Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa architektura chorwacka

PS
W krakowskim Centrum Sztuki Współczesnej Solvay przy ul. Zakopiańskiej prezentowano wystawę projektów architektonicznych grupy Atmosfera z Chorwacji.

Grupa Atmosfera

   Grupę tworzą Bernarda Silov (ur. w 1974 r.) i Davor Silov (ur. w 1975 r.). Razem mieszkają i pracują w Zagrzebiu. Są członkami Chorwackiej Izby Architektów i Inżynierów Budownictwa. Wspólnie prowadzą biuro architektoniczne. Ich projekty pokazywane były na czterech wystawach zbiorowych (m.in. w Lublanie, Zagrzebiu i Florencji, w tym na 38. Zagrzebskim Salonie Architektury) i dwóch indywidualnych (w Zagrzebiu i Ivanic Gradzie). Prezentowana w

Centrum Solvay

wystawa przygotowana została we współpracy z chorwackim Ministerstwem Kultury. Zgromadzono na niej kilkanaście projektów grupy Atmosfera, zaprezentowanych w postaci makiet. Uwagę zwracał oryginalnie pomyślany projekt klubu nurkowego w postaci wielkiej, przezroczystej szklanej kuli, wypełnionej cieczą, z wejściem od dołu. "Klub nurkowy jest kulą ze szkła lamelowanego wypełnioną wodą. Kiedy człowiek nurkuje w tej kuli, może obserwować ptaki, chmury, miasto... Kiedy patrzymy na tę kulę z zewnątrz, obraz miasta jest odwrócony. Ten pomysł wyprzedza technologię dostępną w Chorwacji" - piszą autorzy o swoim projekcie. Znajdując się wewnątrz kuli nurkujemy i jednocześnie mamy wrażenie unoszenia się nad światem.

Inna propozycja

to przygotowany na konkurs projekt mostu na trasie transeuropejskiej autostrady Amsterdam - Hamburg - Berlin - Warszawa - Moskwa. Most ma 350 m rozpiętości, 30 m szerokości i 20 m wysokości. Na jego powierzchni odbywa się ruch samochodowy, a dwa wewnętrzne poziomy nadają się do zamieszkania. Autostrada nie stanowi bariery w środowisku, a wskazuje kierunek globalizacji i łączenia miast.
   Jedną z największych makiet prezentowanych w Krakowie był pochodzący z bieżącego roku projekt diagonalnego drapacza chmur. Wieżowiec jest - według autorów - sposobem na ekonomiczne zagospodarowanie przestrzeni, a jednocześnie ucztą dla oczu. Jedno- lub dwupiętrowe apartamenty mieszkalne oddzielone są zintegrowanymi piętrami o charakterze rekreacyjnym, będącymi także punktami komunikacji.
   Kolejny oryginalny projekt - to siedziba zagrzebskiego Radia 101. Hasło stacji "24 godziny napięcia w programie Radia 101" autorzy przełożyli na formę architektoniczną, nadając budynkowi kształt unoszącego się nad ziemią pierścienia ze spiralną anteną w środku. "Konstrukcja to interpretacja dźwięku" - piszą autorzy.

Swoistym manifestem

jest projekt domu z widokiem na kosmos. Dom ma postać wygiętej w niebo rury. Rura zakończona jest soczewką teleskopową, wyposażoną w filtr przeciwpromienny. Mieszkańcy domu uzyskują w ten sposób niepowtarzalny widok na dzienne i nocne niebo. Sam budynek miałby być wykonany z chityny (zbudowane są z niej pancerze owadów). Posiada ona wspaniałe właściwości mechaniczne i fizyczne: oddycha, optymalnie zatrzymuje ciepło potrzebne do życia, pozostawiona ulega biodegradacji, odbija całe spektrum barw.
   Prócz wymyślnych projektów, na wystawie zaprezentowano także kameralne propozycje domów jedno- i dwurodzinnych, przedszkola, domu weekendowego, domku zimowego, domu nad morzem, liceum z salą gimnastyczną.
   Bernarda i Davor Silov należą do najmłodszej generacji chorwackich architektów. Ich środki wyrazu nie są ani nowoczesne, ani postmodernistyczne, ale należą już do ery digitalnej. Krytycy ich twórczość określili hasłem - bez skali, bez typologii, bez stylu. - Chorwaccy krytycy uznali, że styl zaproponowany przez Atmosferę wychodzi poza dotychczasowe trendy i tworzy nową, całkiem nowoczesną jakość. To już nie postmodernistyczne łączenie znanych elementów, ale poszukiwanie całkiem nowych form - powiedział kurator wystawy Ernest Jarmoliński.
Tekst i fot. (PS)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski