Niepołomice. Powstaje obserwatorium astronomiczne na miarę XXI wieku. Ruszył remont planetarium

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Rozbudowa, a właściwie budowa nowego lokum Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach zmierza do finału. Jedyna taka placówka w południowo-wschodniej Polsce dostanie zupełnie nowy kompleks, bo z dotychczasowego obiektu MOA pozostało na terenie przy ul. Kopernika tylko planetarium. Nowoczesna siedziba obserwatorium będzie gotowa już za kilka miesięcy.

FLESZ - Polacy czytają więcej?

Modernizacja bazy obserwatorium trwa od roku. Nowe obiekty - łącznie z sercem MOA, a więc kopułą, skąd prowadzone będą obserwacje nieba - są już gotowe w stanie surowym. Obecnie rozpoczęto także renowację planetarium (m.in. remont jego najwyższej części).

Nowe MOA będzie parterowe, z dwoma dodatkowymi kondygnacjami kopuły. To obiekt na miarę XXI wieku, oryginalny także od strony architektonicznej, bo kompleks astronomiczny zaprojektowano z wykorzystaniem ukształtowania terenu.

Zmodernizowana siedziba obserwatorium będzie mieć powierzchnię 1683 mkw. i kubaturę 6555 m sześc. Będą tam m.in. sala wykładowa i inne pomieszczenia dydaktyczne oraz część administracyjna i noclegowa. Na części kompleksu pojawi się tzw. zielony dach.

Inwestycja warta 11,4 mln zł jest dofinansowana z funduszy unijnych (5,7 mln zł z puli na rewitalizację miast). Pozostałe pieniądze wyłożą Niepołomice oraz powiat wielicki.

Po rozbudowie obserwatorium zyska m.in. nowe możliwości organizacji zajęć edukacyjnych oraz prowadzenia obserwacji nieba (także całonocnych) w komfortowych warunkach. Finał prac przewidziano w połowie tegorocznych wakacji (ale, by działalność MOA w nowej siedzibie ruszyła pełną parą potrzebnych będzie jeszcze kolejnych kilka miesięcy).

Niepołomickie Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne powstało w 1964 roku. Pierwszy obiekt dla miłośników astronomii wzniesiono przy ul. Kopernika w czynie społecznym, a jego rozbudowa nastąpiła w latach 70. XX wieku. W 2010 roku powstało tam także planetarium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam batko

Nie ma tu mowy o jakimkolwiek hejcie.

Jest tylko informacja . W Polosce rocznie jest ok 50 dni w ktorych mozna prowadzic obserwacje .Chodzi o [pokrywe chmur oraz tzw skazenie swiatlem miasta .

Jaki jest sens budowy za ciezkie pieniadze "czegos"nie wiadomo po co ?

Polska partycypuje finansowo w budowie i utrzymani obserwatorium w RPA i Chile .

Bo tylko tam jest sens prowadzenia obserwacji .

A tu budujemy hotel dla naiwnych ?

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie