Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nominacja zobowiązuje

JA
OSP w Gruszowie zdała sprawozdanie ze swojej działalności za 2003 rok. Podczas spotkania druhów komendant Małopolski PSP w Krakowie Seweryn Dyja dokonał uroczystego wręczenia jednostce nominacji do Krajowego Systemu Gaśniczo-Ratowniczego.

   Jestem bardzo zadowolony z tego, że gruszowscy druhowie będą uczestniczyć w grupie ochotników wyszkolonych do pełnienia zadań specjalnych - _powiedział Seweryn Dyja. - _Są to zadania, które dotyczyć mogą terenów położonych poza obszarem gminy Raciechowice, a nawet poza obszarem powiatu czy województwa.
   Z tytułu przynależności do KSGR OSP Gruszów otrzymywać będzie dodatkowe dofinansowanie na zakup sprzętu specjalistycznego. Z okazji samego nominowania jednostka otrzymała 5 tysięcy złotych oraz dwie radiostacje. Komendant Seweryn Dyja pochwalił także wzorową wręcz współpracę władz jednostki z władzami gminy. Szczególnie podobała mu się praca z liczącą dziesięciu chłopców Młodzieżową Drużyną Pożarniczą.
   O działalności samej jednostki w 2003 roku poinformował jej prezes, a zarazem prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP Zygmunt Hybel. Do OSP Gruszów należy w chwili obecnej 38 członków czynnych. Za wyjątkową operatywność pochwalił strażaków z Gruszowa komendant powiatowy PSP Jan Tajduś. Tylko w 2003 roku druhowie uczestniczyli w 16 akcjach ratowniczo-gaśniczych, w tym w sześciu pożarach, trzy razy dowozili wodę do gospodarstw domowych, brali także udział w manewrach w Poznachowicach Górnych, na Kudłaczach oraz w Pcimiu. W pożarniczych zawodach gminnych w Raciechowicach zajęli trzecie miejsce.
   W 2003 roku strażacy z Gruszowa przepracowali społecznie 343 godziny. W ramach tych prac wyremontowali dach i kominy remizy, uprzątnęli strych, zakonserwowali rynny. W gronie najbardziej zasłużonych druhów prezes Hybel wymienił: Roberta Janusa, Kazimierza Brewczyńskiego, Stanisława Malarza, Wiesława Matykiewicza, Tadeusza i Wojciecha Sałajów, Janusza Irzyka, Janusza i Jacka, Węgrzynów, Pawła Cudka, Edwarda Kurka, Czesława Tatarskiego, Władysława i Rafała Brunosów, Michała Murzyna. Przy przygotowaniu i transporcie łat drewnianych z pomocą strażakom przyszedł sołtys Gruszowa Józef Zając, zaś wójt gminy Marek Gabzdyl przydzielił do remontów dwóch pracowników z prac interwencyjnych. Koszt remontu budynku remizy wyniósł 16 755 złotych z czego 4 tysiące pochodziły z dotacji PZU. Wójt Gabzdyl poinformował także druhów o konieczności porządkowania dokumentów, w celu przygotowania jednostek do pozyskiwania funduszy zewnętrznych w ramach obowiązującej od tego roku Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
(JA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski