Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nietypowe obchody 360. rocznicy konsekracji kościoła w Biskupicach koło Wieliczki. Mieszkańcy posadzili aleję lipową

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Mieszkańcy Biskupic (powiat wielicki) zasadzili drzewa z okazji 360. rocznicy konsekracji kościoła pw. św. Marcina. Pomysłodawcą takiego uczczenia jubileuszu było Koło Pszczelarzy Biskupice
Mieszkańcy Biskupic (powiat wielicki) zasadzili drzewa z okazji 360. rocznicy konsekracji kościoła pw. św. Marcina. Pomysłodawcą takiego uczczenia jubileuszu było Koło Pszczelarzy Biskupice fot. Urząd Gminy Biskupice
Mieszkańcy Biskupic i okolic zasadzili aleję lipową w plebańskich ogrodach przy zabytkowym kościele pw. św. Marcina. Uczczono w ten sposób 360-lecie konsekracji biskupickiej świątyni.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia było Koło Pszczelarzy Biskupice, a mieszkańcy, przybyli licznie na wielkie sadzenie drzew w ogrodzie przy parafii. W akcji uczestniczyli także przedstawiciele samorządu gminy Biskupice.

W ramach spotkania odbyło się też nabożeństwo, wieńczące również obchodzone w tym roku - 800-lecie parafii w Biskupicach. Nie zabrakło życzeń i gratulacji składanych na ręce proboszcza parafii ks. Roberta Jończyka, a także upominków. Wójt Biskupic Renata Gawlik przekazała dla parafii pamiątkowy obraz wykonany przez lokalnego malarza, przedstawiający kościół św. Marcina.

Kościół w Biskupicach erygowano przed 1220 roku, a za oficjalną datę powstania parafii uznawany jest rok 1222. Wiadomo także, że już w 1223 roku biskupicka parafia była notowana w spisach Świętopietrza jako ta, która „przesłała zapewne wdowi grosz do grobu zastępcy Chrystusa”.

Początkowo drewniany kościół zastąpiono murowanym, w stylu gotyckim – po roku 1480. Świątynię przebudowano i ponownie konsekrowano w XVII wieku.

W 1888 roku od zachodniej strony nawy dobudowano wysoką 40-metrową wieżę, wzorowaną na wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie. Obecna bryła kościoła - jednonawowa z wielobocznym prezbiterium, piętrową zakrystią od północy oraz kaplicą świętych Joachima i Anny od strony południowej, pochodzi z 1914 roku, kiedy świątynię odbudowano po raz kolejny.

Natomiast z najstarszego wyposażenia kościoła zachowały się do dziś m.in. XV-wieczny kamienny portal oraz ołtarze, chrzcielnica i stalle datowane na XVII-XVIII wiek.

Kryzys energetyczny

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski