Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Cracovia Sacra 2023 - program. Skarbce, ogrody i cenne zabytki krakowskich klasztorów i kościołów udostępnione zwiedzającym

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
14 i 15 sierpnia odbędzie się tegoroczna edycja Nocy Cracovia Sacra
14 i 15 sierpnia odbędzie się tegoroczna edycja Nocy Cracovia Sacra Anna Kaczmarz/Dziennik Polski/Polskapresse
14 i 15 sierpnia krakowskie i podkrakowski kościoły i klasztory otworzą swoje drzwi dla zwiedzających, pokazując niedostępne na co dzień zakamarki i zbiory z okazji 16. edycji Nocy Cracovia Sacra. Tematem przewodnim tegorocznej odsłony jest symbolika roślinna w sztuce sakralnej. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Na niektóre obowiązują wejściówki.

Noc Cracovia Sacra w Krakowie

- Patrząc na krajobraz Krakowa, nie mamy wątpliwości, że dziedzictwo sakralne kształtowało i kształtuje przestrzeń miasta, ale też jego kulturę, a Krakowskie Noce to wydarzenia, którymi chcemy przybliżać mieszkańcom i turystom dziedzictwo kulturalne miasta - mówi Katarzyna Piotrowska, zastępczyni dyrektor kultury i dziedzictwa narodowego UMK. - Ideą krakowskich nocy jest otwarcie tego, co nie zawsze jest otwarte na co dzień, zaproponowanie niecodziennej oferty – taka jest też idea Nocy Cracovia Sacra. Otwieramy kościoły, klasztory, skarbce, biblioteki, ogrody pokazując to, co na co dzień jest trudno dostępne.

Każdego roku na program Nocy Cracovia Sacra składają się wystawy, zwiedzanie, warsztaty i koncerty, podczas 16. edycji dla zwiedzających otworzą się 23 świątynie, w programie znalazło się 13 wystaw, 5 koncertów, prelekcje i prezentacje.

- Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Symbolika roślin w sztuce sakralnej” i to też jest rodzaj otwarcia. Chcieliśmy przybliżyć język, który jest obecny w sztuce sakralnej, za pomocą którego artyści, rzemieślnicy od średniowiecza do czasów współczesnych starają się przekazać treści głębsze dotyczące naszej duchowości, rozumienia świata – zaznacza Katarzyna Piotrowska.

Noc Cracovia Sacra 2023 - program

Wydarzenie zainauguruje koncert Chóru i Orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego 14 sierpnia przy bazylice ojców paulinów na Skałce, po uroczystej inauguracji tegorocznej Nocy Cracovia Sacra. Paulini zapraszają także na zwiedzanie Panteonu oraz wystawy plenerowej „Symbolika roślinna w religiach świata”.
Zwiedzanie kościołów szlakiem motywów roślinnych nie może nie doprowadzić do kościoła franciszkanów zdobionego malowidłami Stanisława Wyspiańskiego. Franciszkanie z okazji Nocy Cracovia Sacra otworzą dla zwiedzających swój skarbiec.

- „Mistyczne Kwiaty Wyspiańskiego” to projekt, który przybliży i objaśni bogatą symbolikę przedstawień roślinnych polichromii i witraży w bazylice franciszkanów. Mistyczne kwiaty zostaną ożywione dzięki cytatom pochodzących z notatek i twórczości literackiej Wyspiańskiego oraz za pomocą muzyki wokalnej inspirowanej symboliką roślin − od chorału do premierowych kompozycji napisanych specjalnie na tegoroczną Noc Cracovia Sacra. Wystąpi zespół Cracow Singers – wyjaśniają organizatorzy.

Kilka propozycji przygotowali karmelici: z okazji 550-lecia krakowskiego drukarstwa zakonnicy zaprezentują swoje bezcenne księgi liturgiczne, pierwsze brewiarze i mszały, zaproszą także na warsztaty kaligraficzne.

- Dokładnie 50 lat temu zostały wydobyte szaty grobowe króla Kazimierza Jagiellończyka. 20 lat temu zakończyła się ich kompleksowa konserwacja. Wszystkie szaty naszych królów, spoczywających w Katedrze Wawelskiej są zdobione motywami roślinnymi. W przypadku ubioru grobowego Kazimierza Jagiellończyka to motyw kwiatu goździka i szyszki pinii. Podczas Nocy Cracovia Sacra zaprezentujemy ten cenny zabytek – mówi ks. Paweł Baran z Katedry na Wawelu.

W program znalazł się także tradycyjny koncert Orkiestry Kameralnej św. Krzysztofa Miasta Stołecznego Wilna, który odbędzie się 14 sierpnia, o godz. 19.00, w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W programie: Arvo Pärt – „Trisagion”, Vidmantas Bartulis – „Psalmy”, Pēteris Vasks – „Viatore”, Valentyn Silvestrov – „Stille musik”. Orkiestra wystąpi także w kościele Miłosierdzia Bożego (os. Na Wzgórzach) 15 sierpnia, o godz. 17.00.

To jedynie wybrane wydarzenia tegorocznej edycji Nocy Cracovia Sacra. Szczegółowy program dostępny na stronie internetowej krakowskienoce.pl

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, do niektórych miejsc, z uwagi na specyfikę, obowiązują bezpłatne wejściówki (dostępne – od 11 sierpnia w punkcie InfoKraków, przy ul. św. Jana 2).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Noc Cracovia Sacra 2023 - program. Skarbce, ogrody i cenne zabytki krakowskich klasztorów i kościołów udostępnione zwiedzającym - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski