – mówi Konrad Płochocki. – Również mieszkań będzie coraz mniej z powodu zbyt rygorystycznie ustawionych limitów cenowych.
Tak bardzo obawiano się zarzutu dotowania mieszkań wyższego standardu, że przykręcono kurki cenowe do
tego stopnia, że w __całym kraju nie ma tylu gotowych mieszkań, aby móc wykorzystać więcej niż połowę przeznaczonych środków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski